G ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "g" olan, 3 harfli toplam 119 adet kelime bulunmaktadır. g harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu g harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde g harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÖN

İşlenmiş deri. Hayvan derisi. Kösele.

GÖL

Oluşması genellikle tektonik, volkanik ve benzerleri olaylara bağlı olan, toprakla çevrili, derin ve geniş, tuzlu veya tuzsuz durgun su örtüsü. Yapay su birikintisi. Ziraat yapılan büyük tarla. Yüksek yerden dökülen suyun oyduğu yer, çukur. Karalar üzerinde, dört yanından kapalı ve oluşumlarıyla ayrımlı çanakları dolduran, az çok geniş ve derin, tuzlu ya da tatlı su örtüleri. Karalar üzerindeki çeşitli etkenlerle meydana gelen çukur yerlerin, zamanla sularla dolması sonucunda oluşan, suları tamamen boşaltılamayan, genellikle derin durgun su kütlesi. Samsun şehrinde, Beşpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GIS

Kalabalık sözcüğüyle beraber kullanılarak pekiştirme yapar, çok kalabalık anlamını verir: Gısgalabalık yer. Kız. Kız, bk. gız, giz.

GÖĞ

Gökyüzü. Olgunlaşmamış, ham (meyve için). Mavi, masmavi. Yeşil, yemyeşil. Gök, sema.

GIÇ

Bacak. Ayak. Kuyruk sokumu bölgesi. Sacayağı: Gıcı mangaldan kaldır. Bir ısırmada dişle koparılan parça, lokma. Kıç; ayak; bacak. Kıç.

GÜY

Güneş görmeyen yer.

GAM

Tasa, kaygı, üzüntü. Sekiz notanın kalın sesten inceye veya inceden kalına gitmek üzere sıralanmış dizisi.

GİJ

Aptal, ahmak. Çabuk kızan adam.

GUP

Çok. Bilya. Küp.

GUK

İnsanı kızdırmak için söylenir (çocuk dilinde). Kuluçka (tavuk için).

GOP

Kolsuz. Kağnının iki oku arasını sabit tutmaya yarayan iki paralel tahta.

GIC

Bacak. Bir ısırmada dişle koparılan parça, lokma.

GÜP

Küp. Kağnının ön tarafındaki uzun tahta.

GIN

Öfke, kin. Eski türkçe kın: kın.

GIZ

Kız.

GON

Kavun. Gön, tabaklanmış deri. Yaş büyükbaş hayvan derisi, karşılığı gön. Gön. Soba. (Saraycık Bozüyük Bilecik). meydana gelen ve eşeylik gözelerine değişen 4 oğul gözenin herbiri.

GOŞ

Koyun ya da keçi sağarken hayvan durmadığı zaman söylenilen söz. Alın: Goşum ağrıyor. Koç.

GEJ

Beyinin uyuşuk hali. Geç.

GÖS

Yokuş. Göğüs.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük