E ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "e" olan, 3 harfli toplam 93 adet kelime bulunmaktadır. e harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu e harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ELM

İlim. Arapça kökenli ilm: ilim; bilgi; dini bilgi; ilmihâl.

ERÜ

Hoş: Bu kadın çok erüdür.

ELK

Kuzey Avrupa'da yaşayan, geniş dallı boynuzları olan, iri bir tür geyik.

EŞK

Aşk. Aşk, sevgi.

EMA

Anne. Arapça kökenli a'mâ: âmâ; kör.

EPE

Delici kılıç. Delici kılıçla oynanan, hedef bölgesi bütün vücut olan bir tür kılıç oyunu.

EYA

Bana bak, beni dinle anlamında. Öyle ise, madem ki anlamında. Yapma gübre. Kaburga kemiği. Böyle mi, doğru mu ?. Ed. eğer.

ECİ

Abla, büyük kız kardeş. Büyükanne. Yenge. Saygıya yaraşır kadın. Büyük kardeş, ağabey. Büyükanne, nine. Kız arkadaş. Amca eşi, yenge. Anneanne (Kaman). Kız kardeş. Büyük kız kardeş, arkadaş.

EĞİ

Arabaların özek demiri.

EZİ

Köşe. El ayasındaki sert ve nasırlı kısım. Baltanın çelik ile demir kısmının birleştiği yer. Şeytantırnağı: Bütün ellerimin ezileri kalktı.

EŞH

Aşk.

EER

Eğer. Eyer.

EFE

Yiğit, özellikle Batı Anadolu köy yiğidi, zeybek. Ağabey. Kaptan. Kabadayı.

ERV

Soluk verme yedek hacmi.

EBE

Doğum işini yaptıran kadın. Genellikle çocuk oyunlarında baş olan, diğer çocuklara veya gruba karşı cezasını çekmek ve bundan kurtulmak için tek başına bütün sorumluluğu üzerine alan çocuk, oyun ebesi. Büyükanne, nine.

ENS

Üzüntü, elem.

ENK

Parmağın ek yeri, eklem. Çene kemiklerinin birleştiği yer.

EMÜ

Hala.

ERE

Cirit sopasını yerden almak için kullanılan ucu halkalı değenek. Cirit sopasını yerden almakta kullanılan ucu halkalı değnek.

ENÇ

Rahat, huzur, âsayiş. Rahat, huzur, erinç.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük