G ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "g" olan, 4 harfli toplam 405 adet kelime bulunmaktadır. g harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu g harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde g harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÖCE

Tarhana, bulgur yapmak için kullanılan kabuğu soyulmuş ve kırılmış buğday. Yarılmış ve kırılmış bulgurdan yapılmış olan çorba.

GECA

Gece.

GIYI

Tarla ve bostanları korumak için çevresine çakılan kazık, engel: Tarlalarımıza gıyı tutamadığımızdan hayvanlar ekinlerimize giriyor. Yan, taraf (Kuşu). Kıyı. Kıyı, kenar. Tahta aralarını kapatmakta kullanılan çıta. (Kurtköy, Karaköy, Vezirhan Bilecik; İnönü Eskişehir).

GAMU

Kir.

GONU

Konu.

GERP

Miras. Çekilme, bozgunluk.

GOĞU

Dedikoducu, söz götürüp getiren.

GAHİ

Bazen, ara sıra.

GURT

Böbrek. Folluk. Küçük böcek, kurt. Kurt. Kurt, canavar. Kadın çoraplarındaki kurt biçimindeki motif. (Yenikent Aksaray Niğde).

GEÇİ

Keçi. Makas. Oynatılan orta kadını. Kız. Avam, halk. Haddeleme işleminde, haddelenen parçaların haddelerden bir kez geçişi.

GÖĞE

Tavuk, horoz ve kuşların başlarında bulunan yuvarlak tüy yığını. Kaba ve hafif taş. Yirmi altı çift kürekle çekilen eski savaş gemilerinin bir türü. Altı mavna, üstü kalyon olan ve yirmi altı çift kürekle çekilen eski bir harp gemisi.

GARS

İki kürek kemiği arası. Odunun özü ile kabuğu arasındaki bölüm. Kars.

GÜME

Avcı kulübesi. Bostanda yapılmış olan bekçi kulübesi.

GEME

Fare. Bir çeşit köstebek. Kısa burunlu hayvan. Büyük dişli kişi. Düzgün, beyaz dişli kişi. Alt ya da üst çenesi uzun kişi. Ön dişleri öne doğru çıkık kişi. Boyu büyümeyen katır. Kemer. Eğri, yamuk. Haddinden fazla uzun. Koyunların üzerinde bulunan bit. Dişsiz ya da yamuk, çarpık (ağız için). Ermeni dilinden kam: kama. Küçük ağaç kirkit. (Dişkaya Eşme Uşak). Büyük fare.

GOJA

İhtiyar, yaşlı.

GIRA

Tek atan kısa namlulu mavzer. Kırağı.

GİCE

Pekmez. Gece (bk. gece). Gece.

GEÇA

Taraf, kıyı, sahil.

GIDA

Besin.

GULP

Kulp, sap. Kusur, sebep.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük