Sonu ER ile biten 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "er" olan 12 harfli toplam 156 adet kelime bulundu. Sonu er ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında er olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde er olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZÜRAFAGİLLER

Örnek hayvanı zürafa olan, geviş getiren memeliler familyası.

KARINCASEVER

Karınca yiyerek beslenen ve karınca yuvası çevresinde yaşayan böcek.

SALINIMÖLÇER

Eksiuç ışıtacına dayanan ve değişen elektriksel nicelikleri gözle görülür biçimde vererek izlenmesini sağlayan aygıt.

SANSARGİLLER

Küçük, uzun yapılı, kürkleri beğenilen, sansar, porsuk, gelincik, vizon vb. hayvanları içine alan yırtıcı etçiller sınıfı.

BAYKUŞGİLLER

Büyüklükleri farklı olan kukumav, puhu vb. yırtıcı kuşları içine alan kuşlar familyası.

KARAKSGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, kemik destekli keseliler (Ostariophysi) alt takımından, dişleri keskin, yırtıcı, Afrika ve Amerika tatlı sularında yaşayan türleri olan bir familya. Kemikli balıklardan, dişleri keskin, yırtıcı, Afrika ve Amerika tatlı sularında yaşayan türleri olan bir familya. (Characinidae), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının kemikdesteklikeseliler (Ostariophysi) alt-takımına giren bir familyası. Keskin dişleri vardır. Yırtıcıdırlar. Afrika ve tropik Amerikada tatlı sularda yaşarlar. Basızı süs balığıdır. Piraya (Pygocentrus piraya), haymora (Macrodon trahira), neon balığı (Hyphessobrycon innesi) türleri iyi bilinirler.

RENOPULMONER

Hem böbrek hem de akciğerlerle ilgili olan.

SIRASÖĞÜTLER

Kastamonu şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÇULLUKGİLLER

Yağmur kuşlarının örnek hayvanı çulluk ve batak çulluğu olan alt familyası.

SARIHALİLLER

Antalya şehrinde, Akseki ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

İGUANAGİLLER

Sürüngenler sınıfından, örnek hayvanı iguana olan bir familya.

VOMBATGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfının, keseli memeliler (Marsupialia) takımının, iki ön dişliler (Diprotodontia) alt takımından bir familya. (Phascolomyidae), iyi bilinen türüdür.

YANSIMAÖNLER

Merceğe gelen ışığın yansıyarak yan etkilerde bulunmasını ya da bu yüzden ışık yitimini önlemek amacıyla mercek yüzüne çekilen saydam kat.

ALKALİGENLER

Omurgalıların bağırsaklarında ve süt ürünlerinde bulunan, saprofit, Gram negatif, zorunlu aerobik bakteri grubu. Kimi hastane enfeksiyonlarından sorumlu tutulur.

UZUNAHMETLER

Zonguldak şehri, Gökçebey ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KENDİRGİLLER

İki çeneklilerden, kendir, şerbetçi otu, Hint keneviri vb. bitkileri içine alan bir familya.

BEŞKARDEŞLER

Beşi bir arada bulunan terazi yıldızı.

KÖPEĞİMSİLER

Omurgalı hayvanlardan, memeliler (Mammalia) sınıfının, etçiller (Carnivora) takımının, yarık ayaklılar (Fissipedia) alt takımından bir üst familya. (Arctoidea) sansargiller (Mustelidae) familyalarını içine alır.

LAPİNAGİLLER

Kemikli balıklar takımına giren bir familya. Asalakbilimde, şeritlere arakonakçı türleri dolayısıyle anılan parlak renkli deniz balıkları familyası. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçtiler (Acanthopterygii) alt takımından, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, dudakları kalın, mercanlar arasında barınan, bazısı etçil, bazısı otçul olan bir familya. Kemikli balıklardan, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, dudakları kalın, mercanlar arasında barınan, bazısı karnivor, bazısı herbivor olan bir familya. (Labridae),iyi bilinen türleridir.

GİRİŞİMÖLÇER

Işık girişim saçaklarını uzaktan ölçmeye yarayan araç, interferometre.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük