Sonu GARE ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "gare" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu gare ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında gare olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde gare olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GARE

Yeter. Zaman, vakit: Orhan çarşıya ne gare gitti.

LİGARE

Bağlama.

KORRUGARE

Buruşturma.

  -   -   -  

Anlamında GARE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GARE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ANAZ

Düşmanlık, garez, kin: kimseye anazım yok. Ufak çapta arı kovanı veya oğul. Şanlıurfa şehri, Çamlıdere bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GAREVLE

Ayakkabı: Ayağıma göre garevle alıver. Ayakkabı.

KARAZ

Kin, öç. Garez.

GARECE

Boşuna, sebepsiz olarak: Garece yaltaklanıp durmaz ya vardır çıkalık bir işi.

GARIZIMIZA

Garezimize.

KURTBAĞRI

Zeytingillerden, yaprakları mızrağa benzer, çiçekleri beyaz, kokulu ve salkım durumunda olan, çit yapmakta kullanılan bir süs bitkisi (Ligustrum vulgare).

KÖPEKAYASI

Ballıbabagillerden, çiçekleri sap çevresinde demet durumunda toplanmış, güzel kokulu birçok türü olan bir bitki (Marrubium vulgare).

REZENE

Maydanozgillerden, 1-1,5 metre yüksekliğinde, sarı çiçekli, yaprakları iplik biçiminde parçalı, hoş kokulu, baharatlı meyveleri anason gibi yemeklerde ve bazı içkilerde tat verici olarak kullanılan, hekimlikte gaz söktürücü olarak yararlanılan çok yıllık otsu bir bitki (Foeniculum vulgare).

ARPA

Buğdaygillerden bir bitki (Hordeum vulgare). Rüşvet. Bu bitkinin ekmek ve bira yapımında kullanılan, hayvanlara yem olarak verilen taneleri.

İÇKİL

İşkil, kuruntu, kuşku, sanı. Kin, garez. Umut. Çok içki içen, ayyaş.

HARER

Kıldan ya da ketenden yapılmış büyük çuval. Arapça kökenli garere: Saman taşımaya yarayan, kıldan dokunmuş büyük çuval (Erzincan Merkez).

LABRADORİT

Rengarenk bir feldispat minerali.

İÇGİL

İşkil, kuruntu, kuşku, sanı. Kin, garez. Suçlu. Alıngan, işkilli, içli.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük