Sonu E ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "e" olan 10 harfli toplam 1269 adet kelime bulundu. Sonu e harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında e harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KALENDERCE

Kalendere yakışır. (kalende'rce) Kalendere yakışır bir biçimde.

KAYALIDERE

Balıkesir şehri, Bigadiç belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Ömerköy bucağına bağlı bir yer. Bolu ili, Göynük ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kütahya ilinde, Simav ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muş kenti, Varto ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ŞEKİLLEŞME

Biçimlenme.

SARKABİLME

Sarkabilmek işi.

LİSTELETME

Listeletmek işi.

SÜNGÜLENME

Süngülenmek işi.

DURMUŞTEPE

Elâzığ ili, Hazar bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TABİİLEŞME

Tabiileşmek işi.

ULUMUHSİNE

Konya ili, Sille nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

GELİŞTİRME

Geliştirmek işi.

ÇEREZLENME

Çerezlenmek işi.

GERDİRİLME

Gerdirilmek işi.

TEMİZLENME

Temizlenmek işi.

UÇURABİLME

Uçurabilmek işi.

KİREÇLENME

Kireçlenmek işi. Organik dokuların içinde kireç birikmesi durumu. Organik dokularda kalsiyum tuzlarının birikmesi sonucu biçimlenen sertleşme, kalsifikasyon.

ÖZGÜNLEŞME

Özgünleşmek işi.

UYANABİLME

Uyanabilmek işi.

GÖREVLENME

Görevlenmek işi veya durumu.

YÖNETTİRME

Yönettirmek işi.

ZEHİRLENME

Zehirlenmek durumu. Yılan, arı ve benzerleri sokması sonucu görülen hastalık. Zehirli nesnelerin kana karışması yüzünden baş gösteren hastalıklı belirtiler. Toksik maddenin vücutta meydana getirdiği patolojik durum, intoksikasyon. İhmal veya dikkatsizlik sonucu, zehirli bitkiler, endüstriyel atık su, baca dumanı, uçucu toz, zirai mücadele ilaçlan ve benzerleri maddeleri ağızla almak veya temas etmek suretiyle, sentetik ilaçlarla ve dokusal kimyasal maddelerle zehirlenme olayı, Halk dilinde ağulanma.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük