Sonu F ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 4 harfli toplam 80 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ALAF

Alev. Telâş, korku: Ahmet bize bir alaf salıverdi. Hayvanların kışlık yiyeceği, saman, ot, mısır sapı v.b.: Bu yıl alaf bol, sığırlar semiz olur. Suyu çekilmiş, yarı kurumuş buğday veya haşhaş. Hayvan yemi satıcısı. Hayvanlara yedirilen yeşil yaprak ve dallar: Sığırlara biraz alaf topla gel. Taş, kerpiç veya ağaçtan yapılmış hayvan yemliği: Koyunların alafında ot kalmamış. Hayvanların su içtikleri yer, yalak. Süprüntünün yüze gelen iri kısmı, çalı, çırpı: Bahçenin alafını ateşe verdim. Hayvanlara yedirmek için kurutulmuş ot, mısır sapı. Hayvanların yem yediği yer. Hayvan yemi. Arapça kökenli alef: Hayvan yemi, yiyeceği (Erzincan Merkez). Arpa, hayvan yemi. Arapça kökenli alef: Hayvan yemi, hayvan gübresinin kurusu. Mısır sapı. Hayvan yiyeceği, yal.

TİLF

Posa.

KÜLF

Bir çeşit deri yangısı.

İTAF

Arapça kökenli ithâf: ithaFar.

URUF

Ruh, karşılığı uruh.

İRİF

Dolaşık ve yolsuz davramş.

ELAF

Hayvanlara yedirilmek için budanan ağaç yaprakları.

ELİF

Arap alfabesinin ilk harfinin adı.

IRAF

Raf.

IENF

(Eş anlamlısı: akkan),Lenf damarlarında dolaşan renksiz bir sıvı olup kan plazması ile lenfositlerden oluşur.

ABOF

Şaşma ve korku ünlemi.

RİFF

Tekrar eden ritme göre daha karmaşık ezgisel figürler ve akor dizileri.

ŞELF

Karaları çevreleyen ve karalardan sayılan, 200 metre derinliğe kadar olan sığ deniz dipleri.

TAYF

Görüntü, hayalet, ruh. Birleşik bir ışık demetinin bir biçmeden geçtikten sonra ayrıldığı basit renklerden oluşmuş görüntü.

VALF

Vana.

ILAF

Yulaf.

KIRF

Buğday başağı : Kırflar sararmağa başladı. Çeşitli nedenlerle yere serilmiş, işe yaramayacak duruma gelmiş ekin, sebze ve meyve. Tahılın biçilmesinden sonra tarlada kalan artıkları toplama işlemi : Aptallar arpa kırfına gittiler, davul zurna bulmak çetinleşti. Gevrek yufka ekmeğin parçaları, kırıntıları.

ZARF

Kap, kılıf, sarma. İçine fincan veya bardak oturtulan metal kap. Bir fiilin, bir sıfatın veya bir zarfın anlamını zaman, yer, ölçü, nitelik, soru kavramları bakımından etkileyen kelime, belirteç. İçine mektup veya başka kâğıtlar konulan kâğıttan kese.

EVEF

Saban oku ile boyunduruğu bir ağaca bağlayan ağaç halka.

AKEF

Arapça kökenli âkif: Akif.