H ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "h" olan, 6 harfli toplam 1351 adet kelime bulunmaktadır. h harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu h harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde h harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HAHCİK

Ermeni ya da Rus kızı. Hoppa kız.

HOĞLUM

Köpeği saldırmaya kışkırtma ünlemi.

HEYDER

Denge: Tuzu heybenin iki gözüne de koyunuz heyder olsun. Ekin yığını.

HANCAR

Kama.

HABBAN

Çocukların kaydırak oyununda kullandıkları yassı, yuvarlak taş. Kuş avlamak için kurulan bir çeşit tuzak. Eskicilerin kullandığı küçük demir çivi, körük çivisi.

HİŞKİR

Sucuk.

HERNÜK

Toprağın yağmurdan sonra sürülmeye, ekilmeye elverişli durumu, toprağın tavı: Toprağın hernüğü gitmeden işleyelim. Dikenler arasında bulunan, yumuşak kabuklu, fındığa benzer bir çeşit yemiş. Toprağın tava gelmiş hali.

HELESE

Çok kaynayarak bulamaç haline gelen yemek: Pişmiş helese olmuş. Şaka.

HİNGİÇ

Kestane. ceviz içi.

HÖĞEME

Uzay. Yüksekten, düşünmeden konuşma (için).

HATTUK

Söğüt dalından yapılan bir ç eşit düdük.

HAMIZA

Kökünden çıkarılan sütü, karın ağrısı ve sıtmaya iyi gelen, karpuz yaprağına benzer yaprakları olan bir çeşit bitki. Olgunlaşmamış ekşi meyve.

HELKİN

Küçük bakır kazan.

HULİCE

Güney rüzgarı, bozyel.

HOREKE

Kırmalı ve potlu, potur.

HIRDIL

Daima hasta olan kişi.

HALANA

Karatavuk büyüklüğünde boz renkli bir çeşit kuş.

HÖĞBÜL

Kamış, ot ya da sazdan yapılmış bağ, bahçe kulübesi.

HİNGEL

İçine kıyma ya da pişirilmiş patates konarak yapılan bir çeşit börek, tatar böreği. Mantı. Mantı; etli, pastırmalı mantı.

HÖMBEK

Bir çocuk oyunu olup, halka biçiminde oturan çocuklardan ikisi ortaya çıkarak bazı hareketler yaparlar. Halkadaki çocuklarda onları taklit ederler. Birbirinin üstünden atlayarak oynanılan bir çeşit oyun, birdirbir.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük