HI ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, toplam 715 adet kelime bulunmaktadır. hı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu hı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde hı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

HIRKATEPESİDELİK, HIZARBAŞIKUMARLI, HIZLANDIRABİLMEK

15 harfli kelimeler

HIRPALAYABİLMEK, HIZARBAŞIGÜNLÜK, HIZIRİLYASLAMAK, HIZLANDIRABİLME

14 harfli kelimeler

HIYAROĞLUHIYAR, HIRPALAYABİLME, HIZLANDIRILMAK

13 harfli kelimeler

HIRDAVATÇILIK, HIRSLANDIRMAK, HIÇKIRABİLMEK, HINGIZINGINDA, HIRİSTİYANLIK, HIRPANİLEŞMEK, HIRTLAŞTIRMAK, HIZLANABİLMEK, HIZLANDIRILMA

12 harfli kelimeler

HIMBILLAŞMAK, HINZIRLAŞMAK, HIRÇINLAŞMAK, HIRSLANDIRMA, HIZLANDIRMAK, HIÇKIRABİLME, HIDIRŞEYHLER, HIFZIRRAHMAN, HILLIKLANMAK, HINCIKLANMAK, HINÇIKLATMAK, HINZIRCASINA, HIRHINDILİYH, HIRKITLAŞMAK, HIRPALAŞINAK, HIRPANİLEŞME, HIRSIZCASINA, HIRTDEYİNNEN, HIRTLAKLAMAK, HITHITLANMAK, HIZLANABİLME, HIZLANDIRICI

11 harfli kelimeler

HIFZISSIHHA, HIMBILLAŞMA, HINZIRLAŞMA, HIRÇINLAŞMA, HIRILDAŞMAK, HIRPALANMAK, HIRPALATMAK, HIRTAPOZLUK, HIŞILDATMAK, HIŞIMLANMAK, HIŞIRDATMAK, HIYARAĞALIK, HIYARLAŞMAK, HIZLANDIRMA, HICILLANMAK, HIDIĞLANMAK, HIDIKSINMAK, HIDIRDİVANI, HILATLANMAK, HILLIKLAMAK, HIMIRDANMAK, HINAMLANMAK, HINCIKLAMAK, HINDIMLAMAK, HINGILDAMAK, HINGIRDAMAK, HINKILDAMAK, HINKIRDAMAK, HINTIKLAMAK, HINTIŞLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

HIDIRELLEZ, HIRILDAMAK, HIRPALAMAK, HIRPANİLİK, HIRSLANMAK, HIŞIRDAMAK, HIYANETLİK, HIYARAĞASI, HIYARŞEMBE, HICILDAMAK, HICIRLIYÜK, HIÇKIRTMAK, HIDIKLEMEK, HIDIRBEYLİ, HIDIRILLEZ, HIDIRUŞAĞI, HIDİKLEMEK, HILIZLAMAK, HIMHIMLAMA, HIMIRDAMAK, HIMİKLEMEK, HIMPALAMAK, HINÇALAMAK, HINÇKIRMAK, HINGILAMAK, HINKILAMAK, HINKIRIKLI, HIRDALAMAH, HIRDALAMAK, HIRDAVATÇI, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

HIÇKIRMAK, HIFZETMEK, HIMBILLIK, HIMHIMLIK, HINCAHINÇ, HINZIRLIK, HIRÇINLIK, HIRILDAMA, HIRILTICI, HIRILTILI, HIRLAŞMAK, HIRLATMAK, HIRPALAMA, HIRSIZLIK, HIRSLANIŞ, HIRSLANMA, HIRTLAMBA, HIŞILTILI, HIŞIRDAMA, HIŞIRTILI, HIZLANMAK, HICILAYIK, HIÇTINMAK, HIDIRBABA, HIDIRBALI, HIDIRNALI, HIDIRŞEYH, HIFZULLAH, HILAPULAY, HILDIRGEN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

HIÇKIRIK, HIÇKIRIŞ, HIÇKIRMA, HIFZETME, HINZIRCA, HIRBOLUK, HIRDAVAT, HIRKASIZ, HIRLAMAK, HIRLAŞMA, HIRLATMA, HIRLAYIŞ, HIRTAPOZ, HIRVATÇA, HISIMLIK, HIŞIRLIK, HIŞLAMAK, HIYARAĞA, HIYARCIK, HIYARLIK, HIZLANIŞ, HIZLANMA, HIZLILIK, HIZÖLÇER, HIDAKMAK, HIDELLEZ, HIDIRAĞA, HIDIRBEY, HIDIRGEN, HIDIRKÖY, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

HINÇSIZ, HIRILTI, HIRIZMA, HIRKALI, HIRLAMA, HIRPANİ, HIRSSIZ, HIRTLIK, HIŞILTI, HIŞIMLI, HIŞIRTI, HIŞLAMA, HIYABAN, HIYANET, HIZARCI, HIBILIK, HIBILİK, HICILCI, HICILTI, HICILTU, HIÇIÇIK, HIDIRCA, HIDIREL, HIDIRLI, HIFZİYE, HIKIBAT, HIKLAMA, HIKRAMA, HILIZIK, HILLİYH, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

HILTAN, HILTAR, HIMBIL, HIMHIM, HINÇLI, HINZIR, HIRÇIN, HIRGÜR, HIRSIZ, HIRSLI, HIRVAT, HIKGAK, HIKKAK, HIKKIK, HIKLIM, HILGIM, HILHIL, HILHIŞ, HILHIT, HILIÇA, HILIKE, HILKAR, HILLAB, HILLAK, HILLIK, HILLİK, HILLOR, HILTAK, HILTIK, HILTIR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

HIFIZ, HIMIŞ, HINIS, HIRKA, HIRLI, HISIM, HIŞIR, HIYAR, HIZAR, HIZIR, HIZLA, HIZLI, HIZMA, HIBAL, HIBAR, HICIM, HICIP, HICİK, HIÇIL, HIÇIR, HIDIR, HIFZI, HIHAK, HIKIK, HIKIŞ, HILCA, HILGE, HILIK, HILIZ, HILİV, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

HINÇ, HINK, HIRS, HIRT, HICI, HILA, HILT, HIMA, HINI, HINT, HIRA, HIRÇ, HIRE, HIRI, HIRK, HIRP, HIRŞ, HISA, HIŞR, HIŞT, HITA

3 harfli kelimeler

HIK, HIR, HIZ, HIC, HIÇ, HID, HIM, HIN, HIP, HIS, HIŞ, HIT

2 harfli kelimeler

HI

Bazı kelimelerin anlamları

HI

Evet. İşte. Hayır.

HIZLANDIRABİLME

Hızlandırabilmek işi.

HINGIZINGINDA

Olsa olsa, en son derecede: Hıngızıngında 16 guruş pul parası ziyan ederim. Bir işin başlayacağı ya da sona ereceği an: iş hıngızıngında iken geldim.

HIZIRİLYASLAMAK

Hayvanların boyun ve kuyruklarının üzerindeki tüyleri traş etmek.

HIRKATEPESİDELİK

Nevşehir şehri, Hacıbektaş belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

HIRİSTİYANLIK

İsa peygamberin kurduğu, kimi mezheplere bölünen din.

HIZLANDIRABİLMEK

Hızlandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

HIÇKIRABİLMEK

Hıçkırma olasılığı bulunmak.

HIYAROĞLUHIYAR

Kurnaz, işini bilen, düzenbaz, açıkgöz, uyanık kimse. Hakaret içeren bir seslenme sözü.

HIRSLANDIRMAK

Öfkelendirmek, kızdırmak.

HIRDAVATÇILIK

Hırdavatçının yaptığı iş, nalburluk.

HIZARBAŞIKUMARLI

Ordu ilinde, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

HIZLANDIRILMAK

Hız verilmek, hızı artırılmak.

HIRPALAYABİLME

Hırpalayabilmek işi.

HIRPALAYABİLMEK

Hırpalama imkânı veya olasılığı bulunmak.

HIZARBAŞIGÜNLÜK

Ordu ili, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında HI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde HI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKSIRIK

Herhangi bir sebeple burun zarının gıcıklanması sonucu solunum kaslarının birdenbire kasılmasıyla ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşalması olayı, aksırma, hapşırma, hapşırık.

AKINTIÖLÇER

Bir akarsuyun veya kanalın akıntı hızını ve düzeyini ölçmeye yarayan alet.

AİLE

Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Eş, karı. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.

AKSIRMAK

Burun zarlarının gıcıklanması ile solunum kaslarının birdenbire kasılması üzerine, ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşaltmak, hapşırmak.

ALABİLDİĞİNE

Sınırsız, uçsuz bucaksız bir biçimde. Olanca hızı ile. Aşırı derecede, gereğinden çok, gırla, sıvırya.

ALIŞTIRMA

Alıştırmak işi. Vücudun gücünü ve dayanıklılığını artırmak için yapılmış olan uygulama, hazırlık çalışması, idman, egzersiz, antrenman. Bir beceriyi, bilgiyi kazanmak için yapılmış olan tekrar, temrin, talim, egzersiz. Bir araç motorundan tam verim elde edilebilmesi için ilk dönemlerinde yüksek devirde düşük hızda çalıştırılması, rodaj.

AHIRLAMA

Ahırlamak işi.

AKSİ

Ters, zıt, karşıt, olumsuz, menfi. Uygun olmayan. İnatçı, hırçın, huysuz.

ACUL

Aceleci. Hızlı, çabuk.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ALGORİTMA

Orta Çağda ondalık sayı sistemine göre, son zamanlarda ise iyi tanımlanmış kuralların ve işlemlerin adım adım uygulanmasıyla bir sorunun giderilmesi veya sonuca en hızlı biçimde ulaşılması işlemi, Harezmi yolu.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ALAZA

Dökülen tohumlarla ertesi yıl kendiliğinden çıkan tahıl, soğan vb.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

AHIRLAMAK

Hayvan ahırda uzun süre kalıp hamlaşmak.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ALİ

Yüce, yüksek. "Kurnazca ve haince düzen" anlamında Ali Cengiz oyunu, "çok zorba" anlamında Ali kıran baş kesen, "bir kimse birinden aldığını ötekine, ötekinden aldığını bir başkasına vererek işini yürütmek" anlamında Ali'nin külahını Veli'ye, Veli'nin külahını Ali'ye giydirmek deyimlerinde geçen bir söz.

ALDATMA

Aldatmak işi, deside, al, hıyanet.