EŞ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, toplam 312 adet kelime bulunmaktadır. eş ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu eş ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde eş olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

EŞKENARPULLULAR, EŞLEŞTİREBİLMEK

14 harfli kelimeler

EŞİTLEYEBİLMEK, EŞLEŞTİREBİLME

13 harfli kelimeler

EŞİTLEŞTİRMEK, EŞİTLEYEBİLME

12 harfli kelimeler

EŞİTLEŞTİRME, EŞEKOĞLUEŞEK, EŞBACAKLILAR, EŞBİÇİMCİLİK, EŞBİÇİMLİLİK, EŞDEĞERLEYİM, EŞİZLEŞTİRME, EŞKANATLILAR, EŞLEMESİZLİK, EŞLEŞEBİLMEK, EŞMEAHMEDİYE, EŞÖZDEKLİLİK, EŞSICAKLIKLI

11 harfli kelimeler

EŞLEŞTİRMEK, EŞALTIYÜZLÜ, EŞBAHLANMAK, EŞBEHLENMEK, EŞCİNSELLİK, EŞDEĞİŞKELİ, EŞEKTIRNAĞI, EŞEVRECİLİK, EŞEVRELİLİK, EŞLENDİRMEK, EŞLEŞEBİLME, EŞŞEKGANAĞI, EŞŞEKLENMEK, EŞTERSÜSTEL, EŞYÖNSÖZLÜK, EŞYÖNSÜZLÜK

10 harfli kelimeler

EŞEKKULAĞI, EŞEKLEŞMEK, EŞİTLENMEK, EŞİTLEŞMEK, EŞİTSİZLİK, EŞBASIKLIK, EŞÇEKİRDEK, EŞDEĞERLİK, EŞDİKMELİK, EŞDÜZELTİM, EŞİRGENMEK, EŞİTTURMEK, EŞKERİTMEK, EŞKESENLİK, EŞKİNCİLİK, EŞKİNLEMEK, EŞLENDİRME, EŞLEŞTİRME, EŞÖĞECİKLİ, EŞŞEKAYAĞI, EŞTEĞETLİK, EŞYASIZLIK, EŞYÖNLÜLÜK

9 harfli kelimeler

EŞANTİYON, EŞEKÇİLİK, EŞEKLEŞME, EŞEKSIRTI, EŞELENMEK, EŞELMOBİL, EŞEYLİLİK, EŞİTÇİLİK, EŞİTLEMEK, EŞİTLENME, EŞİTLEŞME, EŞKIYALIK, EŞLEMESİZ, EŞANLAMLI, EŞBABİYAN, EŞBİÇİMLİ, EŞDAĞOLUŞ, EŞDEĞİŞKİ, EŞDÖNÜŞÜR, EŞEKARISI, EŞEKAYAĞI, EŞEKSENLİ, EŞEKTURPU, EŞGİRTMEK, EŞGÖRÜNTÜ, EŞHİYALOH, EŞİVERMEK, EŞİZLENME, EŞKERTMEK, EŞKİMELEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

EŞEKBAŞI, EŞELEMEK, EŞELENME, EŞİTLEME, EŞKİNSİZ, EŞLEKSEL, EŞLEMELİ, EŞLENMEK, EŞLEŞMEK, EŞRAFLIK, EŞSİZLİK, EŞBABİYE, EŞCİNSEL, EŞDİRMEK, EŞEKCUĞA, EŞEKLEME, EŞENKARA, EŞEVRELİ, EŞGERMEK, EŞGİRMEK, EŞĞETMEK, EŞHECELİ, EŞİKTAŞI, EŞİVERME, EŞKARDAK, EŞKAYNAR, EŞKEREDE, EŞKERMEK, EŞKIYILI, EŞKİTMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

EŞEKLİK, EŞELEME, EŞEYSEL, EŞEYSİZ, EŞİLMEK, EŞİNMEK, EŞİTLİK, EŞİTSİZ, EŞKİNCİ, EŞKİNLİ, EŞLENİK, EŞLENME, EŞLEŞME, EŞOFMAN, EŞKENAR, EŞAÇILI, EŞANLIK, EŞBABYE, EŞBAHLI, EŞBOYUT, EŞBÖLÜM, EŞBULMA, EŞÇOĞUZ, EŞDEĞER, EŞELMEK, EŞEMENE, EŞERKİL, EŞGİMEK, EŞGÜÇLÜ, EŞGÜDÜM, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

EŞEKÇE, EŞEKÇİ, EŞELEK, EŞEYLİ, EŞİLME, EŞİNME, EŞİTÇİ, EŞKIYA, EŞYALI, EŞANLI, EŞATMA, EŞECİK, EŞEKSİ, EŞELER, EŞELİK, EŞEMEK, EŞENEK, EŞGERE, EŞGİCE, EŞGİLİ, EŞGİYA, EŞGİYE, EŞHİYA, EŞISIL, EŞİKLİ, EŞİMEK, EŞİMİK, EŞİRAF, EŞİRAN, EŞİREF, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

EŞARP, EŞHAS, EŞKİN, EŞLEM, EŞLİK, EŞRAF, EŞREF, EŞSİZ, EŞBAH, EŞBEH, EŞBEK, EŞDAŞ, EŞDER, EŞDEŞ, EŞEYH, EŞFAK, EŞGIN, EŞGİN, EŞGUN, EŞGÜN, EŞĞİN, EŞHAL, EŞİCE, EŞİNE, EŞİRA, EŞİRE, EŞJEK, EŞKAL, EŞKER, EŞKIN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

EŞEK, EŞEY, EŞİT, EŞLİ, EŞYA, EŞAK, EŞAP, EŞAY, EŞDE, EŞEN, EŞEŞ, EŞET, EŞGİ, EŞĞİ, EŞİH, EŞİK, EŞİM, EŞİN, EŞİR, EŞİZ, EŞKA, EŞKI, EŞKİ, EŞME, EŞŞA, EŞTA, EŞÜK, EŞÜN

3 harfli kelimeler

EŞE, EŞG, EŞH, EŞİ, EŞK

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Birbirinin aynı olan veya birbirine çok benzeyen iki şeyden her biri, benzeri. Karı kocadan her biri, hayat arkadaşı, refik, refika. Birlikte yaşayan dişi ve erkek hayvandan her biri. İkişer kişilik gruplarla oynanan oyunlarda, ortak oynayan iki kişiden her birinin öbürüne göre durumu, partner. Kuma, ortak. Arkadaş. Döl eşi. Birbirine düşman kimseler: Behey insan sen bunun eşi misin de bu kadar eksik tarafını arıyorsun. İnsan ve hayvanlarda doğum sırasında, bebek ya da yavrudan sonra gelen etsi madde, son, etene. İyi. Eş, benzer. Eğiş. Dölütle dölyatağını birbirine birleştiren, doğum sırasında çocuktan sonra çıkan; halk arasında çocukla eş tutulan, bu nedenle çocuğun yazgısını, karakterini, gelecekteki işini etkileyeceği inancıyla birtakım geleneksel ve büyüsel işlemlerden geçirilen zar. Etene. Karı ve kocadan her biri. Arkadaş, dost, yâr. Nazır, benzer, şerik.

EŞLEŞTİREBİLMEK

Eşleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

EŞKENARPULLULAR

(Rhomboganoidea), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının tükel-ağızlılar (Teleostomi) alt-sınıfına giren bir takımı. İskeletleri kemiklidir. Bazısı taşıl olmuş ve soyu tükenmiştir. Yaşayan türlerinin üstü parlak, eşkenar pullarla örtülüdür., Kuyrukları heteroserktir. Kemikli-turna-balığıgiller (Lepisosteidae) familyası. vardır.

EŞBİÇİMLİLİK

iki ya da daha çok mineralin ya da nesnenin kimyasal bileşim, örüt yapıları, örgü boyutları ve bakışım sınıflarının benzer olması. Kristalbilim kavramı. (Bir iyon ağacındaki eksiye ve artıya gidenlerin yerlerine, kristalin ağcık örneğinde bir değişiklik olmaksızın, başka eksiye ve artıya gidenlerin gelmesi olayı.).

EŞİTLEŞTİRME

Eşitleştirmek işi.

EŞBİÇİMCİLİK

Beyindeki uyaran alanının bilinçle beliren görüntülerle noktası noktasına benzerlik gösterdiğini savunan görüş. (Örneğin, bilinçte büyük ve küçük olarak beliren iki imgeden büyüğü beyindeki uyaran alanda da daha çok yer kapsar.).

EŞİTLEYEBİLMEK

Eşitleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

EŞLEŞTİREBİLME

Eşleştirebilmek işi.

EŞLEMESİZLİK

Eşlemesiz olma durumu.

EŞEKOĞLUEŞEK

Kurnaz, işini bilen, düzenbaz, açıkgöz, uyanık kimse. Hakaret içeren bir seslenme sözü.

EŞİZLEŞTİRME

Bileşimleri özdeş olan molleküllerden, uzayda ayrı dizilenleri oluşturma.

EŞİTLEŞTİRMEK

Eşit duruma getirmek.

EŞKANATLILAR

Kabuklu bitler, yaprakbitleri ve ağustos böcekleri gibi, bitki sağlığı yönünden çok önemli familyaları içine alan zarsı kanatları bir boyda hortumlu böcekler topluluğu.

EŞBACAKLILAR

Denizlerde, karalarda ve tatlısularda, başka hayvanların asalağı, asalakların arakonakçısı ya da özgür olarak yaşayan kabuklular takımı; tespihböcekleri.

EŞDEĞERLEYİM

Oylumu bilinen bir çözeltinin derişimini bulmak için, derişimi belli bir çözeltiyi ölçerek ona ekleyip, tepkimenin bitim noktasını, uygun bir belirtecin renk değişimiyle ya da elektriksel yöntemlerle saptama.

EŞİTLEYEBİLME

Eşitleyebilmek işi.

  -   -   -  

Anlamında EŞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EŞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACEMLEŞTİRMEK

Acemleşme işini yaptırmak.

ACAYİPLEŞME

Acayipleşmek durumu.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

ACEMLEŞTİRME

Acemleştirmek işi.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

AÇIMLAMA

Açımlamak işi, teşrih, şerh.

ACEMİLEŞME

Acemileşmek durumu.

ACAYİPLEŞTİRME

Acayipleştirmek işi.

ACEMBUSELİK

Klasik Türk müziğinde kullanılan birleşik bir makam.

ACEMLEŞME

Acemleşmek durumu.

AÇILAMA

Güç bir sahnenin çeşitli açılardan çekiminin yapılması.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ACEMKÜRDİ

Klasik Türk müziğinde birleşik bir makam.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük