G ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "g" olan, 5 harfli toplam 1751 adet kelime bulunmaktadır. g harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu g harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde g harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GABİR

Kabir, mezar. Kabir, mezarlık.

GAMÇI

Kırbaç. Kamçı. Kepenek. (İlhan Ayaş Ankara).

GİBİZ

Zayıf, cılız.

GOBEZ

Köpek yavrusu.

GÜZEL

Göze ve kulağa hoş gelen, hayranlık uyandıran, çirkin karşıtı. Güzellik kraliçesi. Görgü kurallarına uygun olan. İyi, hoş. Güzel kız ya da kadın. Okşayıcı, aldatıcı, kandırıcı. Beklenene uygun düşen ve başarı düşüncesi uyandıran. Adamakıllı, şiddetli. Hoşa giden, beğenilen, iyi, doğru bir biçimde. Soyluluk ve ahlaki üstünlük düşüncesi uyandıran. Sakin, hoş (hava). Pek iyi, doğru.

GÜĞÜM

Yandan kulplu, boynu uzun, genellikle bakırdan su kabı.

GÜRBE

Tahıl ambarı. Büyük küp. İki kulplu ya da kulpsuz çömlek.

GÖĞEK

Cevizin yeşil kabuğu.

GELİS

Düğün çağırıcısı.

GÖNYE

Dik açıları ölçmeye ve çizmeye yarayan dik üçgen biçiminde araç.

GALON

Anglosaksonların kullandığı yaklaşık dört buçuk litrelik bir tür ölçü birimi. Çoğunlukla akaryakıt vb. sıvı maddeleri taşımada kullanılan, silindir biçiminde, metalden büyük kap. Boya sanayisinde kullanılan beş litrelik ambalaj.

GEVİT

tatlı, sert, sıkışık toprak.

GÜLÜM

"Gül kadar güzel olan sevdiğim" anlamında kullanılan bir isim".

GOĞCU

Dedikoducu, söz götürüp getiren.

GETTO

Avrupa ülkelerinde Yahudilerin gönüllü olarak veya zorlanarak yerleştirildikleri ve her türlü gereksinimini başka yere gitmeden karşılayabildikleri mahalle, Yahudi mahallesi. Bir yerleşim bölgesinin, aynı şehirden gelen insanların yerleştiği bölümü.

GIYBA

Uçkurda lastiğin takıldığı kısım.

GIYIK

Kenar, kıyı. Çuvaldız. Yorgan iğnesi. Çakılmış tahtalar arasındaki boşluklar. Hasır dokunurken ip olarak kullanılan bir çeşit ot. Küçük ve sivri tahta ya da kemik parçası, kıymık. Büyük çuvaldız. Kenar, kıyı, yan. Çuvaldız. (Saçıkara İslahiye Gaziantep).

GAVİK

Kavuk.

GÜŞLÜ

Güçlü, kuvvetli. Güçlü. Güçlü, zorlu.

GAVIT

Kavrulmuş tahıl unu. Öğütülmüş armut kurusu unu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük