Sonu ETE ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ete" olan 6 harfli toplam 31 adet kelime bulundu. Sonu ete ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ete olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ete olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YİMETE

Küçük testi.

NÜMETE

Küçük testi, toprak ibrik.

GAZETE

Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli zaman aralıklarıyla çıkarılan yayın. Bu yayının yönetildiği, hazırlandığı, basıldığı yer.

GAVETE

Domates.

KULETE

Av şapkası. (Tavşanlı Kütahya).

ÇEMETE

Su tası.

KELETE

Vücut yapısı gösterişsiz, kaba. Çirkin, kötü. Çuval. Koyun derisinden yapılan torba, dağarcık. Hemen kullanılmak için öğütülen az ölçüde buğday, tahıl. Değirmencinin öğüttüğü undan aldığı pay, supayı. Ölçek : Değirmene beş kelete buğday götürdüm. Küçük harman. Zayıf, cılız hayvan. Çürük, işe yaramaz şey. Ayakkabı çekeceği. Çamaşır yıkanırken komşudan yıkanmak için gelen birkaç parça çamaşır. Toprağı az olan çiftçi. Önemsiz nesne, ufak tefek. Küçük parça, artık: Bu kumaş kelete kalmıştı, çocuğa yaptım. Önemsiz söz. Küçük çuval.

REÇETE

Üzerinde doktorun hastası için gerekli gördüğü ilaçlarla, bunların kullanılış biçimleri yazılı olan kâğıt. Yemek veya halk tedavisinde kullanılan ilaç tarifesi.

KAFETE

Domates.

GANETE

Sürahi. İbrik.

ERKETE

Gözetleme.

VELETE

Kavgada, gürültü patırtıda, kötülük yapmada yoldaş: İt, itin veletesidir.

PEÇETE

Yemekte giysiyi korumak, ağız silmek için kullanılan ince, yumuşak kâğıt veya kumaş parçası.

KERETE

Ayakkabı çekeceği.

GELETE

Küçük çuval. Büyük çuval. (Kartal Eskişehir).

NİMETE

Toprak sürahi, ibrik.

GALETE

Domates. Pazen, basma.

KOBETE

Kıymalı börek.