Sonu EK ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ek" olan 5 harfli toplam 598 adet kelime bulundu. Sonu ek ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ek olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AKBEK

Dürüst, namuslu bey. Dürüst ve namuslu olan saygın, zengin kişi.

TETEK

Yeni yürüyecek çocuk ayakta durma, tay. Sebze dalı, sapı.

ÇEÇEK

Çiçek. Çiçek hastalığı.

TÜREK

Tepeliklerin ortasındaki çıkıntı. Bir kelimenin türeyiş bakımından dayandığı eski kök.

HÖBEK

Yığın, öbek. Küçük tepe. Açılmamış tomurcuk. Öbek, hayvan yiyeceği yığını. Toprak, mısır, ekin ya da saman yığını. (Uluborlu Senirkent Isparta; Amasya; Beyceli Fatsa Ordu). Öbek, tepe. Kayseri ili, Güneşli nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas kenti, Divriği belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

HAPEK

Kapak, kuyu ya da herhangi bir şeyin kapağı.

ŞİBEK

Çapak.

ÇELEK

Boynuzu kırık veya eğri hayvan.

GOBEK

Göbek.

GOMEK

Bataklık alan. İçine çeken kum batağı. Görmek.

BEYEK

Demin, az önce, şimdi. Şalvar ve donun uçkur geçirilen yeri.

POREK

Soda, boraks.

YUREK

Karın, mide, bağırsak.

LECEK

Üç köşeli kadın baş örtüsü.

SEREK

Aralıklı, seyrek. Alan, meydan. Sayıklayan hasta. Mutfak rafı. Küp ağzına kapatılan deri parçası. İşkembenin içindeki ince zar. Meyve kurutmak için sergenlerin bulunduğu yapı. Sergen, raf. Kapkacak koyma yeri. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta).

ÖZDEK

İş yerlerinde eşya ve malzeme işleriyle ilgilenen bölüm, ayniyat. Kullanılmaya, harcamaya uygun, taşınması kolay eşya, ayniyat. Duyularla algılanabilen, bölünebilen, ağırlığı olan nesne, madde. İnsanın çalışmasıyla bir amaç uğruna biçim verdiği veya yararlandığı doğal cisimler, nesneler.

PEÇEK

Yabansarmaşığı. Böğürtlen çalısı gibi uzayan, beyaz, sarı çiçek açan, yaprağı sabun gibi köpüren bir ot. Dere kıyılarında yetişen, gövdesi yenilen bir ot. Yüzü kapatan örtü,peçe. Örtü.

HENEK

Söz, lakırdı. Şaka, alay. Oyun yeri. Pay, hisse. Şakalaşma. Şaka - henek geçek: şaka şenlik.

DELEK

Ahmak, aptal. Piç (çocuk). Tellak.

EĞLEK

Sürünün yazın öğle sıcağında dinlendiği gölgelik. Yolcuların geceyi geçirdikleri yer, han, konak.