DİZLİK ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "dizlik" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. dizlik ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu dizlik ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde dizlik olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DİZLİK

Korumak amacıyla dize geçirilen şey. Dize kadar uzanan konçlu çorap. İç donu. Şalvar. İş önlüğü. Uç, kuyruk. Erkeklerin giydiği getr biçiminde çorap, tozluk. Dize kadar uzanan uzun konçlu çorap. Önlük, peştemal. Pantalon, şalvar. Kadınların giysi üstüne bağladıkları süslü kuşak ve benzerleri nesne. Zeybek pantolonu. Kadınların şalvar üstüne giydikleri önlük. Sert yüzeyli toprak alanlarda, kalecilerin yaralanmaktan korunmak için dizlerine taktıkları içi pamuklu özel bir koruyucu. Uzun kadın donu. (Yukarıtırtar Yalvaç Isparta; Dardere Bozüyük Bilecik). Kadın iş önlüğü. (Yenikent Aksaray Niğde). Yün pantalon. (Çanksaray Şarkikaraağaç Isparta). Kağnıda diz adı verilen bölümün bir parçası. (Köke Gelendost Isparta). Kunduracının yemeni, mes, ayakkabı diktiği sırada dizine geçirdiği meşin parçası. (Söğüt Bilecik). Belden diz kapağına kadar bacağa giyilen libas, (kısa pantolon) potur.

  -   -   -  

Anlamında DİZLİK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DİZLİK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DERPE

Dizlik, don.

DEMİ

Yemeni, yazma, başörtüsü, tülbent. Susuz, kıraç tarla. Dizlik, iç donu. Değil mi anlamında.

KUŞOTURAĞI

Bir dizlikbağı motifi. (Yenikent Aksaray Niğde). Tokat şehrinde, Turhal belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YAYBAŞI

Dizlik bağında görülen bir motif. (Yenikent Aksaray Niğde).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük