DOM ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "dom" olan, toplam 142 adet kelime bulunmaktadır. dom ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu dom ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde dom olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

DOMUZELİNİNKÖRÜ

14 harfli kelimeler

DOMANİÇKARAKÖY, DOMANİÇKOZLUCA

13 harfli kelimeler

DOMANİÇERİKLİ, DOMUZAĞIRŞAĞI, DOMUZBITIRAĞI, DOMUZLAHANASİ

12 harfli kelimeler

DOMUZTIRNAĞI, DOMBAYÇAYIRI, DOMİNİYONİZM, DOMUZKUYRUĞU

11 harfli kelimeler

DOMUZGİLLER, DOMUZLAŞMAK, DOMBAYLAMAK, DOMBURDADAN, DOMURLANMAK, DOMUZARŞAĞI, DOMUZDİKENİ, DOMUZKULAĞI

10 harfli kelimeler

DOMUZAYAĞI, DOMBALAKEŞ, DOMBALAKUÇ, DOMBALAMAK, DOMBALTMAK, DOMBAYDERE, DOMDOMADAN, DOMUZBURNU, DOMUZERİĞİ, DOMUZLAŞMA

9 harfli kelimeler

DOMALTMAK, DOMUZBAĞI, DOMUZDAMI, DOMARTLAK, DOMBALMAK, DOMBULCAK, DOMBURCUK, DOMESTİKA, DOMRULMAK, DOMURAMAK, DOMURCALI, DOMURTMAK, DOMUZBAŞI

8 harfli kelimeler

DOMALMAK, DOMALTMA, DOMESTİK, DOMİNANT, DOMİNYON, DOMUZLAN, DOMUZLUK, DOMUZUNA, DOMARMAK, DOMAZLIK, DOMBADAK, DOMBADAN, DOMBADIZ, DOMBADİZ, DOMBALAH, DOMBALAK, DOMBALAN, DOMBAYLI, DOMBULUŞ, DOMİNANS, DOMKAYLI, DOMMİNEK, DOMURCAK, DOMURCUH, DOMURCUK, DOMURMAG, DOMURMAK, DOMUŞKAN, DOMUŞMAG, DOMUŞMAH, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DOMALAN, DOMALIŞ, DOMALMA, DOMANİÇ, DOMATES, DOMADIZ, DOMALAK, DOMALIÇ, DOMALİÇ, DOMATAN, DOMATÇA, DOMATİS, DOMATİZ, DOMAYLI, DOMBALA, DOMNİÇE, DOMURCA, DOMUŞAK, DOMUŞUK, DOMUZCU, DOMUZLA

6 harfli kelimeler

DOMBAY, DOMDOM, DOMİNO, DOMAİN, DOMAĞA, DOMAĞI, DOMALI, DOMATA, DOMATE, DOMBAK, DOMBAZ, DOMBEY, DOMBIZ, DOMBİL, DOMBUL, DOMBUZ, DOMDAN, DOMRUH, DOMRUK, DOMRUN, DOMŞAK, DOMUCA

5 harfli kelimeler

DOMUR, DOMUZ, DOMAÇ, DOMAH, DOMAK, DOMAL, DOMAS, DOMAT, DOMBE, DOMBİ, DOMBU, DOMEK, DOMEN, DOMİK, DOMLA, DOMLU, DOMNA, DOMRA, DOMUK

4 harfli kelimeler

DOMA, DOMU

3 harfli kelimeler

DOM

Bazı kelimelerin anlamları

DOM

Davul. Ağıl. Tavan tahtası yapmak için çam ağacından ayrılan kalıplar. Doğum. Buhar kazanından buharın alındığı kubbeli kısım.

DOMANİÇKARAKÖY

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

DOMİNİYONİZM

Egemenlik görüşü.

DOMANİÇERİKLİ

Kütahya ili, Domaniç ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DOMUZLAŞMAK

Hainlik etmek, aksilik etmek.

DOMBAYÇAYIRI

Bilecik şehri, Dodurga nahiyesine bağlı bir yer.

DOMUZGİLLER

Çift parmaklılar takımının, geviş getirmeyenler alt takımına giren bir familya.

DOMBAYLAMAK

Su kabını ağıza dikerek su içmek.

DOMBURDADAN

Yellenen kişi.

DOMUZAĞIRŞAĞI

Buhurumeryem denilen bitki. Çöven denilen bitki.

DOMANİÇKOZLUCA

Kütahya ilinde, Domaniç belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DOMUZLAHANASİ

Yılanyastığı denilen bitki.

DOMUZBITIRAĞI

Uçları iğne gibi dikenli bir çeşit bitki, xanthium strumarium compositae.

DOMUZKUYRUĞU

Beyaz tüylü, büyük yabani bir ot.

DOMUZTIRNAĞI

Palanganın takılması için kullanılan, bir yanı çatal biçiminde çift tırnaklı, öbür yanı halkalı demir kanca.

DOMUZELİNİNKÖRÜ

Köy odalarında üzerine kütük dayamak için ocağın arka tarafına konulan, üç ayaklı, deve boyunlu, demir sacayak.

  -   -   -  

Anlamında DOM bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DOM geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

DOMALIŞ

Domalma işi.

BEŞLİ

Beş parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden beş tane bulunan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde beş işareti bulunan kâğıt veya taş. Beş müzisyenin çaldığı caz orkestrası. Divan edebiyatında beş dizeli bölümlerden oluşmuş manzume, muhammes. Beş ses veya beş müzik aracı için yazılan müzik eseri, kentet, kuintet. Halk edebiyatında üçlemeli bir bende, konu ile ilgili aynı ölçüde bir çift dizenin bağlanmasıyla oluşan manzume.

AS

Kakım. Bir işte başta gelen (kimse veya şey). İskambil, domino vb. oyunlarda bir işaretini taşıyan kâğıt veya taş, birli, bey. Arsenik elementinin simgesi.

DÖRTLÜ

Dört parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden dört tane bulunan. Dört kişiden oluşan müzik topluluğu, kuartet. Taşıtlarda uyarı için dört sinyal lambasının aynı anda yanıp sönmesini sağlayan düzen, flaşör. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde dört işareti bulunan kâğıt veya pul.

BASKIN

Suç işlediği veya suçluların bulunduğu sanılan bir yere ansızın girme. Benzerleri arasında güç ve önem bakımından başta gelen, başat, hâkim, dominant. Sertlik, zorluk bakımından üstün. Su basması, sel. Ansızın çıkagelme. Kısa süreli, beklenmedik saldırı.

ERİK

Gülgillerden, beyaz çiçekli bir ağaç (Prunus domestica). Bu ağacın kabuğu ince, çeşitli renklerde, mayhoş veya tatlı, eti sulu, tek ve sert çekirdekli yemişi.

DOMUZ

Çift parmaklılardan, eti, yağı, derisi veya kılı için beslenen, evcil hayvan (Susacrofa domestica). Hain, aksi, ters, inatçı, hınzır kimse.

EZME

Ezmek işi. Bitkilerin etli ve yumuşak kısımlarını macun kıvamına getirmek üzere parçalama, katı ve telsel kısımlarını süzerek ayıklama işlemi. Soğan ve domatesin çok küçük parçalara bölünmesiyle hazırlanan bir meze türü. Sebzelerin ezilmesiyle yapılmış olan meze.

DOMALTMAK

Domalmasını sağlamak.

DOLMA

Dolmak işi. Üç sigara kâğıdına bolca sarılmış esrar. Yalan, hile, dalavere. Tavuk, kuzu gibi hayvanların veya biber, domates vb. sebzelerin içine pirinç ve başka şeyler doldurularak pişirilen yemek. Doldurularak yapılan.

DOMALMA

Domalmak işi.

DOMDOM

Domdom kurşunu.

BORDOMTIRAK

Bordomsu.

DOMALTMA

Domaltmak işi.

ALTILI

Altı parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden altı tane bulunan. Altılı ganyan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde altı işareti bulunan kâğıt veya pul. Divan edebiyatında her bendi altı dizeden oluşan nazım biçimi.

AZNİF

Bir domino oyunu türü.

BATIRIK

Köftelik bulgur, dövülmemiş ceviz içi, soğan, domates, nane, maydanoz, tahin ve limon suyu kullanılarak yapılan, taze asma yaprağı veya lahanaya sarılarak yenilen bir salata türü.

DOKUZLU

Dokuz parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden dokuz tane bulunan. İskambil, domino vb. oyunlarda dokuz işaretini taşıyan kâğıt veya pul.

CANAVAR

Masallarda sözü geçen yabani, yırtıcı hayvan. Herhangi bir şeye çok düşkün olan. Kurt, domuz vb. cana kıyan yaban hayvanı. Köpek balığı. Acımasız, kötü ruhlu, zalim (kimse). Haşarı, yaramaz çocuk.