DO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "do" olan, toplam 1176 adet kelime bulunmaktadır. do ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu do ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde do olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DOĞURGANLAŞTIRMAK, DOKUZALTMIŞBEŞLİK

16 harfli kelimeler

DOĞURGANLAŞTIRMA, DOĞANLIKARAHASAN, DOĞRUSALLAŞTIRMA

15 harfli kelimeler

DOĞANBEYPAYAMLI, DOĞULULAŞTIRMAK, DOLANDIRABİLMEK, DOLAŞTIRABİLMEK, DOLGUNLAŞTIRMAK, DOMUZELİNİNKÖRÜ

14 harfli kelimeler

DOGMALAŞTIRMAK, DOĞALLAŞTIRMAK, DOĞURGANLAŞMAK, DOLANDIRICILIK, DONDURULMUŞLUK, DONUKLAŞTIRMAK, DOĞULULAŞTIRMA, DOLANDIRABİLME, DOLAŞTIRABİLME, DOLGUNLAŞTIRMA, DOMANİÇKARAKÖY, DOMANİÇKOZLUCA

13 harfli kelimeler

DOĞURGANLAŞMA, DOĞUŞTANCILIK, DOKUNULMAZLIK, DOKÜMANTASYON, DOLANDIRILMAK, DOLAŞTIRILMAK, DONDURMACILIK, DOĞALLAŞTIRMA, DOĞAÜSTÜCÜLÜK, DOĞRAYABİLMEK, DOĞUBELENÖREN, DOĞUKESMEKAYA, DOĞURTABİLMEK, DOKUZDEĞİRMEN, DOLMADEĞİRMEN, DOMANİÇERİKLİ, DOMUZAĞIRŞAĞI, DOMUZBITIRAĞI, DOMUZLAHANASİ, DONUKLAŞTIRMA, DONUZBITIRAĞI, DONUZOĞLUKÖRÜ, DORSOFLEKSİYO, DORUCAŞAHİNCİ, DORUMBAĞIRDAN

12 harfli kelimeler

DOĞASEVERLİK, DOĞRAMACILIK, DOKUNAKLILIK, DOKUZUNCULUK, DOLANDIRILIŞ, DOLANDIRILMA, DOLAŞTIRILMA, DOLGUNLAŞMAK, DOMUZTIRNAĞI, DOYGUNLAŞMAK, DOLDURBOŞALT, DOĞRAYABİLME, DOĞULULAŞMAK, DOĞUÖRCÜNLER, DOĞURABİLMEK, DOĞURTABİLME, DOĞURTUCULUK, DOĞURUVERMEK, DOKSORUBİSİN, DOKUNUVERMEK, DOKUYABİLMEK, DOLANABİLMEK, DOLANIVERMEK, DOLAŞABİLMEK, DOLAŞIVERMEK, DOLAYABİLMEK, DOLGUNDURMAK, DOLİKOSEFALE, DOLOMİTLEŞME, DOMBAYÇAYIRI, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

DOĞALLAŞMAK, DOĞRULANMAK, DOĞUBEYAZIT, DOĞURGANLIK, DOKUMACILIK, DOKUNDURMAK, DOKUNMABANA, DOKUYUCULUK, DOLAMBAÇSIZ, DOLANDIRICI, DOLANDIRMAK, DOLAŞTIRMAK, DOLAYISIYLA, DOLDURULMAK, DOLGUNLAŞMA, DOLİKOSEFAL, DOLMUŞÇULUK, DOMUZGİLLER, DOMUZLAŞMAK, DONATTIRMAK, DONDURULMAK, DONDURULMUŞ, DONKİŞOTLUK, DONUKLAŞMAK, DOPİNGLEMEK, DOSYALANMAK, DOYUMSUZLUK, DOYURUCULUK, DOĞANCIBAŞI, DOĞRUSALLIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

DOGMACILIK, DOĞAÇLAMAK, DOĞALLIKLA, DOĞANHİSAR, DOĞANŞEHİR, DOĞAÜSTÜCÜ, DOĞRUCULUK, DOĞRULAMAK, DOĞRULTMAÇ, DOĞRULTMAK, DOĞRULTMAN, DOĞURANLAR, DOKSANINCI, DOKTORASIZ, DOKUMAHANE, DOKUNCASIZ, DOKUNDURMA, DOKUNULMAK, DOKUNULMAZ, DOKÜMANTER, DOLAPÇILIK, DOLAŞIKLIK, DOLAŞIKSIZ, DOLAŞILMAK, DOLDURTMAK, DOLDURULMA, DOLUDİZGİN, DOMUZAYAĞI, DONAKALMAK, DONATILMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

DOÇENTLİK, DOGMATİZM, DOĞACILIK, DOĞAÇLAMA, DOĞANKENT, DOĞANYURT, DOĞASEVER, DOĞDURMAK, DOĞRAMACI, DOĞRANMAK, DOĞRATMAK, DOĞRULAMA, DOĞRULMAK, DOĞRULTMA, DOĞUMHANE, DOĞURTMAK, DOKSANLIK, DOKTORALI, DOKTORLUK, DOKUNAKLI, DOKUNCALI, DOKUNULMA, DOKUZUNCU, DOLAŞILMA, DOLAYLAMA, DOLDURMAK, DOLDURTMA, DOLGUNLUK, DOMALTMAK, DONAKALMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

DOGMATİK, DOĞAÇTAN, DOĞALLIK, DOĞANŞAR, DOĞANYOL, DOĞAÜSTÜ, DOĞDURMA, DOĞRAMAK, DOĞRANMA, DOĞRATMA, DOĞRAYIŞ, DOĞRUDAN, DOĞRULMA, DOĞRULTU, DOĞRULUK, DOĞRULUM, DOĞRUSAL, DOĞRUSUZ, DOĞUMEVİ, DOĞUMSAL, DOĞURGAN, DOĞURMAK, DOĞURTMA, DOĞURUCU, DOĞUŞTAN, DOKSANAR, DOKUMACI, DOKUMALI, DOKUNMAK, DOKUNSAL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DODURGA, DOGMACI, DOĞALCI, DOĞANCI, DOĞMACA, DOĞRAMA, DOĞRUCA, DOĞRUCU, DOĞRULU, DOĞRUSU, DOĞUMLU, DOĞURGU, DOĞURMA, DOĞURUŞ, DOKTORA, DOKTRİN, DOKUMAK, DOKUNAÇ, DOKUNCA, DOKUNMA, DOKUNUM, DOKUNUŞ, DOKUSUZ, DOKUTMA, DOKUYUŞ, DOKUZAR, DOKUZLU, DOKÜMAN, DOLAMAK, DOLAMIK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DOÇENT, DOĞACI, DOĞMAK, DOĞRAM, DOKSAN, DOKTOR, DOKUMA, DOLAMA, DOLAYI, DOLGUN, DOLMAK, DOLMEN, DOLMUŞ, DOLUSU, DOMBAY, DOMDOM, DOMİNO, DONAMA, DONATI, DONMAK, DONSUZ, DOPİNG, DOSTÇA, DOYGUN, DOYMAK, DOYMAZ, DOYMUŞ, DOMAİN, DOBACA, DOBRAN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

DOBRA, DOGMA, DOĞAÇ, DOĞAL, DOĞAN, DOĞRU, DOĞUM, DOĞUŞ, DOKUZ, DOLAK, DOLAM, DOLAP, DOLAR, DOLAY, DOLGU, DOLMA, DOLUM, DOLUŞ, DOMUR, DOMUZ, DONAM, DONLU, DONMA, DONRA, DONUK, DORSE, DORUK, DORUM, DOSYA, DOYGU, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DOĞA, DOĞU, DOKU, DOLU, DONE, DORU, DOST, DOAN, DOAR, DOBİ, DOCA, DOĞO, DOHA, DOLI, DOLİ, DOMA, DOMU, DONK, DONO, DONU, DOOM, DOPA, DORA, DORE, DORİ, DORT, DOSI, DOŞU, DOUL, DOUM, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

DOK, DON, DOZ, DOA, DOC, DOH, DOL, DOM, DOO, DOR, DOS, DOŞ, DOT, DOU, DOY

2 harfli kelimeler

DO

Bazı kelimelerin anlamları

DO

Gam (II) dizisinde "si" ile "re" arasındaki ses. Bu sesi gösteren nota işareti.

DOĞULULAŞTIRMAK

Doğulu duruma getirmek.

DOGMALAŞTIRMAK

Bir inancı dogma durumuna getirmek.

DOĞURGANLAŞTIRMA

Doğurganlaştırmak işi.

DOĞANBEYPAYAMLI

İzmir kenti, Seferihisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

DOLAŞTIRABİLMEK

Dolaştırmak elinde olmak.

DOĞURGANLAŞMAK

Doğurgan duruma gelmek.

DOLANDIRICILIK

Dolandırıcı olma durumu, ayyarlık. Dolandırıcının yaptığı iş.

DOMUZELİNİNKÖRÜ

Köy odalarında üzerine kütük dayamak için ocağın arka tarafına konulan, üç ayaklı, deve boyunlu, demir sacayak.

DOĞRUSALLAŞTIRMA

Doğrusal olmayan problemlerin çözümünü benzer doğrusal problemlerin çözümüne indirgeyen yöntem.

DOKUZALTMIŞBEŞLİK

Namlusu 9,65 milimetre çapında olan bir tabanca türü.

DOLGUNLAŞTIRMAK

Dolgunlaşma işini yaptırmak.

DOĞURGANLAŞTIRMAK

Doğurgan duruma getirmek.

DOLANDIRABİLMEK

Dolandırmayı becermek.

DOĞALLAŞTIRMAK

Doğal duruma getirmek, tabiileştirmek.

DOĞANLIKARAHASAN

Kahramanmaraş ili, Narlı nahiyesine bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında DO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

AÇGÖZLÜLÜK

Açgözlü olma durumu, doymazlık, gözü doymazlık, harislik, tamahkârlık, tamah.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACIMSI

Acıyı andıran, acıya benzeyen, acı gibi, acımtırak. Dokunaklı.

ABLAK

Yayvan ve dolgun (yüz).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ACILIK

Acı olma durumu. Dokunaklılık, kederlilik, yaslılık.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

ADIYAMAN

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük