ELSİN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "elsin" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. elsin ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu elsin ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde elsin olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ELSİN

Ateş küreği.

ELSİNMEK

Yadırgamamak, yakınlık göstermek.

  -   -   -  

Anlamında ELSİN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ELSİN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KÜNTLÜK

Aptallık, bilgisizlik, uyuşukluk: Benim küntlüğüm ona gitsin, onun okumuşluğu bana gelsin.

SAĞSÖZ

İfade sanatlarına bürünmüş uzsöz. "Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz" gibi (SAĞSÖZLÜ, Sentencieux). Bir yaşama ya da davranış kuralı gösteren, kısa ve özlü söz: İyilik et komşuna, iyilik gelsin başına.

ÖTÜRMEYH

Bırakmak, salmak: Atı ötür gelsin. Yellenmek, gaz çıkarmak.

KAĞNITOZU

Balın bol olduğu mevsim : Kağnıtozu gelsin de sana bol bol bal yedireyim.

SAYILAR

Varlıkların miktarını, tane olarak hesabını bildiren kelimeler. Sayılar soyut sayıları bildirdiklerinde ve ad görevi yüklendiklerinde bağımsız olarak kullanılırlar: Kırk beş dokuza bölünür. İki kere iki dörttür. Üçe dördü eklersen yedi olur. Kalemlerden ikişer tane sana, ikişer tane kardeşine aldım. Birinci grup gitsin, ikinci grup gelsin. Üçler, yediler, kırklar ve benzerleri Sayı türleri, nesnelerin sayılış sırasını, parçalarını bildirme, bölük bölük gösterme gibi anlam inceliklerine sahiptirler: beşinci sınıf, ikişer kalem, iki-üç saat vb. Sayı ile gösterilen değerler. Üremin sayışımında gün toplamı üremi sayışılacak para (belgit tutarı) ile yargılanarak bulunan sayı. Oyuncular arasındaki sayı durumu.

GÜLSEN

"Gül gibi güzelsin" anlamında kullanılan bir isim".

SENGÜL

"Sen gül gibi güzelsin" anlamında kullanılan bir isim ".

SENAY

"Sen aysın, ay gibi güzelsin" anlamında kullanılan bir isim".

AHDARMAH

Devşirmek, toplamak. Karıştırmak, altüst etmek, çevirmek. Dolu olan bir şeyi boşaltmak. Baştan sonuna kadar okuyup bitirmek, hatmetmek. Aramak, araştırmak, soruşturmak. Arayıp bulmak. Çağırmak: Ahmedi ahdar, buraya gelsin. Tarlayı ilk defa sürmek. Tarlayı ikinci veya üçüncü defa sürmek. Baştan sona okumak, hatim etmek.

AYSEN

"Sen aysın, ay gibi güzelsin" anlamında kullanılan bir isim".

HOŞSEN

"Güzelsin, hoşsun" anlamında kullanılan bir isim".

SEĞELMEK

1.Düşmek. 2.Bayılmak. 3.Aptalca, alık durmak. Ses kısılmak : Sesin seğelsin.

AYSIN

"Sen aysın, ay kadar güzelsin" anlamında kullanılan bir isim".

ENDİRTLEMEK

İneği sağmadan önce, sütü gelsin diye danasına bir iki yudum emdirtmek.

NURSEN

"Sen nur gibi aydınlık, ışıklı, güzelsin anlamında kullanılan bir isim".

ÖNÜÇ

Önce, ilkönce, başta : Önüç Ali gelsin, sonra sen gel. Önceden, eskiden : Önüç bizim bahçede çok erik ağacı vardı. Önce.

AYE

Eşraf, ileri gelen. Aya, el ayası, avuç içi. Pencerenin iç tarafı. Şaşma bildirir ünlem. Kadılar için o (zamir): Aye diyor ki çabuk gelsinler.

HOŞSUN

"Güzelsin, beğenilensin, sevilensin" anlamında kullanılan bir isim".

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük