Sonu ER ile biten 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "er" olan 13 harfli toplam 155 adet kelime bulundu. Sonu er ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında er olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde er olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SİVRİSİNEKLER

Pullarla örtülü vücutlarının yarısı boyunda hortumları olan ve sıtmadan başka birçok hastalığı daha bulaştırma yönünden ayrıca önem taşıyan kan emici iplikboynuzlular familyası.

SENTROLOBÜLER

Lobülün merkezine ait veya ilgili olan.

YUKARIEMİRLER

Ankara şehri, Çubuk belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

PNÖMOVİRÜSLER

Paramyxoviridae ailesinde yer alan ve bünyesinde sığır ve koyunların respiratorik sinsityal virüslerini de bulunduran bir virüs cinsi.

DROSERAGİLLER

İki çeneklilerden, örnek bitkisi drosera olan bitki familyası.

SİDNEYTERİYER

İpeksi teriyer.

ÖNRAFAELCİLER

(Resim) XIX. y. y.ın ikinci yarısında İngiltere'de ortaya çıkan ve Rafaello'dan önceki İtalyan ilkelcilerden etkilenen bir estetik anlayışına bağlı sanatçılar topluluğu.

TERKEHATİPLER

Bartın şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

MIKNATISÖLÇER

Mıknatıssal alanların ve mıknatıssal çiftucayların karşılaştırılmasında kullanılan aygıt.

NİLÜFERGİLLER

İki çeneklilerden, örnek bitkisi nilüfer olan bir familya.

CAMPYLOBACTER

Hayvanların ve insanların sindirim ve üreme sistemlerinde bulunan ve bağırsak yangısına neden olan, küçük, eğri, spiral biçimli, mikroaerofil, hareketli mikroorganizma.

İNTRAMÜSKÜLER

Kas içi, kas içinde.

ÜROPİYOÜRETER

Üreterde idrar ve irin toplanması.

GOLANLIÇEMBER

Çevresine golan denilen süs şeridi çekilmiş başörtüsü.

KOLİBRİGİLLER

Omurgalı hayvanlardan, kuşlar sınıfına giren bir familya. Kuşlar (Aves) sınıfının, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, sağanlar (Cypseli) alt takımından, Güney ve Orta Amerika'da yaşayan, uçarken arı gibi vızıltılı bir ses çıkaran, gagaları çiçeklerden nektar emmeyi sağlayacak şekilde çok ince ve çok uzun olan, kuyruk tüylerinden bazıları uzun, fevkalade güzel, parlak renkli, 400 kadar türü bulunan bir familya. Arı kolibri (Mellisuga minima), dev kolibri (Patagona gigas), uzun kuyruklu kolibri (Aithuruts polytmus), kral kolibri (Topaza pella), Meksika yıldızı (Calothorax lucifer), boynuzgaga (Prymacantha popelairii) en iyi bilinen türleridir.

AKMAZLIKÖLÇER

Arı sıvı ve çözeltilerin akmazlıklarını, genellikle bir kılcal borudaki akış hızından yararlanarak ölçmeye yarayan aygıt.

SARIMEHMETLER

Isparta kenti, Sütçüler ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BİRNAVİRÜSLER

Çift iplikli ve iki parçadan oluşmuş RNA genom yapısına sahip, yaklaşık 60 nm çapında, zarfsız virüslerin oluşturduğu bir virüs ailesi, Birnaviridae.

RABDOVİRÜSLER

Kuduz hastalığı, veziküler stomatitis ve üç gün hastalığı virüsleri gibi yapılarında negatif anlamlı, tek iplikli ve 11-12 kb uzunlukta RNA genomu bulunduran, yaklaşık 70 nm kalınlıkta ve 170 nm uzunlukta zarflı virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Rhabdoviridae.

KOTİNGAGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, bağırganlar (Clamatores) üst familyasından, tüyleri yumuşak ve güzel renkli, gagaları büyük ve ucu kanca şeklinde, kanatları uzun ve sivri olan türlere sahip bir familya. (Cotingidae),iyi bilinirler.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük