E ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "e" olan, 7 harfli toplam 1269 adet kelime bulunmaktadır. e harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu e harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ESENLER

İstanbul iline bağlı ilçelerden biri.

EĞRİLİŞ

Eğrilme işi.

EKİNCİK

Ağrı ili, Hamur belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Karabük şehri, Ovacık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kastamonu şehri, Tosya ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Muğla kenti, Köyceğiz ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehrinde, İmranlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat kenti, Gökdere nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ELLİLİĞ

Elli kuruşluk, elli liralık, ellilik.

EYELMİŞ

Ağır başlı, olgun.

EDİMSİZ

Edimi olmayan.

EYNESİL

Giresun iline bağlı ilçelerden biri.

EMRECİK

Erzurum kenti, Ilıca belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ERÇETİN

Sert, güçlü erkek.

EYÜPÖZÜ

Çankırı kenti, Atkaracalar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ERİŞMEK

Varılması zamana, emeğe bağlı olan ya da uzakta bulunan bir amaca varmak, ulaşmak. Zaman gelip çatmak. Bitkiler veya bunların ürünleri olgunlaşmak. Bir yere ulaşmak, varmak.

EKSİTUS

Dışarı çıkılacak yer. Ölüm.

ELKANEM

Beceriksiz, tembel.

ERDEGEN

İlk turfanda.

ESENKUL

Sağlıklı, salim, rahat kimse.

ELORAĞI

Ürünü el ile yolarken kullanılan araç.

ELÜSYON

Kromatografi işlemi ile, bir maddeyi, durgun ve hareketli sıvı fazlar arasındaki dağılma farkına dayanarak adım adım yürüterek başka maddelerden ayırma işlemi. Bir maddeyi bir adsorban üzerinde tutulmuş karışım içinden uygun çözücülerle yıkayarak ekstre etmek veya kramotografik olarak ayırma işlemi örneğin, kimyada bir enzimin absorbentinden ayrılması.

EMZUKLİ

Lohusa kadın.

ELDELEK

Ankara kenti, Çamlıdere ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kahramanmaraş kenti, Elbistan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kırıkkale ili, Balışeyh ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Manisa ilinde, Adala bucağına bağlı bir yer.

ENDİRİZ

Akasya ağacı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük