F ile başlayan 16 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "f" olan, 16 harfli toplam 12 adet kelime bulunmaktadır. f harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu f harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde f harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FOSFOFRUKTOKİNAZ

Glikoliziste fruktoz 6-fosfatı fruktoz 1, 6-difosfata çeviren enzim. Glikolitik yolun çalışma hızını düzenleyen enzimlerden biri.

FAYDALANDIRILMAK

Yararlandırılmak.

FOTOREAKTİVASYON

Bakterilerin, mor ötesi ışınlanmasından hemen sonra görülebilen ışınlara tutularak oluşan timin dimerlerinin (T-T) gün ışığında etkinleşen özel enzimlerle (fotoreaktif enzimler) hidrolize edilerek aralarındaki bağlantının koparılmasıyla meydana gelen öldürücü etkinin giderilmesi işlemi.

FIRÇADİLLİGİLLER

(Trichoglossidae), Yeni Zelanda koca papağanı (Nestor notabilis) türleri iyi bilinir.

FOTOPERİYODİKLİK

Bitkilerin gün ışığına maruz kalmaları neticesinde bileşimlerinde meydana gelen ritmik değişiklikler.

FARİNGOBRANKİYAL

Yutak ve solungaca ait. 2.Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en dorsalde olanı. Yutak-solungaca ait. Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en üstte olanı, faringobranşiyal.

FARİNGOBRANŞİYAL

Faringobrankiyal.

FREGATKUŞUGİLLER

(Fregatidae),türü iyi bilinir.

FOTOPOLİMERLEŞME

Işık etkisiyle moleküllerin kondensasyon reaksiyonu vermesi.

FONOKARDİYOGRAFİ

Kalp seslerinin mekanik kaydı.

FRANSIZLAŞTIRMAK

Fransız kimliğini kazandırmak.

FARENGOPARALİZİS

Yutak felci.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük