Sonu DUTU ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "dutu" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu dutu ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında dutu olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde dutu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DUTU

Sara. Nişanlanan kızla erkeğin birbirlerine verdikleri hediyeler. Hediye. Dul kadının evlenmek için söz verdiğini bildirir hediye. 4 Güven belgesi olarak verilen şey, rehin. İpotek. Alış verişte verilen pey. Çağın. İm, belirti. Rehin.

YERDUTU

Böğürtlen.

  -   -   -  

Anlamında DUTU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DUTU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DUTUMSUZ

Tutunmayan, rağbetsiz: Dutumsuz mal, dükkân bekçiliği yapar.

ŞİV

1.Dut Ve üzüm posası. 2.Yağlı bitkilerin, yağı alındıktan sonra kalan posası. İnce ağaç dalı. Kumaştaki çizgi. Suyu alınan dutun posası.

BÖĞÜRTLEN

Gülgillerden, bahçe çitlerinde, yol kenarlarında kendiliğinden yetişen dikenli ve çok yıllık bir çalı, diken dutu, it üzümü (Rubus caesus). Bu bitkinin önce kırmızı, olgunlaştığında kararan mayhoş yemişi.

ŞİRKEM

Dutun ikinci kez kaynatılıp sıkılmasından elde edilen şıra. Sıkılmış üzüm veya dut tortusu, küspe.

BALİ

Bari, keşke, hiç olmazsa, öyle ise: Ay Aşa oturup durcâna sen de bi iş dutuve bâli. Kiraz. Hiç olmazsa, bari, öyleyse.

MIRIG

Üzüm ve dutun ezildikten sonra kalan posası, cıvıklaşmış hâli.

GAVUT

Kavrulmuş tahıl unu. Öğütülmüş armut kurusu unu. Yabani armut. Bulgur elendikten sonra geriye kalan unlu kısım. Konsol. Eski türkçe kav-ut/kav-ur: Kuru meyve gibi yenilen kavrulmuş buğday (Erzincan Merkez). Kavrulmuş buğday unu. Kavrulmuş buğday. Kuru dutun havanda dövülmesiyle elde edilen çerez.

DUTUMLU

Tutumlu: Ahmet çok dutumlu.

ŞİRE

1.Şıra, üzüm ve öteki meyvelerin suyu, şekerli su. 2.Üzüm suyu ve nişasta kaynatılarak yapılan kuru tatlıların genel adı. 3.Her çeşit tatlı. 4.Bal. Üzüm, dut ve benzerleri meyvelerin suyu, şıra. Üzüm ve dutun ezilerek elde edilen suyu. Mayalanmamış üzüm suyu. Üzüm suyu. Tat, şıra.

DUTULMAK

Hazırlanmak: Denklerin dutulmuş. Dili tutulmak. Mahkum olmak, zan altına düşmek. Durdurulmak, zaptedilmek. Donuklaşmak, kararmak, sıkılmak. Sesi çıkmaz olmak. Kullanılmak. Bırakılmak, alıkonulmak, bulundurulmak. Kapanmak, kapatılmak, tıkanmak.

POTOT

Dutun olgunu. Ham meyvenin ağızda bıraktığı burukluk.

POHNUT

Dut kurusu unu. Kuru dutun ezilmesiyle yapılan ezme.