DROG ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "drog" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. drog ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu drog ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde drog olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DROG

Hayvan ve bitkilerden kurutularak veya özel metotlarla toplanarak elde edilen, eczacılık ve kısmen sanayide kullanılan ham veya yarı ham madde.

  -   -   -  

Anlamında DROG bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DROG geçen kelimeler listesi verilmiştir.

POLİGALA

Polygala senega bitkisinin kurutulmuş kökünden hazırlanan, glikozidik saponin içeren bitkisel bir drog.

PİRETRİN

Chrysanthemum cinerariaefolium bitkisinin çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilen Piretrum çiçeği adlı drogdan hazırlanan ve içerisinde piretrin 1, piretrin 2, jasmolin1, jasmolin2, sinerin1 ve sinerin 2 adlı bileşikleri bulunduran bir ekstre, piretrum ekstresi.

LİPOAMİT

Pirüvat dehidrogenaz kompleksi.

PROTANDRİ

Hermafrodit bitki ve hayvanlarda, protogininin tersine, erkek gametlerin dişi gametlerden önce olgunlaşması ve atılması. Hermafrodit canlılarda erkek genital organların dişi genital organlardan önce oluşması, androgoni.

SATELLİTOZİS

Zedelenmiş sinir hücresinin çevresinde çok sayıda oligodendrogliya veya mikrogliyanın toplanması. Beynin amigdal, talamus ve derin kortikal katlarında sinir hücresinin çevresinde oligodendrogliyanın bulunması fizyolojik olup satellitozis olarak değerlendirilmez.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük