ES ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "es" olan, toplam 565 adet kelime bulunmaktadır. es ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu es ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde es olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

ESKİÇOKDEĞİRMEN, ESKİHÜSNÜMANSUR, ESKİKIZILCAKESE

14 harfli kelimeler

ESMERLEŞTİRMEK, ESNEKLEŞTİRMEK, ESİRGEYEBİLMEK, ESKİBEYREHATUN, ESKİBOĞAZKESEN, ESKİKAPUMAHMUT, ESKİKARACAKAYA, ESKİMENGENCİKK, ESKİŞEHİRLİLİK, ESKİYASSIPINAR

13 harfli kelimeler

ESASLANDIRMAK, ESİRGEYİCİLİK, ESRARENGİZLİK, ESTAĞFURULLAH, ESİNLENDİRMEK, ESİRGEYEBİLME, ESKİDANİŞMENT, ESKİDEMİRKAPI, ESKİFERHADİYE, ESKİKABASAKAL, ESKİKARAHİSAR, ESKİKIZILELMA, ESMERLEŞTİRME, ESNEKLEŞTİRME, ESTAĞFİRULLAH

12 harfli kelimeler

ESASLANDIRMA, ESBABIMUCİBE, ESİRGEMEZLİK, ESMAYIŞERİFE, ESTETİKÇİLİK, ESATÇİFTLİĞİ, ESDAFİRULLAH, ESENLEŞTİRME, ESİNLENDİRME, ESKİALİBUDAK, ESKİALTINTAŞ, ESKİARMUTLUK, ESKİBEKTAŞLI, ESKİHAMİDİYE, ESKİKARAAĞAÇ, ESKİKARADONA, ESKİTEBİLMEK, ESKİYAYLACIK, ESKİYEBİLMEK, ESKİZİRAATLİ, ESMERSÜMÜKLÜ, ESNETEBİLMEK, ESNEYEBİLMEK, ESTEFURULLAH, ESTEZİYOLOJİ

11 harfli kelimeler

ESKATOLOGYA, ESKRİMCİLİK, ESMERLEŞMEK, ESNEKLEŞMEK, ESPERANTOCU, ESRARKEŞLİK, ESMAYIHÜSNA, ESATMÜMİNLİ, ESCHERİCHİA, ESGETŞÜLMEK, ESİRGEYİŞLİ, ESKİARAPKİR, ESKİBALIKLI, ESKİDERBENT, ESKİDOĞANLI, ESKİEMİRLER, ESKİKIZILCA, ESKİKONACIK, ESKİKÖSELER, ESKİÖMERLER, ESKİPOLATLI, ESKİSARIBEY, ESKİŞARKAYA, ESKİŞEHİRLİ, ESKİTEBİLME, ESKİYEBİLME, ESKİYÜREĞİL, ESMERKÜFLER, ESNETEBİLME, ESNEYEBİLME, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ESASLANMAK, ESEFLENMEK, ESENLEŞMEK, ESERİCEDİT, ESİNDİRMEK, ESİNLENMEK, ESİRGENMEK, ESİRGEYİCİ, ESKİLEŞMEK, ESKİTİLMEK, ESPRESSİVO, ESRARENGİZ, ESTERLEŞME, ESTİRİLMEK, ESANLAŞMAK, ESASSIZLIK, ESENGAZİLİ, ESENNEŞMEK, ESHERİCHİA, ESİDYOSPOR, ESİRGEŞMEK, ESKALASYON, ESKİAKÖREN, ESKİALİBEY, ESKİAPARDI, ESKİBAĞLAR, ESKİBALÇIK, ESKİÇELTEK, ESKİDAĞİÇİ, ESKİHARMAN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ESASLANMA, ESEFLENME, ESENLEMEK, ESENLEŞME, ESENLİKLİ, ESİNDİRME, ESİNLEMEK, ESİNLENME, ESİNTİSİZ, ESİRCİLİK, ESİRGEMEK, ESİRGENME, ESİRGEYİŞ, ESKİCİLİK, ESKİLEŞME, ESKİPAZAR, ESKİŞEHİR, ESKİTİLME, ESMERİMSİ, ESNASINDA, ESPERANTO, ESPRİTÜEL, ESTETİKÇİ, ESTİRİLME, ESEBİLMEK, ESEDULLAH, ESEMETSİZ, ESENBOĞAZ, ESENBURUN, ESENDEMİR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ESENLEME, ESİNLEME, ESİNTİLİ, ESİRGEME, ESKİMOCA, ESKİTMEK, ESKRİMCİ, ESKÜLABİ, ESMERLİK, ESNAFLIK, ESNEKLİK, ESNETMEK, ESPRESSO, ESRARKEŞ, ESRİKLİK, ESRİTMEK, ESTAMPAJ, ESTETİZM, ESTİRMEK, ESATALAZ, ESEBİLME, ESELEMEK, ESELTMEK, ESEMKULU, ESENBOĞA, ESENCELİ, ESENDERE, ESENİMEK, ESENKALE, ESENKAYA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ESASSIZ, ESENLER, ESENLİK, ESERMEK, ESİRLİK, ESİRMEK, ESKALOP, ESKİDEN, ESKİLİK, ESKİMEK, ESKİMSİ, ESKİTME, ESLEMEK, ESMERCE, ESNEMEK, ESNETME, ESNEYİŞ, ESPASLI, ESPRİLİ, ESRARCI, ESRARLI, ESRİMEK, ESRİTME, ESTETİK, ESTİRME, ESAALET, ESADİYE, ESARAİL, ESASTAN, ESATİRİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ESARET, ESASEN, ESASLI, ESATİR, ESEFLİ, ESERME, ESİNTİ, ESİRCİ, ESİRME, ESKİCE, ESKİCİ, ESKİME, ESKİMO, ESKORT, ESKRİM, ESLEME, ESNEME, ESPERİ, ESPİYE, ESRİME, ESTAMP, ESTOMP, ESARAN, ESASAN, ESASTA, ESATLI, ESAYİŞ, ESDEEE, ESEBEE, ESEFLE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ESANS, ESASİ, ESBAK, ESBAP, ESEME, ESHAM, ESİRE, ESKİL, ESKİZ, ESLAF, ESLEK, ESMEK, ESMER, ESNAF, ESNEK, ESPAS, ESPRİ, ESRAR, ESRİK, ESSAH, ESTER, ESTET, ESVAP, ESAME, ESBAB, ESBEY, ESBİT, ESEBİ, ESELİ, ESERİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ESAS, ESEF, ESEN, ESER, ESİK, ESİM, ESİN, ESİR, ESKİ, ESMA, ESME, ESNA, ESRE, ESAB, ESAH, ESAN, ESAT, ESEK, ESEM, ESES, ESGE, ESGİ, ESİŞ, ESKA, ESKE, ESLİ, ESRA, ESSA, ESSİ, ESTE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ESA, ESB, ESE, ESİ, EST

2 harfli kelimeler

ES

Bazı kelimelerin anlamları

ES

Notada duraklama zamanı ve bunu gösteren işaretin adı. Aynştaynyum elementinin simgesi.

ESKİHÜSNÜMANSUR

Adıyaman ili, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ESMERLEŞTİRMEK

Esmer duruma getirmek.

ESKİKIZILCAKESE

Ordu şehri, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ESİRGEYİCİLİK

Esirgeyici olma durumu.

ESKİBEYREHATUN

Ardahan şehrinde, Çıldır ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ESASLANDIRMAK

Esaslı duruma getirmek, sağlamlaştırmak.

ESKİŞEHİRLİLİK

Eskişehirli olma durumu.

ESKİKARACAKAYA

Bursa ili, Tahtaköprü nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ESNEKLEŞTİRMEK

Esnek duruma getirmek.

ESKİBOĞAZKESEN

Sivas kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ESKİYASSIPINAR

Kayseri ilinde, Pınarbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ESKİKAPUMAHMUT

Sivas şehrinde, İmranlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ESKİÇOKDEĞİRMEN

Ordu şehrinde, Kumru ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ESİRGEYEBİLMEK

Esirgeme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ESKİMENGENCİKK

Düzce kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

  -   -   -  

Anlamında ES bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ES geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABESLİK

Abes olma durumu.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ABDESTLİLİK

Abdestli olma durumu.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük