H ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "h" olan, 7 harfli toplam 1055 adet kelime bulunmaktadır. h harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu h harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde h harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HARAKAT

Hareket.

HÖTÜRÜM

Kötürüm.

HIDIREL

Hıdırellez.

HUMERUS

Kol kemiği.

HIBILIK

Korkak.

HOŞUNTU

Öç alma isteği, hınç. Birinin arkasından atıp tutma. Güceniklik.

HIYANET

Kutsal sayılan şeylere el uzatma, kötülük etme veya karşı davranma, hainlik, ihanet. Güveni kötüye kullanma, aldatma, vefasızlık.

HALAPUT

Silah ve sopalarla yapılan kavga, gürültü, patırtı.

HELAYIH

Arapça kökenli halâik: halayık.

HÜBÜBÜK

Başı sorguçlu, sivri gagalı, güvercinden küçük bir çeşit kuş, çavuşkuşu.

HANÇERE

Gırtlak.

HAMARAT

Çalışkan, becerikli, elinden iyi iş gelen.

HEPARİN

Evcil hayvanların ak ve kara ciğerlerinden elde edilen ve kanın pıhtılaşmasını önleyen madde. Kan pıhtılaşmasını önleyen, tromboz hâllerinin tedavisinde kullanılan ve özellikle karaciğerde bol miktarda bulunan doğal bir madde. Yapıca, asidik mukopolisakkarit nitelikteki glikozaminoglikan zincirlerinin bir karışımı olan, fizyolojik olarak masthücreleriile kandaki bazofiller tarafından salınan ve sığır akciğeri ve domuz ince bağırsağından saflaştırılarak elde edilen, kanda normalde etkisiz bir biçimde bulunan antirombin 3 adlı bileşiği etkinleştirmesi sonucunda tüm pıhtılaşma faktörlerinin baskılanmasına bağlı olarak pıhtılaşmanın önlenmesini sağlayan, sindirim kanalından emilmediği için sadece parenteral yolla kullanılan sülfatlanmış glikozaminoglikan yapısında bir bileşik. Karaciğerde ve diğer bazı dokularda bulunan bir madde olup trombin meydana gelmesini ya da çalışmasını önler.

HADDECİ

Hadde işiyle uğraşan kimse.

HAPAHAP

Ansızın, birdenbire: Bizim komşu hapahap öldü. Söze söz, lafa laf yetiştirmeyi anlatır. Ağzına kadar, dolu.

HALİNUR

Işıklı, aydınlık.

HOLASAK

Beceriksiz, tembel kişi.

HANEYLİ

Dört katlı ev.

HAVKALI

Kılıksız, düzensiz.

HÜRTMEK

Taze otların ya da sebzelerin sapı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük