Sonu F ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "f" olan 3 harfli toplam 62 adet kelime bulundu. Sonu f harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında f harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LAF

Söz, lakırtı. Konu, mevzu, bahis. Konuşma. Dedikodu. "Öyle şey olamaz, bu sözün hiçbir değeri yok" anlamlarında hafifseme yollu kullanılan bir söz. Sonuçsuz, yararı olmayan söz.

ŞAF

Yeni sürgün, filiz. Fitil.

BEF

Evet, peki.

PÜF

Bir ateşi söndürmek, canlandırmak için dudakları hafifçe büzerek dışarı verilen soluğun çıkardığı ses.

LİF

Her türlü maddeyi oluşturan çok ince ve uzun parça. Yıkanmak için kullanılan bitki telleri demeti veya türlü ipliklerden yapılmış örgü. Tel.

TEF

Zilli bir kasnağa geçirilmiş kursak zarından oluşan çalgı.

PÖF

İğrenme anlatan bir söz.

RAF

Üstüne öteberi koymak için duvara veya bir dolabın içine birbirine paralel olarak tutturulmuş, genellikle geniş, uzun tahta veya metal levha.

DEF

Savma.

ÇÜF

Çift.

ORF

Bulaşıcı ektima.

KEF

Kaynayan pekmezin, pişen etin üstünde oluşan köpük. Orakçıların kullandığı parmak uçları tahta meşin eldiven. Tereyağı. Keyif (Kuşu). Keyif. Köpük. Yükselti, sırt 16/19. Pekmez ve yemeklerin köpüğü. (Senirkent Isparta; Minoz köyü Kavak Samsun).

SEF

Kez, defa. Yanlış. Ters: Şef duttun bu işi. Az akıllı, saf. Kez, defa, sefer.

GAF

Yersiz, beceriksiz, zamansız söz veya davranış, patavatsızlık, pot.

NOF

Kez : Günde kaç nof gidiyorsun oraya?.

KIF

Kadayıf dökmek için kullanılan süzgeçli tas. Kir, pislik : Çamaşır kıfı. Çaba. Ekin biçilmeden koparılmış tahıl başağı. İnsanın her şeyi hoş görür olduğu, elverişli durumu: Sen bunu alamazdın ya, bir kıfıma geldi. Kadeh, bardak.

SOF

Bir çeşit sertçe, ince yünlü kumaş. Ham ipekten yapılmış astarlık kumaş.

MAF

Duygusuz, aptal.

RİF

Tekrar eden ritme göre daha karmaşık ezgisel figürler ve akor dizileri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük