Sonu EMBOLİK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "embolik" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu embolik ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında embolik olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde embolik olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EMBOLİK

Damarı tıkayan tıkaçla ilgili olan. Pıhtı sonucu damarın tıkanmasıyla ilgili olan.

TROMBOEMBOLİK

Damara tutunmuş trombüsten ayrılan parçanın kan dolaşımıyla başka bir bölgede tıkanıklık oluşturmasıyla belirgin olan.

SEMBOLİK

Simgesel.

  -   -   -  

Anlamında EMBOLİK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EMBOLİK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SİMGESEL

Simge ile ilgili, sembolik.

PSÖDOTÜBERKÜLOZ

Yersinia pseudotuberculosis'in, mezenteriyal lenf yumrularında, akciğerlerde, dalak ve karaciğerde oluşturduğu peynirleşme nekrozu ve embolik apselerle, toksemi, ateş ve yüksek ölüm oranıyla belirgin evcil türlerde, laboratuvar ve hayvanat bahçesi hayvanlarında tek tük olgular hâlinde görülen bakteri enfeksiyonu, yersiniozis. Koyunlarda piyemik karaciğer yangısı olarak da adlandırılır.

SADAĞA

Başkalarının sırtından geçinen, asalak yaşayan kimse. Sadaka// sadağa taşi: sadaka isteyenlerin bekleme yerini temsil eden sembolik bir yer.

KIZILELMA

Osmanlılar tarafından Roma ve Viyana şehirleri için kullanılan sembolik ad. Yeryüzündeki bütün Türkleri birleştirip büyük bir imparatorluk kurmayı amaç olarak alan ülkü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük