Fİ ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "fi" olan, 4 harfli toplam 26 adet kelime bulunmaktadır. fi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu fi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde fi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FİYÇ

Ayak. Çivi.

FİDE

Tohumdan yetiştirilip başka yerlere dikilmek için hazırlanan sebze veya körpe çiçek.

FİRE

Ağırlık yitimi. Eksik, noksan. Bir iş yapılırken çıkan artık parça.

FİİL

İş, davranış. Olumlu veya olumsuz olarak çekimli durumda zaman kavramı taşıyan veya zaman kavramı ile birlikte kişi kavramı veren kelime, eylem.

FİYO

Ördek.

FİTA

Hamam havlusu. Hindi. Dişi hindi. Basınç, sıkıştırma. Düğünlerde güveyin oturacağı yerin belli olması için sandalyenin arkasına asılan ipek havlu. İpek peştemal.

FİMA

Yumurta büyüklüğündeki tuberkulumlara verilen ad.

FİLA

Terlik.

FİRT

Olmamış mısır. Olmamış kavun. Olgunlaşmaya başlayan tahıl taneleri.

FİNO

Bir tür çok tüylü küçük köpek. Esrar.

FİZA

Acı, sızı.

FİKO

Algleri işaret eden bir ön ek.

FİYU

Kazlar (Anseriformes) takımının, ördekgiller (Anatidae) familyasından, İskandinavya, Kuzey Rusya, Sibirya'nın güneyinden Kamçatka'ya kadar uzunan bölgelerde kuluçkaya yatan, Türkiye'de yalnız kış aylarında görülen, göl ve bataklıklarda yaşayan, göç sırasında ve kış aylarında deniz kenarlarında da görülen ve yeşil baş ördekten daha küçük olan bir tür. Islık çalan ördek.

FİBE

Saban.

FİKE

Elbise, gecelik. Pamuk ipliğinden dokunmuş kısa ceket. Düğün sahibi tarafından tutulan ve düğüne davet edilecek kimseleri bir takım tekerlemelerle çağıran kadın.

FİTE

Hamam havlusu.

FİNK

"Hiçbir şeye aldırmadan gönlünce gezip eğlenmek" anlamına gelen fink atmak sözünde geçer.

FİRÇ

Söz inceliği, nükte.

FİLO

Bir arada ve bir komuta altında bulunan savaş gemilerinin veya uçaklarının bütünü. Toplu olarak aynı hizmeti yapan ve bir merkezden yönetilen kara, deniz ve hava taşıtlarına verilen ad. Bit.

FİDİ

Kaz yavrusu. Hindi yavrusu. Fide.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük