H ile başlayan 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "h" olan, 14 harfli toplam 157 adet kelime bulunmaktadır. h harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu h harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde h harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HEYKELTIRAŞLIK

Heykelcilik.

HANIMEFENDİLİK

Hanımefendi olma durumu ve özelliği.

HESAPLAYABİLME

Hesaplayabilmek işi.

HÜZÜNLENDİRMEK

Hüzünlü duruma getirmek.

HABERLEŞTİRMEK

Haberleşme işini yaptırmak.

HIZLANDIRILMAK

Hız verilmek, hızı artırılmak.

HÜSAMETTİNDERE

Bolu şehrinde, Mudurnu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

HİPERMAGNEZEMİ

Kanda yüksek miktarda magnezyum bulunması, magnezemi. Kanda magnezyum düzeyinin normalin üzerinde olması, magnezemi.

HALORAGİDACEAE

Gövdeleri yuvarlak kesitli ve gövde içi ışınsal perdeli olup renkleri yeşilden kırmızı kahverengiye kadar değişen, durgun ve akarsularda gelişen, çok yıllık su bitkileri.

HETEROKROMATİN

İnterfaz çekirdeğinde aşırı yoğunlaşma gösteren tekrarlanan DNA dizilerinden oluşmuş kromatin. Replikasyonu daha geç olur ve transkripsiyon bakımından faal değildir. Bu segmentler konstitütif heterokromatin olarak adlandırılır. Ayrıca farklı gelişme safhalarında yoğunlaşma gösteren ve dağılmış hâlde bulunanı ise fakültatif heterokromatin olarak adlandırılır. Örneğin memeli dişilerindeki faal olmayan X kromozomu. Çekirdekte kromatinin koyu görünen kısmı. Genç hücrelerle çok çalışan sinir hücrelerinde bu madde az bulunur. Transkripsiyon etkinliğinin az olduğu veya genomun etkisiz kısımlarını gösterir. Kromozomun, çokça nukleik asit depo eden ve sitoplazma ve çekirdekdeki nukleik asit metabolizmasını kontrol eden bölgesi. Bu bölge dinlenme halinde çekirdekte boyayı çok emen ve koyu renkli görülen kromatin bölgesidir.

HİDDETLENDİRME

Hiddetlendirmek işi.

HİDROALLANTOİS

Gebelikte allantois sıvısının aşırı artması.

HACIRAMAZANLAR

Sakarya şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

HOMOSEKSÜELLİK

Eş cinsellik.

HİPOSALİVASYON

Normal salya salgısının azalması, hipopityalizm.

HİPOTİMPANİKUM

Kavum timpaninin alt kısmı.

HİPERÜRİKOZÜRİ

İdrarda ürik asit veya üratların aşırı miktarda bulunması, ürikozüri.

HAVALANDIRILMA

Havalandırılmak işi.

HORNERSENDROMU

Atlarda ve kedilerde beyin-omurilik zedelenmesinden kaynaklanan, boyun bölgesi sempatik sinirinin felci sonucu, göz yuvarının içe çökmesi, etkilenen göz ve yüz bölgesinin kuruluğu, göz bebeğinin büzüşmesi ve üst göz kapağının düşmesiyle belirgin klinik hastalık tablosu, Bernard-Horner sendromu, Claude Bernard senromu.

HİPERFOSFOREMİ

Kanda aşırı miktarda fosfor bileşiklerinin bulunması.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük