Sonu F ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 8 harfli toplam 95 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BATİSKAF

Deniz diplerinde inceleme yapmak için kullanılan araç.

İSTİKŞAF

Araştırma. Açınsama.

MUTTASIF

Nitelenmiş, nitelikli, vasıflı.

GANDİRİF

Okuz arabasını, sabanı hayvanların boyunlarında taşıdıkları ağaca bağlayan ağaçtan halka. Çifti boyunduruğa bağlayan ağaç parçası. Kara sabanı kayış yardımı ile boyunduruğa bağlayan odun halka. (İspir Erzurum).

BİYOGRAF

Hayat hikâyesi yazarı.

ESMERKÜF

Esmerküfler familyasının asalak yaşama uyabilen örnek türü olup, özellikle arılarda öldürücü gelişmeler doğuran ilkel mantar.

POLİMORF

Bir tür ya da populasyonda iki ya da daha fazla farklı formun bulunması. Çok şekilli veya değişik evreli organizma veya böyle bir organizmanın şekillerinden biri, çok biçimli.

DEMOGRAF

Nüfus bilimci.

KANDİREF

Sabanı boyunduruğa bağlayan "u"biçiminde kayış ya da eğri ağaç.

PARAGRAF

Düzyazıların kendi içinde satır başlarıyla ayrıldıkları bölümler. Bölüm. Kanun maddelerinin kendi içlerinde satır başlarıyla ayrıldıkları ufak bölümlerden her biri. Çengel işareti (§).

TRİAMORF

Üç farklı tip kristal halinde kristallendirilebilen madde.

DEDEKTİF

Suç sayılan bir işi veya bu işi yapanı ortaya çıkarmakla görevli kimse, hafiye, polis hafiyesi.

İNOVATİF

Yenileşimci.

DÖTONİMF

Kimi mezostigmatid akarların yaşam siklusunda beslenmenin olmadığı ve gömlek değişiminden sonra erişkinlerin oluştuğu form. Akarların üç nimf evresinden ikincisi. Birçok olayda dötonimflerden erişkinler gelişir.

GANDIRIF

Sabanı boyunduruğa bağlayan ağaç.

FİİİZKÜF

Filizküfler topluluğundan mantar türlerinin ortak adı.

TRNAMETF

Bakterilerde, yeni sentezlenen polipeptit zincirinde formilmetiyonin taşıyan tRNA molekülü.

HONGURAF

Gramofon, fonograf.

İSTİHLAF

ardıl (halef) olma.

MUVAZZAF

Silahlı Kuvvetlerde görev başında olan subay ve astsubaylarla askerlik hizmetini yapan erler. Bir görev ve hizmetle yükümlü olan (kimse).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük