HID ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "hıd" olan, toplam 29 adet kelime bulunmaktadır. hıd ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu hıd ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde hıd olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

HIDIRŞEYHLER

11 harfli kelimeler

HIDIĞLANMAK, HIDIKSINMAK, HIDIRDİVANI

10 harfli kelimeler

HIDIRELLEZ, HIDIKLEMEK, HIDIRBEYLİ, HIDIRILLEZ, HIDIRUŞAĞI, HIDİKLEMEK

9 harfli kelimeler

HIDIRBABA, HIDIRBALI, HIDIRNALI, HIDIRŞEYH

8 harfli kelimeler

HIDAKMAK, HIDELLEZ, HIDIRAĞA, HIDIRBEY, HIDIRGEN, HIDIRKÖY, HIDIRLAR, HIDIRLIK, HIDIRMAK, HIDİRGEN

7 harfli kelimeler

HIDIRCA, HIDIREL, HIDIRLI

5 harfli kelimeler

HIDIR

Bazı kelimelerin anlamları

HID

Çocukların oynadıkları bir çeşit oyun.

HIDIKSINMAK

Alışmak, huy edinmek.

HIDIRŞEYH

Ankara ili, Temelli nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kırıkkale ili, Balışeyh belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

HIDIRNALI

Sivas şehri, Karaçayır bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

HIDIRBABA

Elâzığ şehrinde, Hıdırbaba nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIDIRDİVANI

Kütahya ilinde, Simav ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIDAKMAK

Alışmak, huy edinmek.

HIDIRBEYLİ

Aydın kenti, Germencik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ordu ilinde, Fatsa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

HIDIRILLEZ

Hıdrellez, karşılığı hadirez.

HIDIKLEMEK

Ses işiten küçük çocuk, sağa sola bakmak.

HIDİKLEMEK

Gıdıklamak.

HIDIRBALI

Balıkesir şehri, Savaştepe belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIDIRŞEYHLER

Bolu kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIDIRELLEZ

Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan 6 Mayıs günü. Her yılın 6 Mayıs gününde kutlanan geleneksel bayram.

HIDIĞLANMAK

Gıdıklanmak.

HIDIRUŞAĞI

Adana kenti, Feke ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında HID bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde HID geçen kelimeler listesi verilmiştir.

EĞRİLCE

Hıdırellez günü. Hayvanlara dadanan, eğri belli, boz renkli bir çeşit sinek, sığır sineği, büğelek. Sarı renkli bir çeşit kuş. Kuruduğunda insanları kaşındırarak rahatsız eden, saçak köklü bir çeşit ot. Erik çağlalarının yağmur etkisiyle bozulması. Hayvan yavrularının kusursuz doğması inanciyle, kadınların 16 şubat günü duvara çaktıkları çivi.

DAMBÜYÜK

Elâzığ şehri, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ALTINKUŞAK

Elâzığ ilinde, Hıdırbaba nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ARHIT

Kaldıraç: Ali arhıdı getir de şu kayayı devireyim.

GÜNEYSÖĞÜT

Ağrı şehrinde, Taşlıçay ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Hatay ili, Hıdırbey bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

FATMALI

Elâzığ şehri, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DOĞANKÖY

Bartın kenti, Kumluca nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bursa ilinde, Nilüfer belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Çorum ili, Osmancık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Denizli ilinde, Buldan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Denizli ili, Kale ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Diyarbakır ilinde, Ahmetli nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Edirne şehri, Lalapaşa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzincan şehri, Alpköy nahiyesine bağlı bir bölge. Erzincan ilinde, İliç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum şehrinde, Şenkaya belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ilinde, Araban ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Giresun kenti, Çanakçı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Hatay şehrinde, Hıdırbey bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, Çatalzeytin belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ordu şehrinde, Perşembe ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Siirt ili, Pervari ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tekirdağ ilinde, Şahin nahiyesine bağlı bir bölge. Trabzon ilinde, Akçaabat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Tunceli ilinde, Akçapınar bucağına bağlı bir bölge.

DALLICA

Aydın ili, Nazilli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bartın şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bingöl ilinde, Kiğı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa ili, Mustafakemalpaşa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Diyarbakır kenti, Lice belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Elâzığ ilinde, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzincan ili, Kemaliye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Erzincan kenti, Tercan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ALATARLA

Elâzığ ili, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum ilinde, Oltu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kastamonu ilinde, Taşköprü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ARİCE

Hıdrellez.

ESENKENT

Elâzığ ili, Hıdırbaba nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kars ili, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

FERG

Hıdrellezden sonra tarlayı kuvvetlendirmek için yapılan nadas.

BALIBEY

Değer verilen olgun bey. Elâzığ ilinde, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzincan şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Manisa şehri, Kula ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BÜYÜKDALYAN

Hatay ili, Hıdırbey bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KASIM

Yılın on birinci ayı, son teşrin, teşrinisani. Kışın başlangıcı sayılan 8 Kasım günü başlayıp Hıdırellez'in ilk günü olan 6 Mayıs'a kadar altı ay süren dönem.

GÜNYAZI

Adana ili, Ceyhan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çorum ilinde, Kargı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Hakkâri ili, Şemdinli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Hatay şehri, Hıdırbey nahiyesine bağlı bir yer. Yozgat şehrinde, Sorgun ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

GARAHIMAH

Kararmak, görememek: Gözüm garahıdı. Göz iyi görememek, kararmak.

GÜZELBURÇ

Hatay ili, Hıdırbey nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BALLIÖZ

Hatay şehri, Hıdırbey nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GÖĞÇIHI

Renkli ve çiçekli bezden yapılmış para kesesi:Göğçıhıdan para çıkardılar.