Sonu F ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 4 harfli toplam 80 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HARF

Dildeki bir sesi gösteren ve alfabeyi oluşturan işaretlerden her biri, kod.

BLÖF

İskambil oyunlarında elindeki kâğıtları olduğundan başka gösterme davranışı. Kazanda yoğunlaşan suyu dışarı atma. Karşısında kişiyi yanıltarak veya yıldırarak bir işten caydırmak için söylenen asılsız söz veya takınılan aldatıcı tavır, kurusıkı.

IENF

(Eş anlamlısı: akkan),Lenf damarlarında dolaşan renksiz bir sıvı olup kan plazması ile lenfositlerden oluşur.

ALEF

Alev. Sonsuz sayal sayıları göstermek için kullanılan im. N.

HEYF

Öç.

ABOF

Şaşma ve korku ünlemi.

ABUF

Şaşma ve korku ünlemi.

AYIF

Ayıp.

ESEF

Üzüntü, kaygı, tasa. Yerinme.

AKEF

Arapça kökenli âkif: Akif.

NAİF

Saf, deneyimsiz. Kendi kendini yetiştirmiş, doğal bir plastik sanat yeteneğine sahip sanatçılar tarafından yaratılan resim sanatı. Güzel sanatların özellikle resim alanında kendi kendini yetiştirmiş sanatçısı veya onun yapıtı. Acemice yapılan.

ZIRF

Dinlence.

ZEİF

Zayıf.

LENF

Damarlarda dolaşan kanla, doku ögeleri arasında aracı görevi yapan, kan plazması ve lenfositten oluşan saydam, sarı renkte bir sıvı, ak kan, lenfa.

SÖRF

Özel kayma aracı ve yelkenlisi ile denizde yapılmış olan bir spor türü.

TILF

Posa (koruk, üzüm ve benzerleri şeyler için).

UCUF

Uğur.

ARAF

İslam inancına göre cennet ile cehennem arasında bir yer.

ZARF

Kap, kılıf, sarma. İçine fincan veya bardak oturtulan metal kap. Bir fiilin, bir sıfatın veya bir zarfın anlamını zaman, yer, ölçü, nitelik, soru kavramları bakımından etkileyen kelime, belirteç. İçine mektup veya başka kâğıtlar konulan kâğıttan kese.

GRAF

Fotoğraf kelimesinde olduğu gibi resimsel kaydı belirten. Spektrografda olduğu şekilde mekanik kayıt yapan alete işaret eden bir son ek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük