EN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "en" olan, toplam 697 adet kelime bulunmaktadır. en ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu en ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde en olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ENTERNASYONALİZM, ENDİŞELENEBİLMEK, ENDOPERİKARDİTİS, ENTERNASYONALİST, ENTEROTOKSİJENİK

15 harfli kelimeler

ENSTRÜMANTALİZM, ENTERNASYONALCİ, ENANTİYOMORFLAR, ENCEPHALİTOZOON, ENDİŞELENDİRMEK, ENDİŞELENEBİLME, ENDOKRİNOLOJİST, ENDOKRİNOTERAPİ, ENDOPERİTONİTİS, ENDOPTERİGOTLAR, ENDOSALPİNGİTİS, ENGELLEYEBİLMEK, ENİŞKELENDİRMEK, ENTEROGASTRİTİS, ENTEROHEPATİTİS, ENTEROPATOJENİK

14 harfli kelimeler

ENDÜSTRİLEŞMEK, ENDÜSTRİYALİZM, ENTELEKTÜALİZM, ENTELEKTÜELLİK, ENAMELOBLASTUS, ENDİRELLEMEMEK, ENDİŞELENDİRME, ENDOKRİNOLOJİK, ENDOMETRİYOZİS, ENDOPOLİPLOİDİ, ENDOTOKSİKOZİS, ENGELLEYEBİLME, ENSEFALOMALASİ, ENSELEYEBİLMEK, ENTEROCYTOZOON, ENTEROKOKKOZİS, ENTEROMONADİNA, ENTEROVİRÜSLER

13 harfli kelimeler

ENDOKRİNOLOJİ, ENDÜSTRİLEŞME, ENFRASTRÜKTÜR, ENTERNASYONAL, ENANTİOMERLER, ENDOENTERİTİS, ENDOFTALMİTİS, ENDOGASTRİTİS, ENDOKARDİOZİS, ENDOKRİNOPATİ, ENDOPALPASYON, ENDOPTERYGOTA, ENDOSİMBİYONT, ENDÜSTRİALİZM, ENGEREKGİLLER, ENROFLOKSASİN, ENSEFALOGRAFİ, ENSELEYEBİLME, ENTAMOBİYOZİS, ENTEROBİYOZİS, ENTEROKOLİTİS, ENTEROMİKOZİS, ENTEROMİYAZİS, ENTEROTOKSEMİ, ENTERPOLASYON

12 harfli kelimeler

ENDEKSLENMEK, ENDİŞELENMEK, ENDİŞESİZLİK, ENFLASYONİST, ENJEKSİYONCU, ENSTRÜMANTAL, ENTERESANLIK, ENTOMOLOJİST, ENTRİKACILIK, ENVAİÇEŞİTLİ, ENDEKSLETMEK, ENDODİYOGENİ, ENDOKARDİTİS, ENDOKARDİYAL, ENDOKARDİYUM, ENDOKUTİKULA, ENDOKÜTİKÜLA, ENDOMETRİTİS, ENDOMETRİYAL, ENDOMETRİYUM, ENDOMETRJYUM, ENDOMORFİZİM, ENDOPEPTİDAZ, ENDOPOLİGENİ, ENDOSİMBİYOZ, ENDOSİSTİTİS, ENEZİKLENMEK, ENKEFALİNLER, ENOFTALMİTİS, ENSEFALOPATİ, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ENAYİCESİNE, ENAYİLEŞMEK, ENDAZELEMEK, ENDEKSLEMEK, ENDEKSLENME, ENDİŞELENME, ENDONEZYALI, ENDÜSTRİYEL, ENFORMASYON, ENGELLENMEK, ENGİNLEŞMEK, ENTEGRASYON, ENTELEKTÜEL, ENTOMOLOJİK, ENVESTİSMAN, ENANTİYOMER, ENDAORTİTİS, ENDEKSLETME, ENDİRTLEMEK, ENDOBİYOTİK, ENDOBRONŞİT, ENDOFTALMİT, ENDOKOLİTİS, ENDOKÜTİKÜL, ENDONEZYALİ, ENDONÖRYUIN, ENDONÜKLEAZ, ENDORFİNLER, ENDORSEMENT, ENEĞİMSAĞMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ENDOTERMİK, ENDÜKSİYON, ENERJİKLİK, ENFEKSİYON, ENFORMATİK, ENGELLEMEK, ENGELLİLİK, ENGİZİSYON, ENJEKSİYON, ENSELENMEK, ENSTANTANE, ENTOMOLOJİ, ENVAİÇEŞİT, ENVAİTÜRLÜ, ENARTROZİS, ENAYİLEŞME, ENBİTİRİMİ, ENCEKLEMEK, ENDANGİTİS, ENDAZELEME, ENDEGEREDE, ENDEKLEMEK, ENDEKPINAR, ENDEKSLEME, ENDERGONİK, ENDİKASYON, ENDİKLEMEK, ENDODERMİS, ENDOFTALMİ, ENDOKARANS, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ENDAZESİZ, ENDERUNLU, ENDİŞESİZ, ENDOSKOPİ, ENFARKTÜS, ENFLASYON, ENFLÜANZA, ENGEBELİK, ENGEBESİZ, ENGELLEME, ENİKLEMEK, ENSELEMEK, ENSELENME, ENSTRÜMAN, ENTARİLİK, ENTELEKYA, ENTERESAN, ENTRİKACI, ENALAPRİL, ENARIBERİ, ENBERBOYU, ENDEĞİRDE, ENDELEKCİ, ENDELEMEK, ENDOBİYOZ, ENDODERMA, ENDOFAJİK, ENDOLİTİK, ENDOMİTOZ, ENDOPODİT, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ENANİYET, ENAYİLİK, ENDAMSIZ, ENDAZELİ, ENDEKSLİ, ENDİREKT, ENDİŞELİ, ENDODERM, ENDOGAMİ, ENDOKRİN, ENDOSKOP, ENDÜSTRİ, ENFRARUJ, ENGEBELİ, ENGELSİZ, ENGİNLİK, ENİKLEME, ENJEKTÖR, ENSELEME, ENSİZLİK, ENTELEKT, ENTERFON, ENTERTİP, ENVANTER, ENAMELUM, ENARBERİ, ENCEKLER, ENDEREDE, ENDİKMEK, ENDİREDE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ENAYİCE, ENCÜMEN, ENDAMLI, ENDEMİK, ENDERUN, ENENMEK, ENERJİK, ENGELLİ, ENGEREK, ENGİNAR, ENİKONU, ENJEKTE, ENLİLİK, ENSTİTÜ, ENTEGRE, ENTERNE, ENTİMEM, ENTRİKA, ENTROPİ, ENABERİ, ENAŞAĞI, ENATMAK, ENBEŞTİ, ENBÜYÜK, ENDELEP, ENDELİP, ENDELİS, ENDELOP, ENDERDE, ENDEREK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ENDAZE, ENDEKS, ENDİŞE, ENEMEK, ENENME, ENERJİ, ENFİYE, ENFÜSİ, ENGEBE, ENİŞTE, ENLİCE, ENSEST, ENTARİ, ENBERİ, ENAMEL, ENBİYA, ENDAKİ, ENDEĞİ, ENDEKİ, ENDELE, ENDEME, ENDEMİ, ENDENİ, ENDERE, ENDEŞE, ENDEYİ, ENDEZE, ENDİĞİ, ENDİKİ, ENDİME, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ENAYİ, ENCAM, ENDAM, ENDER, ENEME, ENFES, ENGEL, ENGİN, ENKAZ, ENLEM, ENÖTE, ENSAR, ENSİZ, ENTEL, ENZİM, ENACI, ENANE, ENARİ, ENBAL, ENBEL, ENCEK, ENCEM, ENCEN, ENCİK, ENCİL, ENCÜL, ENÇEK, ENÇEN, ENDAĞ, ENDEK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ENAM, ENEK, ENEZ, ENİK, ENİR, ENLİ, ENSE, ENVA, ENAK, ENAR, ENCİ, ENDE, ENDİ, ENDO, ENEÇ, ENEE, ENEH, ENEL, ENER, ENES, ENET, ENGİ, ENIŞ, ENİÇ, ENİG, ENİH, ENİL, ENİN, ENİS, ENİŞ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ENA, ENÇ, ENE, ENĞ, ENİ, ENK, ENS

2 harfli kelimeler

EN

Bazı kelimelerin anlamları

EN

Bir yüzeyde boy sayılan iki kenar arasındaki uzaklık, genişlik, boy, uzunluk karşıtı. Hayvanlara veya eşyaya vurulan damga, işaret. Başına geldiği sıfatların üstün derecede olduğunu gösteren kelime.

ENDİŞELENDİRMEK

Endişelenme işini yaptırmak.

ENCEPHALİTOZOON

Orijinal olarak Sporozoea sınıfının bir üyesi olup günümüzde Microsporea sınıfının bir parçası olarak kabul edilen paraziter protozoa cinsi.

ENANTİYOMORFLAR

Ayna görüntüsü gibi, aynı fakat aksi pozda olanlar.

ENTERNASYONALCİ

Uluslararasıcı.

ENTERNASYONALİST

Uluslararasıcı.

ENDOPERİTONİTİS

Karın zarı yangısı.

ENDOPERİKARDİTİS

Endokart ve perikartın yangısı.

ENDOKRİNOLOJİST

Endokrinolojiyle ilgilenen bilim adamı.

ENDİŞELENEBİLMEK

Endişelenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ENTERNASYONALİZM

Uluslararasıcılık.

ENDOKRİNOTERAPİ

Hormon tedavisi.

ENDOPTERİGOTLAR

(Yun, endon: içerde, içinde; pterygion: küçük kanat) Böcekler sınıfında gelişimleri tüm başkalaşım şeklinde olanların yer aldığı alt grup. Holometabola. Böcekler sınıfından, gelişimleri tüm başkalaşım biçiminde olan bireylerin yer aldığı alt grup, holometabola. Böcekler sınıfında gelişmeleri tam başkalaşım biçiminde olanların yer aldığı alt grup, Holometabola. Böceklerde internal kanadın tomurcuklanarak gelişmesiyle belirgin durum.

ENSTRÜMANTALİZM

Araççılık.

ENDİŞELENEBİLME

Endişelenebilmek işi.

ENTEROTOKSİJENİK

Enterotoksin oluşturan.

  -   -   -  

Anlamında EN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.