E ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "e" olan, 5 harfli toplam 995 adet kelime bulunmaktadır. e harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu e harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ECMEB

Nazik kişi.

EKİNİ

Onu. Yanındaki. Benzerini, aynısını: Ekini yap. Onu: Ekini ver.

EMAYE

Üzeri emayla kaplanmış olan. Fotoğrafçılıkta ışığa karşı hassas malzeme.

ELÖRE

Uygun, yerinde. O kadar çok anlamında: Bu selde elöre kütük gelmedi.

EMAME

Arapça kökenli imâme: imâme; sarık; tespihlerin püskül takılan uç kısımları.

ELMİN

Cimini almak Meleke kesbetmek, iyice öğrenmek. Araba ya da kağnı tekerinin ortasından geçen silindir şeklindeki demir parçası.

EYMİR

Kağnı tekerleğinin dingil geçecek yerine oturtulan demir halka. Kağnı tekerleğinin göbeğinin içinde bulunan küçük demir boru. (Karacaviran Seydişehir Konya). Amasya kenti, Alıcık bucağına bağlı bir yer. Ankara şehrinde, Nallıhan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Antalya şehrinde, Elmalı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bolu ilinde, Gerede belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa kenti, İnegöl belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çorum şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Denizli kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehrinde, Altıntaş ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya ilinde, Arguvan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Samsun şehri, Havza ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sinop kenti, Kabalı nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas ili, Hafik ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehrinde, Kangal ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehrinde, Zara belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat ili, Reşadiye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Yozgat şehrinde, Eymir nahiyesine bağlı bir bölge.

EĞRİÇ

Eğri.

EKBER

En büyük, çok büyük.

ERZAH

Gelin almaya giden dünürcüye erkek evinden giden yemeklik ve benzerleri şeyler.

ERDİL

Yürekli, cesur kimse.

ERVEÇ

Fırında ekmeği çevirmek için kullanılan ağaç.

ERÇEL

Hırçın, huysuz, yaramaz (çocuk). Yaramaz delidolu. Yaramaz. Namert, hırçın, yaramaz, huysuz.

EHRAM

Piramit. Piramit.

EĞENZ

Çift sürerken saban demirinin tarlada açtığı iz, ince yol. Ekin biçildikten sonra toprakta kalan köklü sap.

EYREN

Kızılcık.

EVLİK

Hanelik.

ESMER

Siyaha çalan buğday rengi. Teni ve saçları karaya çalan, koyu buğday rengi olan (kimse), yağız. Bu renkte olan. Kurşuni renk.

EBİCE

Hallaç tokmağı. Kardeşlik. Amca. Çocuk dilinde ekmek: şu çocuğa biraz ebici ver. Evliya, veli.

ESSAH

Doğru, gerçek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük