GÜREN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "güren" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. güren ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu güren ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde güren olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÜREN

Hindi. Kızılcık. Kızılcık suyu ile yapılan tarhana. Sürü. Kalabalık. Rengi sarı ile doru arasında olan (at), al(at).

GÜRENCİ

Hassa kuşbazlarının iki sınıfından, görevleri üleş zamanı İstanbul'a gelerek padişahın kuşhanesindeki av kuşlarını eğitmek olan biri; öteki sınıf için bk. götürücü.

GÜRENÇ

Doğan, şahin ve atmaca gibi av kuşlarının bakımı ve eğitimi işine verilen ad.

  -   -   -  

Anlamında GÜREN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GÜREN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GÖTÜRÜCÜ

Herhangi bir sıvıyı veya duyuyu götüren yapı, efferent. Hassa kuşbazlarının iki sınıfından, görevleri doğan, şahin ve atmaca gibi av kuşlarını yakalayıp, sağ olarak İstanbul'a getirmek olan biri; öteki sınıf için bk. gürenci. Seferde padişahın iki tuğunu bir konak ileride taşıyan dört kişiden ikisi. (karşılık: efferent),Sinir merkezlerinden uyartılara verilen cevapları ileten sinirler; dışa doğru taşıma.