EK ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ek" olan, 5 harfli toplam 37 adet kelime bulunmaktadır. ek ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ek ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EKUUS

Eşit, benzer, aynı.

EKİCİ

Herhangi bir tarım ürününü üreten, tarımla uğraşan çiftçi. Birini uydurma bir sebeple bırakıp giden, atlatan kimse.

EKMEG

Ekmek.

EKSİŞ

Eksiltiş.

EKRUT

Gevşek, miskin, tembel.

EKSUK

Noksan, eksik.

EKŞİT

Çözününce hidrojen yükünleri veren özdek.

EKECE

Yaşı küçük olduğu halde sözleri ve işleri büyük olan (çocuk). Kabadayı, efe halli. Kendini sevdirecek şekilde gevezelik yapan. Orta yaşlı.

EKMEK

Tahıl unundan yapılmış hamurun fırında, sacda veya tandırda pişirilmesiyle yapılmış olan yiyecek, nan, nanıaziz. Serpmek. Bir bitkiyi üretmek için toprağa tohum atmak veya gömmek. İnsanı geçindirecek iş, kazanç. Yemek, aş. Bir şeyin başlamasına yol açacak sebepleri hazırlamak. Yarışta geçmek. Birini uydurma bir sebeple bırakıp gitmek, savuşmak, atlatmak. Parayı boşuna harcamak, ziyan etmek. Toprağı ekip biçmek için kullanmak.

EKRAN

Üzerine bir cismin ışık yoluyla görüntüsü düşürülen, saydam olmayan düz yüzey, görüntülük. Televizyon camı, görüntülük. Beyaz perde, görüntülük.

EKZON

Ökaryot genlerinde DNA'nın kotlanan dizisi. Önce RNA'ya daha sonra da polipeptide tercüme edilecek olan ve birbirinden kotlama yapmayan intron parçaları ile ayrılan dizi. Öncü RNA transkripti üzerinde bulunan, mRNA'da aktarılan ve proteine açıklatılan nükleotit dizilimleri.

EKSİN

Anyon.

EKSER

Büyük çivi.

EKBER

En büyük, çok büyük.

EKEBE

Dağ yollarında merdiven gibi çıkılan sarp yerler.

EKİNİ

Onu. Yanındaki. Benzerini, aynısını: Ekini yap. Onu: Ekini ver.

EKSEN

Bir cismi iki eşit parçaya bölen çizgi, mihver. Çizgi. Üzerinde bir pozitif yön varsayılan sonsuz doğru. Dingil.

EKLER

İçi krema ile doldurulmuş bir pasta türü.

EKSÜK

Eksik. Gelin eşyası.

EKSİK

Bir bölümü olmayan, noksan, natamam. Mükemmel olmayan, kusurlu, muallel, sakat. Az. İhtiyaç duyulan şey.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük