Sonu E ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "e" olan 8 harfli toplam 1704 adet kelime bulundu. Sonu e harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında e harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PEKLEŞME

Pekleşmek işi.

ESKİÇÖTE

Ankara ili, Çubuk ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

HAMLETME

Hamletmek işi.

ÜÇÜZLEME

Bir dizenin hem ritmik hem anlam olarak üç ayrı öbek oluşturması.

EMEKLEME

Emeklemek işi.

BABADERE

Çanakkale kenti, Gülpınar bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BİLCÜMLE

Bütün, hep.

GÖNDÜRME

Ayakta çıkan bir çeşit çıban: Hasan ayağında çıkan göndürmeden yürüyemiyor. Ramazan bayramından sonra tutulan altı günlük oruç.

CİMKİRME

Tilki sesi.

PERCİDAE

Levrekgiller.

PÜFÜRTME

Giysi.

SEGÜRTME

Tahtadan yapılmış, arkalıksız, küçük iskemle.

AFFİNİTE

İki kimyasal madde arasındaki karşılıklı çekicilik, eğilim, meyil. Antijen ve antikor arasındaki bağlanma gücü. Karşılıklı etkileşme değeri göz önüne alındığında, iki molekül arasındaki bağlanma gücü. İki kimyasal madde veya ilaç-almaç arasındaki çekicilik. İlgi, eğilim, cazibe, meyil.

İNİLDEME

İnildemek işi.

ISIKERTE

Termometre.

GERİLEME

Gerilemek işi. Gelişimin daha erken dönemlerine geri dönme. Geri çekilme, ricat. Sonuçlardan ilkelere, etkilerden sebeplere ve birleşiklerden yalınçlara doğru usa vurma işlemi. Kavrama yeteneğinin giderek zayıflaması durumu. Bir dokunun, bir organın değişim geçirmemesi veya bir yapının basitleşmesi.

AKTARİYE

Aktarın sattığı şeyler.

İRFANİYE

İrfanla, bilgi ve kültürle ilgili. Balıkesir şehrinde, Dursunbey ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bursa kenti, Görükle bucağına bağlı bir bölge.

MUKABELE

Karşılık verme, karşılama, karşılık. Karşılaştırma, karşılıklı yapılmış olan okuma. Karşı gelme, başkaldırma. Toplu yerlerde yüksek sesle hatim okunurken Kur'an okumasını bilenlerin gözleriyle Kur'an'ı takip etmesi, bilmeyenlerin dinlemesi.

PRATİKTE

Günlük yaşayışta, uygulamada.