Sonu E ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "e" olan 5 harfli toplam 1846 adet kelime bulundu. Sonu e harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında e harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SEVLE

Ortaklık payı, hisse bedeli.

GÖMME

Gömmek işi. Mayalı, mayasız, yağlı ya da yağsız olarak yapılmış olan bir tür kül pidesi. Güzün veya kışın ekilen ekin. Defnetme, tedfin. Üzerinde bulunduğu yüzeyin içine gömülmüş olan.

SÜKRE

Su tası.

DİLCE

Dil bakımından. Lisan: Dilce bilen varsa şu gelen gâvurlarla konuşsun. Dilde, dil ile.

GÖMRE

Sığır gübresi.

REVDE

Yırtıcı hayvan topluluğu.

SİKKE

Madenî para. Mevlevi dervişlerinin giydikleri yüksek ve tepesi düz keçe külah. Madenî paralara vurulan damga. Hayvanları bağlamak için yere çakılan demir veya ağaç kazık.

SÜRFE

Kurtçuk.

TÜNGE

Bir çeşit milli oyun.

BİTKE

Bir parça, azıcık, biraz.

NAĞME

Güzel, uyumlu ses, ezgi, melodi. Ezgi. Birinin yalandan ve nazlanarak söylediği söz.

KÜLLE

Tandırdaki ateşin yanmasını sağlayan hava deliği. Hayvanın başı ile vuruşu, tos. Yaz mevsiminde evlerin damına dört direk çakıp çevresine kumaş sararak yatılan yer. Uçan çekirge. Tandırın hava deliği. Mutbak ocaklarında bulunan ön havalandırma deliği. (Yenikent Aksaray Niğde).

NAİBE

Vekil, birinin yerine geçen.

HIŞVE

Açılmış pamuk kozası.

İHALE

İş, mal vb.ni birçok istekli arasından en uygun şartlarla kabul edene verme, eksiltme veya artırma.

HASDE

Hasta.

HÜCRE

İnce bir zar içindeki protoplazma ve çekirdekten oluşmuş, bir organizmanın yapı ve görev bakımlarından en küçük birimi, göze. Tutukluların veya hükümlülerin yalnız olarak kapatıldıkları küçük oda. Küçük oda. Siyasi bir inançla gizli olarak çalışan bir örgütün genellikle aynı yerde çalışanlarının oluşturduğu topluluk.

MELBE

Pilav koymak için yapılmış geniş bakır tabak.

CİLTE

Semerlerin iki tarafına yük bağlamak için takılan urgan.

GÖBBE

Peynir basmak için topraktan yapılmış küçük çömlek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük