Sonu F ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 3 harfli toplam 62 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ANF

Atriyal natriüretik faktör.

BUF

Açık saçık, güldürücü oyun türü. Bu tür oyunların güldürücü sahnelerinde çoğu kez yüz kızartıcı durumlar, davranışlar vardır.

RUF

Binaların en üst katında bulunan, açık veya kapalı eğlence yeri.

NAF

Sözcük, söz. Laf.

ÖRF

Yasalarla belirlenmeyen, halkın kendiliğinden uyduğu gelenek.

LİF

Her türlü maddeyi oluşturan çok ince ve uzun parça. Yıkanmak için kullanılan bitki telleri demeti veya türlü ipliklerden yapılmış örgü. Tel.

ÇİF

Çift. Çift, çiftçilik. Çift, ikiz, karşılığı çit. Çift, iki.

KAF

Tarla kenarlarındaki yüksekçe toprak setler.

KEF

Kaynayan pekmezin, pişen etin üstünde oluşan köpük. Orakçıların kullandığı parmak uçları tahta meşin eldiven. Tereyağı. Keyif (Kuşu). Keyif. Köpük. Yükselti, sırt 16/19. Pekmez ve yemeklerin köpüğü. (Senirkent Isparta; Minoz köyü Kavak Samsun).

YUF

Kınama, üzüntü, nefret bildiren bir söz.

GAF

Yersiz, beceriksiz, zamansız söz veya davranış, patavatsızlık, pot.

COF

Gösteriş, parlaklık. Eli açık, cömert. Şakacı.

SİF

İthalatta bir malın bedeli, sigortası ve navlun giderleriyle birlikte olmak üzere maliyeti.

PAF

Kof, dayanıksız kişi. Akciğer. Mısır koçanı. Küf, pas. Posa. Küflü, kof, çürük. Balon, top ve benzerleri nin patlayınca çıkardıkları ses için.

IVF

İn vitro fertilizasyon.

NÖF

Kez, öğün.

NİF

Yarım : Nif kilo şeker ver.

CEF

Mercimek büyüklüğünde meyve veren yabani bir cins ağaç.

ADF

Asit deterjan lif.

ŞİF

Pamuk kozası. Şırası alınmış üzüm posası. 1.Şırası alınmış üzüm posası. 2.Sebze, meyve posası. 3.Pamuktan ayrılmış kabuk. 1.Tarla içinde biriken su. 2.Sel suyu. 3.İçinde az su bulunan otlu ark, dere. Soğan, sarmısak, pırasa gibi bitkilerde çiçek sapı. Kapı eşiği, pencere kıyısı. Tane (genellikle üzüm için). İçinde biraz su bulunan sazlık veya tarla.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük