Sonu GLOMERULONEFRİT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "glomerulonefrit" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu glomerulonefrit ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında glomerulonefrit olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde glomerulonefrit olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

GLOMERULONEFRİT

Bazı kelimelerin anlamları

GLOMERULONEFRİT

Böbrek glomerül zarının iltihabı.

  -   -   -  

Anlamında GLOMERULONEFRİT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GLOMERULONEFRİT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

OTOİMMÜNİTE

Selftoleransın zayıflaması ya da bozulması durumunda ortaya çıkan, bağışıklık cevabının kendi antijenlerine (vücutta oluşan) karşı oluştuğu anormal bir durum. Vücudun kendi organ ve dokularındaki antijene karşı antikor oluşturması durumu. Bağışıklık hücrelerinin veya antikorların vücudun normal dokularındaki biyokimyasal belirteçleri tanımayarak âdeta onu yabancı bir unsur olarak görmesi ve onunla reaksiyona girmesi, otoimmün cevap. Konak için zararlı, bağışıklık mekanizması yönünden amacından sapmış bir reaksiyondur. Otoimmün bir hastalık oluşumuna öncülük edebilecek graves hastalığı, miyastenia gravis, romatizmal ateş, glomerulonefritis ve benzerleri durumlar.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük