ESES ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "eses" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. eses ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu eses ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde eses olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ESES

Esas.

  -   -   -  

Anlamında ESES bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ESES geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇEKİLGEN

Ana ya da babanın birisinin sahip olduğu bir karakter olup melezde, ana ya da babadan ötekinde sahip olunan karşıt ve baskın karakter ile örtülür. Resesif.

BİLİGRAFİNE

Safra kesesi grafisinde kullanılan kontrast madde.

KURUNTUSUZ

Kuruntusu olmayan, vesvesesiz, evhamsız.

AİRSAKKULİTİS

Hava kesesi yangısı.

BULLA

Abla. Ağa karısı, hayvan sahibi kadın, hanım, karı. Teyze. Yeni ötmeye başlayan horoz. Civciv. Kabarcık; balıklarda gaz kesesinin çeperleri kalınlaşmış ön ucundan çıkan iki ince kanalın açıldığı, içi zarla örtülü, alt kısmı gaz, üst kısmı perilenf içeren bölmeli çukurluk. Kabarcık, kesecik, baloncuk. Lernacopodidae ailesindeki dişi kopepod kabukluların baş ve maksillar bezlerinden salgılanan, maksillanın sürekli olarak bağlı olduğu tutunmaya yarayan ölü yapı. Deri veya mukozalarda yuvarlak, bezelye büyüklüğünde veya daha büyük, seröz sıvı içeren lezyon, vezikülden daha büyük şişlik.

HARAZA

Kavga, gürültü, karışıklık. Öfke, sinir. Sığırın öd kesesinden çıkan taş.

OTOSİST

İşitme kesesi.

BÖDELEK

Öd kesesi. Karın. Böbrek. Böbrek kızartması. (Poyra Eskişehir).

CYSTİDİCOLA

Balıkların hava kesesi ve seyrek olarak da özefagusunda yerleşen bir nematot cinsi.

KANGURU

Kangurugillerden, Avustralya'da yaşayan, iri, otçul, memeli, ön ayakları kısa, art ayakları ile kuyruğu uzun ve güçlü, başı küçük, dişisinin karnında yavrularını taşıyacak bir kesesi bulunan keseli hayvan (Macropus giganteus).

DURGUNLUK

Durgun olma durumu. Alışverişin azlığı vb. nedenlerle piyasanın durgun olması, resesyon.

KESELİ

Kesesi olan.

İŞKİLSİZ

İşkil içinde bulunmayan, kuşkusu olmayan, vesvesesiz bir biçimde.

AMNİYOSENTEZ

Hamileliğin ilk aylarında fetüsün bulunduğu amniyon sıvısından alınan örneklerde, kromozom ve biyokimyasal analizler yapılarak, doğacak çocuğun hem cinsiyetinin hem de genlere bağlı kusurların belirlenmesi metodu. Transabdominal yolla uzun bir kanül kullanarak amniyon kesesinden amniyon sıvısı örneği alma işlemi.

AEROSİST

Alglerin hava kesesi.

PELİKAN

Pelikangillerden, pembeye çalan beyaz tüylü, kanatları gri renkli, alt gagasında deriden bir kesesi olan iri kuş, kaşıkçı kuşu (Pelecanus onocrotalus).

AMNİYON

Döl kesesi.

ÇEKİNİK

Birkaç kuşak sonra ortaya çıkan ve o zamana kadar aradaki döllerde gizli kalan (soya çekim nitelikleri), resesif. Çekingen. Çekingen bir biçimde.

ADVENTİSYA

Özofagusun, idrar kesesinin ve kan damarlarının dış bağ dokusu tabakası. Özefagusun, idrar kesesinin ve kan damarlarının dış kısmındaki bağ dokusu. Organ, kan damarı veya diğer yapıların en dışını saran bağ doku tabakası.

KARTUŞ

Merminin arkasından namluya sürülen bezden veya kartondan barut kesesi, hartuç. Yazıcıya yerleştirilen mürekkep dolu tüp. Resim yazıda kralın adını diğerlerinden farklı bir biçimde göstermeyi sağlayan oval çerçeve. Dolma kalem içine yerleştirilen mürekkep dolu tüp.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük