Sonu ER ile biten 11 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "er" olan 11 harfli toplam 234 adet kelime bulundu. Sonu er ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında er olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde er olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MONONÜKLEER

Tek bir çekirdeği olan. Monoenergit. Tek çekirdekli. Sadece bir çekirdeği bulunan.

KARTONPİYER

Çoğunlukla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde süsleme amacıyla kullanılan sertleştirilmiş alçı.

ADENOKANSER

Adenokarsinom.

AGAMAGİLLER

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, kertenkeleler (Lacertilia) alt takımından, ot ve böceklerle beslenen, Eski Dünya'da yaşayan, sırtlan taraklı olan türlere sahip bir familya. (Agamidae, Karibçe agama=bir tip kertenkele), Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımının kertenkeleler (Lacertilia) alt-takımının bir familyası. Eski Dünyanın sırtları taraklı olan kertenkeleleridir. Otçul ve böcekçildirler. Yakalı agama (Chlamydosaurus kingi), diken-kuyruklu agama (Uromastix spinipes), çöl agaması (Agama mutabilis), hardun (Alm. Stellio) iyi bilinen türleridir.

KESKİNKESER

Ağaç yontma keseri. (Senirkent Isparta).

SÜNNETÇİLER

Kütahya şehrinde, Dağardı nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa ilinde, Akhisar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

SKİNKGİLLER

Omurgalı hayvanların sürüngenler sınıfından, üzerleri pullarla örtülü, küçük vücutlu hayvanları içine alan bir familya.

ALKADİENLER

Molekülünde iki çift bağ bulunan hidrokarbonlar.Örn. bütadien (H2C=CH-CH = CH2).

PARAZİTİFER

Asalaklı. Parazite konaklık yapan canlı.

KABAÖLÜZGER

Lodos.

SUOKUGİLLER

Bir çeneklilerden, örnek bitkisi suoku olan ve yetmiş kadar türü bilinen bir bitki familyası.

KANDEMİRLER

Uşak ili, Eşme ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

HACIVELİLER

Antalya ilinde, Kumluca belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Balıkesir kenti, Ayvalık ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa kenti, Gölmarmara ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Muğla şehri, Turgut nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

MERDİVENLER

Malatya ilinde, Çolaklı bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

NEMERTİNLER

Birincil ağızlı hayvanlardan, ilkel solucanlar (Scolecida) dalından, kirpiklerle örtülü, ince, yassı veya yuvarlak vücutlu, uzun yapılı, renkli, gelişmelerinde başkalaşım görülebilen, çoğu denizlerde yaşayan, metrelerce uzunlukta olabilen bir sınıf. Birincil ağızlı hayvanlardan, ilkel solucanlar (Scolecida) dalından, kirpiklerle örtülü ince, yassı veya yuvarlak vücutlu, uzun yapılı, renkli, gelişmelerinde başkalaşım görülebilen, çoğu denizlerde yaşayan metrelerce uzunlukta olabilen bir sınıf. (Nemertini), dalının bir sınıfı. Vücutları ince, uzun yapılı ve kirpiklerle örtülüdür. Yassı ve yuvarlak olurlar. Renklidirler. Gelişmelerinde başkalaşma görülebilir. Çoğu denizlerde yaşarlar. Boyları metrelerce uzun olabilir. Etçildirler.

ETENESİZLER

Etenesi bulunmayan basit yapılı memeli hayvanlar.

BAŞGEDİKLER

Kars ilinde, Başgedikler bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SARIVELİLER

Karaman iline bağlı ilçelerden biri.

ISIDÜZENLER

Binitlerde sıcaklık ve nem oranını düzenleyen, temiz hava sağlayan aygıt.

KABAKGİLLER

İki çeneklilerden, kabak, kavun, karpuz, hıyar vb.ni içine alan, geniş yapraklı, sürüngen ve sarılgan bir bitki familyası.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük