EŞ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, toplam 312 adet kelime bulunmaktadır. eş ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu eş ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde eş olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

EŞKENARPULLULAR, EŞLEŞTİREBİLMEK

14 harfli kelimeler

EŞİTLEYEBİLMEK, EŞLEŞTİREBİLME

13 harfli kelimeler

EŞİTLEŞTİRMEK, EŞİTLEYEBİLME

12 harfli kelimeler

EŞBACAKLILAR, EŞBİÇİMCİLİK, EŞBİÇİMLİLİK, EŞDEĞERLEYİM, EŞEKOĞLUEŞEK, EŞİTLEŞTİRME, EŞİZLEŞTİRME, EŞKANATLILAR, EŞLEMESİZLİK, EŞLEŞEBİLMEK, EŞMEAHMEDİYE, EŞÖZDEKLİLİK, EŞSICAKLIKLI

11 harfli kelimeler

EŞALTIYÜZLÜ, EŞBAHLANMAK, EŞBEHLENMEK, EŞCİNSELLİK, EŞDEĞİŞKELİ, EŞEKTIRNAĞI, EŞEVRECİLİK, EŞEVRELİLİK, EŞLENDİRMEK, EŞLEŞEBİLME, EŞLEŞTİRMEK, EŞŞEKGANAĞI, EŞŞEKLENMEK, EŞTERSÜSTEL, EŞYÖNSÖZLÜK, EŞYÖNSÜZLÜK

10 harfli kelimeler

EŞBASIKLIK, EŞÇEKİRDEK, EŞDEĞERLİK, EŞDİKMELİK, EŞDÜZELTİM, EŞEKKULAĞI, EŞEKLEŞMEK, EŞİRGENMEK, EŞİTLENMEK, EŞİTLEŞMEK, EŞİTSİZLİK, EŞİTTURMEK, EŞKERİTMEK, EŞKESENLİK, EŞKİNCİLİK, EŞKİNLEMEK, EŞLENDİRME, EŞLEŞTİRME, EŞÖĞECİKLİ, EŞŞEKAYAĞI, EŞTEĞETLİK, EŞYASIZLIK, EŞYÖNLÜLÜK

9 harfli kelimeler

EŞANLAMLI, EŞANTİYON, EŞBABİYAN, EŞBİÇİMLİ, EŞDAĞOLUŞ, EŞDEĞİŞKİ, EŞDÖNÜŞÜR, EŞEKARISI, EŞEKAYAĞI, EŞEKÇİLİK, EŞEKLEŞME, EŞEKSENLİ, EŞEKSIRTI, EŞEKTURPU, EŞELENMEK, EŞELMOBİL, EŞEYLİLİK, EŞGİRTMEK, EŞGÖRÜNTÜ, EŞHİYALOH, EŞİTÇİLİK, EŞİTLEMEK, EŞİTLENME, EŞİTLEŞME, EŞİVERMEK, EŞİZLENME, EŞKERTMEK, EŞKIYALIK, EŞKİMELEK, EŞKİNKAYA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

EŞBABİYE, EŞCİNSEL, EŞDİRMEK, EŞEKBAŞI, EŞEKCUĞA, EŞEKLEME, EŞELEMEK, EŞELENME, EŞENKARA, EŞEVRELİ, EŞGERMEK, EŞGİRMEK, EŞĞETMEK, EŞHECELİ, EŞİKTAŞI, EŞİTLEME, EŞİVERME, EŞKARDAK, EŞKAYNAR, EŞKEREDE, EŞKERMEK, EŞKIYILI, EŞKİNSİZ, EŞKİTMAK, EŞLEKSEL, EŞLEMELİ, EŞLENMEK, EŞLEŞMEK, EŞLEYİCİ, EŞMEBAŞI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

EŞAÇILI, EŞANLIK, EŞBABYE, EŞBAHLI, EŞBOYUT, EŞBÖLÜM, EŞBULMA, EŞÇOĞUZ, EŞDEĞER, EŞEKLİK, EŞELEME, EŞELMEK, EŞEMENE, EŞERKİL, EŞEYSEL, EŞEYSİZ, EŞGİMEK, EŞGÜÇLÜ, EŞGÜDÜM, EŞGÜMÜK, EŞHACİM, EŞHAMRA, EŞİKLİK, EŞİLMEK, EŞİMCİK, EŞİMİNE, EŞİNGEN, EŞİNMEK, EŞİŞLEV, EŞİTLİK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

EŞANLI, EŞATMA, EŞECİK, EŞEKÇE, EŞEKÇİ, EŞEKSİ, EŞELEK, EŞELER, EŞELİK, EŞEMEK, EŞENEK, EŞEYLİ, EŞGERE, EŞGİCE, EŞGİLİ, EŞGİYA, EŞGİYE, EŞHİYA, EŞISIL, EŞİKLİ, EŞİLME, EŞİMEK, EŞİMİK, EŞİNME, EŞİRAF, EŞİRAN, EŞİREF, EŞİTÇİ, EŞİZEN, EŞKARE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

EŞARP, EŞBAH, EŞBEH, EŞBEK, EŞDAŞ, EŞDER, EŞDEŞ, EŞEYH, EŞFAK, EŞGIN, EŞGİN, EŞGUN, EŞGÜN, EŞĞİN, EŞHAL, EŞHAS, EŞİCE, EŞİNE, EŞİRA, EŞİRE, EŞJEK, EŞKAL, EŞKER, EŞKIN, EŞKİN, EŞKİT, EŞKÜN, EŞLEÇ, EŞLEK, EŞLEM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

EŞAK, EŞAP, EŞAY, EŞDE, EŞEK, EŞEN, EŞEŞ, EŞET, EŞEY, EŞGİ, EŞĞİ, EŞİH, EŞİK, EŞİM, EŞİN, EŞİR, EŞİT, EŞİZ, EŞKA, EŞKI, EŞKİ, EŞLİ, EŞME, EŞŞA, EŞTA, EŞÜK, EŞÜN, EŞYA

3 harfli kelimeler

EŞE, EŞG, EŞH, EŞİ, EŞK

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Birbirinin aynı olan veya birbirine çok benzeyen iki şeyden her biri, benzeri. Karı kocadan her biri, hayat arkadaşı, refik, refika. Birlikte yaşayan dişi ve erkek hayvandan her biri. İkişer kişilik gruplarla oynanan oyunlarda, ortak oynayan iki kişiden her birinin öbürüne göre durumu, partner. Kuma, ortak. Arkadaş. Döl eşi. Birbirine düşman kimseler: Behey insan sen bunun eşi misin de bu kadar eksik tarafını arıyorsun. İnsan ve hayvanlarda doğum sırasında, bebek ya da yavrudan sonra gelen etsi madde, son, etene. İyi. Eş, benzer. Eğiş. Dölütle dölyatağını birbirine birleştiren, doğum sırasında çocuktan sonra çıkan; halk arasında çocukla eş tutulan, bu nedenle çocuğun yazgısını, karakterini, gelecekteki işini etkileyeceği inancıyla birtakım geleneksel ve büyüsel işlemlerden geçirilen zar. Etene. Karı ve kocadan her biri. Arkadaş, dost, yâr. Nazır, benzer, şerik.

EŞKANATLILAR

Kabuklu bitler, yaprakbitleri ve ağustos böcekleri gibi, bitki sağlığı yönünden çok önemli familyaları içine alan zarsı kanatları bir boyda hortumlu böcekler topluluğu.

EŞBACAKLILAR

Denizlerde, karalarda ve tatlısularda, başka hayvanların asalağı, asalakların arakonakçısı ya da özgür olarak yaşayan kabuklular takımı; tespihböcekleri.

EŞİTLEYEBİLMEK

Eşitleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

EŞİTLEŞTİRME

Eşitleştirmek işi.

EŞLEMESİZLİK

Eşlemesiz olma durumu.

EŞEKOĞLUEŞEK

Kurnaz, işini bilen, düzenbaz, açıkgöz, uyanık kimse. Hakaret içeren bir seslenme sözü.

EŞLEŞTİREBİLME

Eşleştirebilmek işi.

EŞLEŞTİREBİLMEK

Eşleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

EŞİTLEŞTİRMEK

Eşit duruma getirmek.

EŞKENARPULLULAR

(Rhomboganoidea), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının tükel-ağızlılar (Teleostomi) alt-sınıfına giren bir takımı. İskeletleri kemiklidir. Bazısı taşıl olmuş ve soyu tükenmiştir. Yaşayan türlerinin üstü parlak, eşkenar pullarla örtülüdür., Kuyrukları heteroserktir. Kemikli-turna-balığıgiller (Lepisosteidae) familyası. vardır.

EŞİTLEYEBİLME

Eşitleyebilmek işi.

EŞBİÇİMLİLİK

iki ya da daha çok mineralin ya da nesnenin kimyasal bileşim, örüt yapıları, örgü boyutları ve bakışım sınıflarının benzer olması. Kristalbilim kavramı. (Bir iyon ağacındaki eksiye ve artıya gidenlerin yerlerine, kristalin ağcık örneğinde bir değişiklik olmaksızın, başka eksiye ve artıya gidenlerin gelmesi olayı.).

EŞBİÇİMCİLİK

Beyindeki uyaran alanının bilinçle beliren görüntülerle noktası noktasına benzerlik gösterdiğini savunan görüş. (Örneğin, bilinçte büyük ve küçük olarak beliren iki imgeden büyüğü beyindeki uyaran alanda da daha çok yer kapsar.).

EŞİZLEŞTİRME

Bileşimleri özdeş olan molleküllerden, uzayda ayrı dizilenleri oluşturma.

EŞDEĞERLEYİM

Oylumu bilinen bir çözeltinin derişimini bulmak için, derişimi belli bir çözeltiyi ölçerek ona ekleyip, tepkimenin bitim noktasını, uygun bir belirtecin renk değişimiyle ya da elektriksel yöntemlerle saptama.

  -   -   -  

Anlamında EŞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EŞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ACEMKÜRDİ

Klasik Türk müziğinde birleşik bir makam.

AÇIMLAMA

Açımlamak işi, teşrih, şerh.

ACAYİPLEŞME

Acayipleşmek durumu.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACAYİPLEŞTİRME

Acayipleştirmek işi.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACEMLEŞME

Acemleşmek durumu.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

ACEMLEŞTİRME

Acemleştirmek işi.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACEMLEŞTİRMEK

Acemleşme işini yaptırmak.

AÇILAMA

Güç bir sahnenin çeşitli açılardan çekiminin yapılması.

ACEMBUSELİK

Klasik Türk müziğinde kullanılan birleşik bir makam.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

ACEMİLEŞME

Acemileşmek durumu.