Sonu ER ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "er" olan 10 harfli toplam 244 adet kelime bulundu. Sonu er ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında er olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde er olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DEMİRCİLER

Tiyatronun demir işlerini yapan işçiler. Antalya şehrinde, Gebiz nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Antalya şehrinde, Manavgat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Artvin şehrinde, Borçka ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Aydın ilinde, Nazilli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir ili, Gökçedağ nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir kenti, Korucu nahiyesine bağlı bir yer. Bolu kenti, Mengen belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bolu ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Çorum kenti, Bayat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Denizli kenti, Kale belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ilinde, Tortum ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir şehrinde, Mihalgazi ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Gümüşhane ili, Çayra nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Karabük kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kilis kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kocaeli ili, Mollafeneri nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Malatya ilinde, Kürecik bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Muğla ilinde, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Trabzon şehri, Yomra ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Zonguldak şehrinde, Alaplı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SANATSEVER

Sanatı tutan, sanatı koruyan ve yaşatan (kimse).

İĞDECİKLER

Sivas ilinde, Yıldızeli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

OTYİYENLER

Bitki yiyerek beslenenler.

DÜZEYÖLÇER

Bir hazne içindeki tanecikli maddenin veya sıvının düzeyini belirlemek ya da ölçmek için kullanılan iyonlaştırıcı ışınımlı ölçüm aygıtı.

PEYSMEYKER

Yürütücü doku.

MİNİGÖZLER

Küçük nesneleri binlerce kez büyüterek gösteren aygıt.

BARIŞSEVER

Barışı seven, barışçı, barışçıl, sulhçu, sulhsever, sulhperver.

TÜRKMENLER

Kahramanmaraş şehrinde, Ekinözü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas kenti, Suşehri belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

MUTASAVVER

Tasarlanmış, düşünülmüş.

KETENCİLER

Kocaeli kenti, Derbent nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Zonguldak şehri, Ereğli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ERLENMEYER

Erlen.

KARBONİFER

Karbon dönemi.

ILGINCABER

İzmir şehrinde, Göçbeyli bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

TONMAYSTER

Ses yönetmeni.

KRUVAZİYER

Büyük gezinti gemisi.

YANARDÖNER

Kıpırdadıkça çeşitli renklerde parlayan (kumaş, deri vb.), janjan. Çabuk fikir ve yön değiştiren (kimse). Daldan dala atlanan, konudan konuya geçilen.

MÜEZZİNLER

Artvin ilinde, Ardanuç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Isparta kenti, Sütçüler belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

MEZOSERKER

Alaria soyuna bağlı digenetik trematodların genç evrelerinden birisi. Serker ve metaserker arasındaki kistlenmemiş evre.

DUYUMÖLÇER

Derinin duyarlığını ölçmeye yarayan alet.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük