EL ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "el" olan, toplam 775 adet kelime bulunmaktadır. el ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu el ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde el olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ELEKTRİKLENDİRMEK, ELEKTROMANYETİZMA, ELEKTROEJAKÜLATÖR, ELEKTRONEGATİFLİK, ELEKTROPOZİTİFLİK

16 harfli kelimeler

ELEKTRİKLENDİRME, ELEKTROBİYOLOJİK, ELEKTROMETALÜRJİ, ELEKTRORADYOLOJİ, ELDELEKLİDEMİREL, ELDELEKLİORTAOBA, ELEKTROEPİLASYON, ELEKTROFOTOMETRE, ELEKTROMİYOGRAFİ, ELEŞTİRİLEBİLMEK

15 harfli kelimeler

ELEKTRİFİKASYON, ELEKTROBİYOLOJİ, ELEKTROMANYETİK, ELEKTROMIKNATIS, ELTİELTİYEKÜSTÜ, ELEKTRONİKÇİLİK, ELEKTROPORASYON, ELEŞTİRİLEBİLME

14 harfli kelimeler

ELEKTRİKLENMEK, ELEKTRİKSİZLİK, ELEKTRODİNAMİK, ELEKTRODİYALİZ, ELEKTROMEKANİK, ELEKTRONEGATİF, ELEKTROPOZİTİF, ELEŞTİRİMCİLİK, ELBİSTANHÜYÜĞÜ, ELEKTROKAPLAMA, ELEKTROŞİRURJİ, ELEKTROTROPİZM, ELEŞTİRMECİLİK, ELMALIÇİFTLİĞİ

13 harfli kelimeler

ELEKTRİKLEMEK, ELEKTROSTATİK, ELEKTROTEKNİK, ELHAMDÜLİLLAH, ELVERİŞSİZLİK, ELAOFORİYAZİS, ELEFANTİYAZİK, ELEFANTİYAZİS, ELEKTRİKÇİLİK, ELEKTRİKLENME, ELEKTRİKÖLÇER, ELEKTROANALİZ, ELEŞTİRİCİLİK, ELEŞTİRMENLİK, ELLİNAMAZLAĞA, ELVANPAZARCIK

12 harfli kelimeler

ELEKTRİKLEME, ELEKTROGİTAR, ELEKTROKİMYA, ELEKTROMETRE, ELEKTROMOBİL, ELEKTROMOTOR, ELEKTRONİKÇİ, ELEŞTİRİLMEK, ELVERİŞLİLİK, ELASTOFİBROM, ELBİSESİZLİK, ELEKTROFOREZ, ELEKTROKOTER, ELEKTRONVOLT, ELEKTROOZMOZ, ELEKTROTAKSİ, ELEMDÜLİLLAH, ELEŞTİRELLİK, ELLENEBİLMEK, ELLEYEBİLMEK, ELVERDİĞİNCE

11 harfli kelimeler

ELASTİKİYET, ELEĞİMSAĞMA, ELEKTRİKSİZ, ELEKTROSKOP, ELEŞTİRİLME, ELEŞTİRİMCİ, ELEŞTİRMECİ, ELEŞTİRMELİ, ELİMİNASYON, ELAOFOROZİS, ELAZIĞLILIK, ELDEĞİRMENİ, ELDENETİMLİ, ELEFİRLEMEK, ELEKTRİKUCU, ELEKTRONLAR, ELEKTROPLAK, ELEMİTLEMEK, ELEŞTİRİSEL, ELETİVERMEK, ELEYEBİLMEK, ELGÖLGELİĞİ, ELİBÖĞRÜNDE, ELİKOYNUNDA, ELLENEBİLME, ELLEŞDÜRMEK, ELLETTİRMEK, ELLEYEBİLME, ELMACIKDERE, ELMALITEKKE, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ELEKTRİKÇİ, ELEKTRİKLİ, ELEKTROFİL, ELEKTROFON, ELEKTROJEN, ELEKTROLİT, ELEKTROLİZ, ELEKTRONİK, ELEKTROSAZ, ELEKTROŞOK, ELEŞTİRİCİ, ELEŞTİRMEK, ELEŞTİRMEN, ELİBELİNDE, ELİPSOİDAL, ELMASTIRAŞ, ELVERİŞSİZ, ELAEOPHORA, ELASTİKLİK, ELBİSTANLI, ELDELEŞMEK, ELDİVENSİZ, ELDUTTUMEK, ELEBAHINÇH, ELEBAŞILIK, ELEFANTİDE, ELEFANTOİD, ELEĞİMSEMA, ELEKTROSİT, ELEMSİZLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ELBİSELİK, ELBİSESİZ, ELDİVENLİ, ELEKÇİLİK, ELEŞTİREL, ELEŞTİRİM, ELEŞTİRME, ELEZERLİK, ELMACILIK, ELVERİŞLİ, ELİMSENDE, ELAMENCİK, ELARABASI, ELASTİKUS, ELASTİNAZ, ELASTOMER, ELASTOZİS, ELBARDAĞI, ELBEĞENDİ, ELBIŞKISI, ELBİRLİĞİ, ELDECİLİK, ELDENİZLİ, ELDİREKÇİ, ELECESİNE, ELEDDEVAM, ELEGTİRİK, ELEĞİDAĞI, ELEKLEMEK, ELEKTİRİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ELASTİKİ, ELBİSELİ, ELBİSTAN, ELEKTRİK, ELEKTRON, ELEKTROT, ELEŞKİRT, ELEŞTİRİ, ELİPSOİT, ELLENMEK, ELLEŞMEK, ELMASİYE, ELVERMEK, ELAĞIZDA, ELALİBEY, ELAVAYCI, ELAZIĞLI, ELBAYDAN, ELBERMEK, ELBEŞTİR, ELBETİĞİ, ELBETSİN, ELBIÇAĞI, ELBİRLİK, ELBİZİNE, ELBÖREĞİ, ELBÜRGEÇ, ELCİLLİK, ELÇEKMEK, ELÇİTİSİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ELASTİK, ELBETTE, ELBEYLİ, ELÇİLİK, ELDESİZ, ELDİVAN, ELDİVEN, ELEBAŞI, ELEKLİK, ELEMENT, ELEMSİZ, ELENMEK, ELHASIL, ELİMİNE, ELİPTİK, ELİTLİK, ELLEMEK, ELLENME, ELLEŞME, ELLİLİK, ELLİNCİ, ELLİŞER, ELMABAŞ, ELMACIK, ELMADAĞ, ELMALIK, ELMASLI, ELTİLİK, ELVERME, ELLİBİR, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ELAMAN, ELBİSE, ELDECİ, ELDELİ, ELEKÇİ, ELEMAN, ELEMEK, ELEMGE, ELEMLİ, ELENME, ELENTİ, ELEZER, ELİFBA, ELİYLE, ELKIZI, ELLEME, ELMACI, ELMALI, ELOĞLU, ELÖPEN, ELVEDA, ELENSE, ELAGÖZ, ELAĞIZ, ELALAN, ELALDI, ELAMAK, ELAMET, ELANUR, ELAVAY, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ELBET, ELCİK, ELÇEK, ELÇİM, ELDEN, ELEJİ, ELEME, ELGİN, ELHAK, ELİPS, ELLİK, ELMAS, ELMEK, ELVAN, ELYAF, ELZEM, ELAĞE, ELAKA, ELAVI, ELBAŞ, ELBEK, ELBİN, ELBİR, ELBİZ, ELBOŞ, ELBÜM, ELCEG, ELCEH, ELCEK, ELCİL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ELAN, ELCİ, ELDE, ELEK, ELEM, ELİF, ELİK, ELİM, ELİT, ELLİ, ELMA, ELTİ, ELAÇ, ELAF, ELAT, ELCE, ELÇA, ELÇİ, ELEÇ, ELEĞ, ELEH, ELEL, ELET, ELEY, ELGE, ELİÇ, ELİĞ, ELİL, ELKE, ELLÜ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ELA, ELE, ELK, ELM, ELO

2 harfli kelimeler

EL

Bazı kelimelerin anlamları

EL

Kolun bilekten parmak uçlarına kadar olan, tutmaya ve iş yapmaya yarayan bölümü. Ülke, yurt, il. Kez, defa. Halk, ahali. İskambil oyunlarında her bir tur. Bazı nesne ve araçların tutmaya yarayan bölümü. Yakınların dışında kalan kimse, yabancı. Oba, aşiret. Sahiplik, mülkiyet. İskambil oyunlarında oynama sırası.

ELEKTROBİYOLOJİK

Elektrobiyoloji ile ilgili.

ELEKTROFOTOMETRE

Kolorimetrik analizler için fotoelektrik bir sensörle donatılmış alet.

ELEKTRONEGATİFLİK

Elementlerin, katıldıkları kimyasal bağdaki elektronlara sahip olma eğilimlerinin bağıl ölçüsü. Genel olarak, periyodik sistemin sağ üst kısmında yer alan elementlerin elektronegatiflikleri yüksektir En elektronegatif element olan Florun elektronegatifliği itibari olarak 4,00 kabul edilmiş ve diğer elementlerin elektronegatiflikleri buna göre sıraya dizilmişlerdir.

ELEKTRİKLENDİRMEK

Bir yere elektrik sağlamak. Sinirli ve gergin bir duruma yol açmak.

ELDELEKLİORTAOBA

Kırşehir ilinde, Akpınar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ELEKTRİKLENDİRME

Elektriklendirmek işi.

ELEKTROMİYOGRAFİ

Hareket hâlindeki bir adale tarafından meydana getirilen elektrik akımlarının yazılı olarak kaydedilmesi esasına dayanan tanı yöntemi.

ELEKTRORADYOLOJİ

Hastalıkların tanı ve tedavi edilmesinde elektrik ışınlarının uygulanmasını öngören tıp dalı.

ELDELEKLİDEMİREL

Kırşehir şehri, Akpınar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ELEKTROMANYETİZMA

Elektriklenme ile mıknatıslanmanın karşılıklı olarak etkilenmelerinden ortaya çıkan olayların bütünü. Elektrik akımıyla mıknatıs elde etme.

ELEKTROEPİLASYON

Tirişiazis, diştiazis ve ektopik silya gibi göz kapağında görülen fazla ve zararlı kirpiklerin kıl folükülleri içine girilip elektirik akımıyla yakılarak uzaklaştırılması.

ELEKTROMETALÜRJİ

Metalürji ürünlerinin elde edilmesinde ve arıtılmasında termik elektriğin ısı ve elektroliz özelliklerinin kullanılması. Elektrikle ısıtma olaylarından yararlanılarak yapılmış olan ve madenlere uygulanan termik işlemlerin hepsi.

ELEKTROPOZİTİFLİK

Bir elementin elektron verip katyon oluşturma eğilimi. Alkali ve toprak alkali metaller elektropozitiftir.

ELEŞTİRİLEBİLMEK

Eleştirilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ELEKTROEJAKÜLATÖR

Spermanın elektrik akımı kullanarak ejakülasyonunu sağlayan alet.

  -   -   -  

Anlamında EL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ACARLAŞMAK

Acar duruma gelmek.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACELECİLİK

Aceleci olma durumu, ivecenlik.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.