H ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "h" olan, 4 harfli toplam 299 adet kelime bulunmaktadır. h harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu h harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde h harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HUTU

Tahıl konulan ambar. Tahta aşlık ambarı. (Beyköy Şarkikaraağaç Isparta).

HAKİ

Yeşile çalan toprak rengi. Bu renkte olan.

HAVA

Hava yuvarını oluşturan, bütün canlıların solunumuna yarayan, renksiz, kokusuz, akışkan gaz karışımı. Keyif, âlem. Müzik parçalarında tür. Durum, ortam, çevre, muhit, atmosfer, ambiyans. Esinti. Müzik aletlerinden çıkan ses perdesi. Canlılar üzerindeki etkisine göre hava yuvarının durumu. Meteoroloji ile ilgili olayların bütünü. Gökyüzü. Çekicilik. Tarz, üslup. Görünüş, davranış, söz vb. için bir kimsenin durumunu belirten özellik. Sonuçsuz, anlamsız, boş (durum, davranış, söz). Çevreyi kuşatan boşluk.

HUKU

Seslenme ünlemi (çocuk dilinde).

HEDE

Haydi.

HAVU

Undan yapılan bir çeşit yiyecek. Ham deri. Şiddetli istek. İşte o.

HECİ

Değil mi? anlamında kullanılır: Halit benim kitap sende heci?. Kızkardeş ya da kızkardeş gibi yakın tutulan kişi. Sorma değil mi? (Özbağ kas.), karşılığı heji.

HINI

Paylama, azar. Asık yüzlü, cana yakın olmayan kişi. Deri yayık.

HERS

Öfke. Hırs. Hırs, öfke.

HAZF

(Divan edebiyatı terimi) Eski yazıda noktasız kelimelerden yazı meydana getirme sanatı. Böyle olan yazıya mahzuf denirdi.

HEYF

Öç.

HİYE

Evet.

HOMA

Kalça kemiği, uyluk kemiği. Dik, yüksek.

HUBİ

Civcivleri yiyen bir çeşit kuş.

HATE

Hata.

HARE

Bazı nesne, canlı, göz vb.nde dalgalanır gibi görünen parlak çizgiler, meneviş, dalgır. Üzerinde dalgalı çizgiler bulunan kumaş. Yeni yapılmış olan duvarların arasına harçla birlikte doldurulan taş parçaları.

HİYA

Hani, nerede?. Evet. Zaman bakımından mübalağa belirtir.

HİNİ

Sini.

HERB

Arapça kökenli harb: harb.

HEVE

Halı dokuma tezgâhında kullanılan demir ya da ağaç araç. Halı ve kilim dokunurken kullanılan demir tarak. (Amasya; Baykara Selim Kars).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük