Sonu F ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 4 harfli toplam 80 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İLAF

Laf, söz.

KÜLF

Bir çeşit deri yangısı.

HÖRF

Korku.

ABOF

Şaşma ve korku ünlemi.

GRAF

Fotoğraf kelimesinde olduğu gibi resimsel kaydı belirten. Spektrografda olduğu şekilde mekanik kayıt yapan alete işaret eden bir son ek.

SIRF

Yalnızca. Tümüyle, tamamen.

ALAF

Alev. Telâş, korku: Ahmet bize bir alaf salıverdi. Hayvanların kışlık yiyeceği, saman, ot, mısır sapı v.b.: Bu yıl alaf bol, sığırlar semiz olur. Suyu çekilmiş, yarı kurumuş buğday veya haşhaş. Hayvan yemi satıcısı. Hayvanlara yedirilen yeşil yaprak ve dallar: Sığırlara biraz alaf topla gel. Taş, kerpiç veya ağaçtan yapılmış hayvan yemliği: Koyunların alafında ot kalmamış. Hayvanların su içtikleri yer, yalak. Süprüntünün yüze gelen iri kısmı, çalı, çırpı: Bahçenin alafını ateşe verdim. Hayvanlara yedirmek için kurutulmuş ot, mısır sapı. Hayvanların yem yediği yer. Hayvan yemi. Arapça kökenli alef: Hayvan yemi, yiyeceği (Erzincan Merkez). Arpa, hayvan yemi. Arapça kökenli alef: Hayvan yemi, hayvan gübresinin kurusu. Mısır sapı. Hayvan yiyeceği, yal.

HÜLF

Çekingenlik, korku: Benim kimseden hülfüm yok.

CİLF

Koca öküz, manda.

ILAF

Yulaf.

SÖRF

Özel kayma aracı ve yelkenlisi ile denizde yapılmış olan bir spor türü.

NAİF

Saf, deneyimsiz. Kendi kendini yetiştirmiş, doğal bir plastik sanat yeteneğine sahip sanatçılar tarafından yaratılan resim sanatı. Güzel sanatların özellikle resim alanında kendi kendini yetiştirmiş sanatçısı veya onun yapıtı. Acemice yapılan.

RİFF

Tekrar eden ritme göre daha karmaşık ezgisel figürler ve akor dizileri.

TİLF

Posa.

ALEF

Alev. Sonsuz sayal sayıları göstermek için kullanılan im. N.

ALIF

Hayvanların kışlık yiyeceği, saman, ot, mısır sapı v.b. Hayvan yemi.

URUF

Ruh, karşılığı uruh.

SKİF

İçine yalnız kürek çekenin girebildiği çok uzun ve çok dar yarış kayığı.

GOLF

Çimenlerle kaplı, açık, geniş bir alanda, ufak bir topu özel sopalarla ilerleterek belli bir deliğe sokma amaçlı oynanan oyun.

ABUF

Şaşma ve korku ünlemi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük