EK ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ek" olan, toplam 524 adet kelime bulunmaktadır. ek ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ek ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

EKSPERİMANTALİZM, EKSPERİMANTALİST, EKSTRAPERİTONEAL

15 harfli kelimeler

EKLEMBACAKLILAR, EKOKARDİYOGRAFİ, EKSARTİKÜLASYON, EKSFLAGELLASYON, EKSİTOTOKSİTİTE, EKTOPARAZİTİSİT, EKZOPTERİGOTLAR

14 harfli kelimeler

EKHİNOSTOMOZİS, EKİNOKOKKOTOMİ, EKLEMKÜFLÜCESİ, EKLEMLENDİRMEK, EKOKARDİYOGRAM, EKSİTOSEKRETOR, EKSİTOVASKULER, EKSPEKTORASYON, EKSTRAMEDÜLLER, EKSTRAPOLASYON, EKSTRAVASKÜLER, EKSTRAVAZASYON

13 harfli kelimeler

EKSİBİSYONİZM, EKSPRESYONİST, EKSPRESYONİZM, EKECİKGÖDELER, EKECİKYENİKÖY, EKİNOKOKKOZİS, EKLAMPTOJENİK, EKLEMLENDİRME, EKMEKÇEKECEĞİ, EKSENTERASYON, EKSİLTEBİLMEK, EKSTRAHEPATİK, EKSTRAMURALİS, EKSUNGULASYON, EKTOKOMMENSAL, EKZOGASTRİTİS, EKZOPİTERİGOT

12 harfli kelimeler

EKSTRASİSTOL, EKİUROYİDLER, EKLENEBİLMEK, EKLENİVERMEK, EKLETEBİLMEK, EKLEYEBİLMEK, EKLEYİVERMEK, EKMEKTAHTASI, EKSİÇEKERLİK, EKSİLTEBİLME, EKSİTABİLİTE, EKSİTOTOKSİN, EKSKRETORYUS, EKSPLORASYON, EKSPRESİVİTE, EKSTENSORYUS, EKSTİRPASYON, EKSTRAKSİYON, EKSTRAPLÖRAL, EKTODERMOZİS, EKTRODAKTİLİ, EKULİBRASYON, EKZOKUTİKULA, EKZOPEPTİDAZ

11 harfli kelimeler

EKLEMLENMEK, EKLEMSİZLER, EKLEŞTİRMEK, EKSERİYETLE, EKSİKLENMEK, EKSİKSİZLİK, EKSİLTİLMEK, EKSPOZİSYON, EKİNCİUŞAĞI, EKİNİVERMEK, EKİNOKOKKUS, EKİNORİNKOZ, EKLENEBİLME, EKLENİVERME, EKLETEBİLME, EKLEYEBİLME, EKLEYİVERME, EKMEKKAPAĞI, EKMEKPASASI, EKOFEMİNİZM, EKOVİRÜSLER, EKSARBASYON, EKSENSEFALİ, EKSFOLYATİF, EKSİKETEKLİ, EKSKAVASYON, EKSKORASYON, EKSPANSİYON, EKSPEKTORAN, EKSPEKTORAT, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

EKLEMLEMEK, EKONOMETRİ, EKSİLTİLME, EKSKAVATÖR, EKŞİMTIRAK, EKŞİTİLMEK, EKZOTERMİK, EKİNAMBARI, EKİNCİOĞLU, EKİNÇANAĞI, EKİNPINARI, EKLEMLENME, EKLEMLİLER, EKLENTİLER, EKLEŞTİRME, EKMEKÇİLER, EKMEKÇİLİK, EKMEKETEĞİ, EKMEKLEMEK, EKOPARAZİT, EKSERİYYET, EKSİKLEMEK, EKSİKLENME, EKSİLTİMLİ, EKSİTASYON, EKSKAVASYO, EKSKRENERE, EKSKRESYON, EKSPERYANS, EKSPRESYON, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

EKALLİYET, EKİNCİLİK, EKLEKTİZM, EKLEMLEME, EKOLOJİST, EKOLOJİZM, EKONOMİST, EKONOMİZM, EKOPRAKSİ, EKSANTRİK, EKSERİYET, EKSİLTMEK, EKSPERLİK, EKSPERTİZ, EKSTRAFOR, EKŞİKULAK, EKŞİTİLME, EKVATORAL, EKBEROĞLU, EKEBİLMEK, EKECİKTOL, EKELENMEK, EKELEŞMEK, EKİNCELİĞ, EKİNCİLER, EKİNDEREF, EKİNDİREK, EKİNDÖVER, EKİNHİSAR, EKİNVEREN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

EKİCİLİK, EKİNOKOK, EKLEKTİK, EKLEMELİ, EKLEMSİZ, EKLENMEK, EKLEŞMEK, EKLETMEK, EKLİPTİK, EKMEKLİK, EKMEKSİZ, EKOLOJİK, EKONOMİK, EKSELANS, EKSERİYA, EKSİKLİK, EKSİKSİZ, EKSİLMEK, EKSİLTME, EKŞİTMEK, EKTİRMEK, EKTODERM, EKEBİLME, EKELEMEK, EKİCİLER, EKİMOTİK, EKİNBAĞI, EKİNBAŞI, EKİNDERE, EKİNDÜZÜ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

EKİLMEK, EKİNLİK, EKİNOKS, EKİNÖZÜ, EKİPMAN, EKLEMEK, EKLEMLİ, EKLENME, EKLENTİ, EKLESİL, EKLEŞME, EKLETME, EKMEKÇİ, EKOLALİ, EKOLOJİ, EKONOMİ, EKSİKLİ, EKSİLEN, EKSİLİŞ, EKSİLME, EKSPOZE, EKSPRES, EKSTREM, EKŞİLİK, EKŞİMEK, EKŞİMİK, EKŞİMSİ, EKŞİTME, EKTİLİK, EKTİRME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

EKARTE, EKECEK, EKENEK, EKİLME, EKİNCİ, EKİNTİ, EKLEME, EKOLOG, EKSERİ, EKSİBE, EKSPER, EKSTRA, EKSTRE, EKŞİLİ, EKŞİME, EKABİR, EKEBİR, EKECİK, EKELGE, EKEMEK, EKEMEN, EKEMİŞ, EKENEL, EKENER, EKEREK, EKERGE, EKEŞİK, EKEVÜL, EKİCEK, EKİLCE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

EKİCİ, EKİLİ, EKLEM, EKLER, EKMEK, EKOSE, EKRAN, EKSEN, EKSER, EKSİK, EKSİN, EKBER, EKEBE, EKECE, EKELE, EKEZE, EKGÜN, EKİNİ, EKİRE, EKKEŞ, EKKİN, EKMEG, EKMEL, EKREM, EKRUT, EKSAN, EKSİŞ, EKSİZ, EKSUK, EKSÜK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

EKİM, EKİN, EKİP, EKLİ, EKME, EKOL, EKSİ, EKTİ, EKAH, EKÇE, EKDE, EKDİ, EKEK, EKEN, EKIR, EKİR, EKİS, EKİŞ, EKİT, EKİZ, EKKİ, EKNE, EKSÜ, EKŞİ, EKTE, EKTO, EKUZ, EKZO

3 harfli kelimeler

EKE, EKO, EKÜ, EKG, EKS

2 harfli kelimeler

EK

Bazı kelimelerin anlamları

EK

Bir şeyin eksiğini tamamlamak için ona katılan parça. Bir gazete veya derginin günlük yayımından ayrı ve ücretsiz olarak verdiği parça, ilave. Sonradan katılan, yapılan, dikilen, yapıştırılan parçanın belli olan yeri. İki borunun birbirine birleştirildiği yer. Kelime türetmek veya kelimenin görevini belirtmek için kullanılan, başa, sona veya kelimenin içine eklenebilen, bağımlı dil bilgisi ögeleri, lahika. Eklenmiş, katılmış.

EKHİNOSTOMOZİS

Echinostoma cinsi trematod türlerinin metaserkerleriyle enfekte salyangoz ve deniz taraklarının çiğ veya az pişmiş olarak yenilmesiyle oluşan enfeksiyon.

EKZOPTERİGOTLAR

Böcekler (Insecta) sınıfında yarı başkalaşım şeklinde gelişenlerin yer aldığı alt grup. Hemimetabola.

EKİNOKOKKOTOMİ

Hidatit kist içeriğinin boşaltılması.

EKOKARDİYOGRAFİ

Kalp ultrasonografisi.

EKSİTOTOKSİTİTE

Serebrovasküler hastalıklara veya beyin veya omurilik yaralanmalarına bağlı serebral veya spinal iskemi ve serebral iskemiye bağlı inme sırasında iskemik bölgedeki sinir uçlarından aşırı miktarda aspartat salıverilmesi sonucu, N-metil- D- aspartat (NMDA) almaçlarının aşırı uyarılmasıyla almaçlara bağlı iyon kanallarından nöronların içine aşırı miktarda Ca++ girmesi sonucu oluşan nöronlardaki nekroz.

EKSTRAPERİTONEAL

Karın zarının dışında olan.

EKLEMLENDİRMEK

Eklemlenme işini yaptırmak.

EKOKARDİYOGRAM

Ekokardiyografi işleminden elde edilen grafik. Kalp ve damarlarının ultrasonografik görüntüsü.

EKLEMBACAKLILAR

Sert bir kitinle örtülü vücutları iki yanlı bakışık, ayakları eklemli olup, böcekler, örümcekler, kabuklular ve çok ayaklılar gibi asalakbilim yönünden pek önemli sınıfları içine alan omurgasızlar kökü. (Arthropoda), Sölomlu hayvanların birincil-ağızlılar (Protostomia) filumunun en geniş bir dalı. Vücutları baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölgeye ayrılmıştır. Her bölge çeşitli sayıda bölütlerden yapılmıştır. Bölütlere bağlı oları ekstremiteler daima eklemli parçalardan yapılmışlardır. Kan birincil ve ikincil karın boşluklarının birleşmesinden meydana gelen genel vücut boşluğu ya da kan boşluğu içinde dolaşır. Deri zaman zaman atılan kitin bir örtü ile kaplıdır. Petek gözler gelişmiştir. Ayrı eşeylidirler. Kara, su ve havada yaşarlar. 700000 kadar türü vardır. İlkel-eklembacaklılar (Malacopoda) ve gerçek-eklembacaklılar (Euarthropoda) olmak üzere iki alt-dala ayrılırlar.

EKTOPARAZİTİSİT

Ektoparazitleri yıkımlayan ajanlar.

EKSPERİMANTALİZM

Deneyselcilik.

EKLEMKÜFLÜCESİ

Küflerin, eklem bölgelerinde gelişmesinden doğan hastalık.

EKSFLAGELLASYON

Plasmodium veya ilişkili cinslerde kısa sürede mikrogametositten mikrogametlerin oluşumu.

EKSPERİMANTALİST

Deneyselci.

EKSARTİKÜLASYON

Eklemde yapılan kesme işlemi.

  -   -   -  

Anlamında EK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.