Sonu F ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 4 harfli toplam 80 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZARF

Kap, kılıf, sarma. İçine fincan veya bardak oturtulan metal kap. Bir fiilin, bir sıfatın veya bir zarfın anlamını zaman, yer, ölçü, nitelik, soru kavramları bakımından etkileyen kelime, belirteç. İçine mektup veya başka kâğıtlar konulan kâğıttan kese.

URUF

Ruh, karşılığı uruh.

ULAF

Yulaf.

KEYF

Rahat.

CİLF

Koca öküz, manda.

TİLF

Posa.

ZİLF

Zülüf, kâkül.

SERF

Derebeylik toplum düzeninde toprakla birlikte alınıp satılan köle.

HAYF

Hayf, öç.

KIRF

Buğday başağı : Kırflar sararmağa başladı. Çeşitli nedenlerle yere serilmiş, işe yaramayacak duruma gelmiş ekin, sebze ve meyve. Tahılın biçilmesinden sonra tarlada kalan artıkları toplama işlemi : Aptallar arpa kırfına gittiler, davul zurna bulmak çetinleşti. Gevrek yufka ekmeğin parçaları, kırıntıları.

TAYF

Görüntü, hayalet, ruh. Birleşik bir ışık demetinin bir biçmeden geçtikten sonra ayrıldığı basit renklerden oluşmuş görüntü.

ASIF

Şiddetli rüzgâr, fırtına.

İYEF

Boyunduruğu saban okuna bağlayan eğri ağaç. Ot, sap, çalı bağlamlarının iplerini sıklaştırmakta kullanılan araç. Boyunduruğu saban okuna bağlamağa yarayan bükük ağaç. (Gürmedere Fethiye Muğla).

ABUF

Şaşma ve korku ünlemi.

RAUF

Esirgeyen, acıyan, çok merhametli. Tanrı adlarından.

ABOF

Şaşma ve korku ünlemi.

EGEF

Kağnı ya da saban oklarını boyunduruğa bağlayan halka biçiminde bükülmüş ince ağaç. Boyunduruğu sabana bağlayan, yaşken eğilerek yapılan ağaç halka. Okla boyunduruğu birbirine bağlayan çapraz ağaç. (Ulucak Eşme Uşak; Yenikent Aksaray Niğde; Sarıköy, Karacaviran, Doğanbey, Beyşehir Konya).

SARF

Harcama, tüketme, kullanma. Dil bilgisi, yapı bilgisi.

SÜLF

Kükürt.

TUAF

Tuhaf, acayip.