G ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "g" olan, 6 harfli toplam 1997 adet kelime bulunmaktadır. g harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu g harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde g harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÖVİLİ

Büyük başlı, kalın yapılı bir çeşit balık.

GEYESİ

Elbise, çamaşır ve benzerleri giyilecek şey.

GÖKSAV

İleri görüşlü kimse.

GABALA

Götürü pazarlık. Fazla. Dağınık. İri, büyük. Kaba, kabaca.

GÖRESİ

Görecek, görür.

GOMDAK

Kundak.

GÖKÜLÜ

Mavi gözlü kişi.

GÜYLÜÇ

Su kaynağı.

GARGIN

Su yollarındaki engeller dolayısıyle kabarıp durgunlaşan su. Tıkanan su yolundan geri vuran su. Karların erimesiyle fazlalaşan su. Sık, sürekli ve fazla miktarda yağan yağmur. Gebe. Yemden doymuş (hayvan için). Bu yıl ekinler çok gargın, bilmem ki, nasıl biçeceğiz. Çok zengin (kimse için). İşi çok fazla olan kimse: Bugün çok gargınım, yanıma gelmeyin. Gövdeleri fazla gelişip odunlaşmış bitkiler. Sazlık. Üstü pişmiş, içi çiğ kalmış ekmek. Mısırın, fırında kururken yanma derecesine gelmesini anlatır.

GÖKÇEK

Güzel, sevimli (kimse).

GAGAUZ

Çoğunlukla Basarabya'da, Tuna ağızlarında, Dobruca ve bulgaristan'da yaşayan, Hıristiyan Ortodoks mezhebinde bir Türk budunu.

GÖÇERİ

Sürekli yer değiştiren, göç etmekten hoşlanan.

GOGRAV

Hayvanların boyunlarına takılan çıngırak.

GILGIR

Mısır. Küçük hamur teknesi. Mısır tanesi, ak darı.

GÖRMEZ

Görme engelli.

GAKLIK

Suların biriktiği çukur yerler. Elma, armut ve benzerleri gibi meyvelerin, üzerinde kurutuldukları yer ya da örtü. (Dardere Bozüyük Bilecik).

GÜLSİM

Gümüş gibi beyaz renkli gül.

GAPMAH

Kapmak, yakalamak.

GÜREPE

Eğri uçlu küçük balta, nacak.

GİRENG

Havanın bulutlu, sisli, kapalı olması hali.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük