EK ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ek" olan, 6 harfli toplam 59 adet kelime bulunmaktadır. ek ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ek ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EKİMOZ

Herhangi bir darbeye maruz kalan dokulardaki kan damarlarının yırtılması sonucu deri altına kanın toplanmasıyla oluşan morluk, bere, çürük, ezik. Deri veya mukozalarda, yuvarlak veya düzensiz, mavi veya mor renkte, yama tarzında, yaklaşık bir el ayası büyüklüğündeki kanama alanı, ekimotik kanama.

EKENEL

Toprakla uğraşan kimse.

EKECEK

Tohum.

EKİNCİ

Tahıl yetiştirip satan kimse.

EKUARE

Eşitleştirme.

EKŞİLİ

İçinde ekşisi bulunan.

EKŞİCE

İlkbaharda kurak yerlerde biten ekşi bir ot.

EKTOPİ

Bir organ veya oluşumun normal yeri dışında bulunması, ektopiya.

EKŞİZA

Ekşi, yenmeyen bir çeşit ot.

EKOTON

Birbirinden farklı iki bitki birliği ve vejetasyon tipi arasındaki geçiş zonu. Birbirinden farklı iki yaşam ortamı arasındaki geçiş zonu.

EKİLGE

Tohum. Ekilecek, ekilmeye elverişli yer, tarla.

EKOTOP

Bir bölgedeki belli bir habitat.

EKİLME

Ekilmek işi.

EKSÜDA

Eksüdat.

EKİNDİ

İkinci.

EKLEME

Eklemek işi. Eklenmiş.

EKELGE

Ekin. Ekilecek, ekilmeye elverişli yer, tarla. Ekilecek yerler, tarlalar: Köyümüzün ekelgesi bize yetmez oldu.

EKLİCE

Gömlekliler (Tunicata) dalının, Ekliceler (larvacea) sınıfından, yüreği bulunan bir kordalı cinsi. (Appendicularia ), Gömlekliler (Tunicata) dalının ekliceler (Larvacea) sınıfından bir kordalı cinsi. Yüreği vardır.

EKSİUÇ

Kıvılkesimde, sıvıya batırılıp kıvıl akım geçmesini sağlayan metal uçlardan eksi yüklü olanı. Negatif elektrikucu. (Özellikle radyo ışıtaçlarında negatif yüklü olan ve elektron üreten elektrikucu).

EKİCEK

Tarlaya buğday ekmekte kullanılan araç. (Erenköy, İnönü Eskişehir).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük