H ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "h" olan, 13 harfli toplam 199 adet kelime bulunmaktadır. h harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu h harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde h harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HÜKMEDEBİLMEK

Hükmetme imkânı veya olasılığı bulunmak.

HİNOĞLUHİNLİK

Hinoğluhin olma durumu.

HAFİFLEŞTİRME

Hafifleştirmek işi.

HEMOSİTOMETRİ

Kan hücresi sayımı.

HEVESLENDİRME

İsteklendirme.

HELEOPLANKTON

Gölcük veya göletlerde bulunan plankton.

HÜMANİSTLEŞME

Hümanistleşmek durumu.

HİPOPİTYALİZM

Hiposalivasyon.

HAZİRANBÖCEĞİ

Mayısböcekleri topluluğundan olup, 16 mm. büyüyebilen ve tarım bitkilerine çok zarar veren kınkanatlı esmer böcek; anızböceği.

HACILARKUŞAĞI

Gökkuşağı.

HARARETLENMEK

Isısı artmak. Canlanmak, kızışmak. Herhangi bir konuda çok heyecanlı olmak, coşmak.

HIRTLAŞTIRMAK

Kapatmak.

HIRSLANDIRMAK

Öfkelendirmek, kızdırmak.

HOYDURUKLAMAK

Kaçırmak.

HINGIZINGINDA

Olsa olsa, en son derecede: Hıngızıngında 16 guruş pul parası ziyan ederim. Bir işin başlayacağı ya da sona ereceği an: iş hıngızıngında iken geldim.

HİPPOBOSCİDAE

Memelilerde ve kuşlarda parazitlenen kimileri kanatlı, kimileri kanatsız olan Hippobosca, Melophagus ve Pseudolynchia cinslerini içeren sinek ailesi. Bu ailede bulunan türler dorso-ventral basık bir vücuda ve segmentasyon göstermeyen yumuşak deri biçiminde bir karna, delici-emici ağız organellerine, kıl ve tüylere tutunmaya yarayan güçlü pençelere sahip ve konakları üzerinde uzun süre kalan sinekler olup Hippobosca ve Melophagus cinsi veteriner hekimlik açısından önemlidir.

HAYSİYETSİZCE

Haysiyetsiz bir biçimde.

HOMOİYOSMOTİK

Bazı su hayvanlarının osmotik basınçlarının sabit olması, yani dış ortam ne olursa olsun hipertonik ya da hipotonik durumunu saklayabilmesi.

HEKTOLİTRELİK

Belli bir hektolitre hacminde olan.

HEPATOBLASTOM

Embriyonel dönemdeki hepatositlere benzeyen hücrelerin, küçük, düzensiz kordonlar ve portal alanları bulunmayan kümeler oluşturması ve alfa fetoprotein düzeyinin yükselmesiyle belirgin, yeni doğmuş ve gençlerde görülen kötücül karaciğer tümörü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük