DEN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "den" olan, toplam 328 adet kelime bulunmaktadır. den ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu den ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde den olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENGESİZLEŞTİRMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, DENİZKEDİSİGİLLER, DENİZKÖPEĞİGİLLER, DENİZYILANIGİLLER, DENKLEŞTİREBİLMEK, DENKLEŞTİRİVERMEK

16 harfli kelimeler

DENGESİZLEŞTİRME, DENİZISIRGANLARI, DENİZŞAKAYIKLARI, DENİZİNEĞİGİLLER, DENİZKESTANELERİ, DENKLEŞTİREBİLME, DENKLEŞTİRİVERME, DENSİZLEŞEBİLMEK

15 harfli kelimeler

DENİZYILDIZLARI, DENDROKRONOLOJİ, DENETLENEBİLMEK, DENETLETEBİLMEK, DENETLEYEBİLMEK, DENETLEYİVERMEK, DENKLEŞTİRİLMEK, DENSİZLEŞEBİLME

14 harfli kelimeler

DENEYÜSTÜCÜLÜK, DENİZALTICILIK, DENİZKESTANESİ, DENİZGERGEDANI, DENİZHIYARLARI, DENETLENEBİLME, DENETLETEBİLME, DENETLETTİRMEK, DENETLEYEBİLME, DENETLEYİVERME, DENGİLDOMBALAK, DENKLEŞTİRİLME

13 harfli kelimeler

DENETİMSİZLİK, DENKLEŞTİRMEK, DENİZKADAYIFI, DENİZKOZALAĞI, DENİZLALELERİ, DENİZÖRÜMCEĞİ, DENİZPALAMUDU, DENİZPIRASASI, DENİZŞAKAYIĞI, DENETLETTİRME, DENEYİMSİZLİK, DENEYSELCİLİK, DENİZİNEKLERİ, DENİZKEDİLERİ, DENKLEŞTİRGEN, DENSOVİRÜSLER

12 harfli kelimeler

DENETİMCİLİK, DENEYİMCİLİK, DENİZMAYMUNU, DENİZTAVŞANI, DENİZTİLKİSİ, DENİZYILDIZI, DENKLEŞTİRME, DENSİZLENMEK, DENSİZLEŞMEK, DENATÜRASVON, DENATÜRASYON, DENDROLOJİST, DENENEBİLMEK, DENETİMLİLİK, DENEYEBİLMEK, DENEYİMLİLİK, DENEYİVERMEK, DENİLEBİLMEK, DENİZDİŞLERİ, DENİZGÖRÜLEN, DENİZGÖRÜNDÜ, DENİZLİLİLİK, DENNEŞTİRMEK

11 harfli kelimeler

DENEMECİLİK, DENETLENMEK, DENEYSELLİK, DENGELENMEK, DENGELEYİCİ, DENGESİZLİK, DENİZALTICI, DENİZASLANI, DENİZÇAKISI, DENİZGÜZELİ, DENİZHIYARI, DENİZİĞNESİ, DENİZKEDİSİ, DENİZKÖPÜĞÜ, DENİZPELİDİ, DENİZTARAĞI, DENSİZLENME, DENSİZLEŞME, DENİZAYGIRI, DENDROLOJİK, DENENEBİLME, DENERVASYON, DENETLETMEK, DENETLEYİCİ, DENETMENLİK, DENETTİRMEK, DENEYEBİLME, DENEYİVERME, DENEYÜSTÜCÜ, DENGİLDEMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

DENDROLOJİ, DENETÇİLİK, DENETİLMEK, DENETİMSİZ, DENETLEMEK, DENEYCİLİK, DENEYİMSİZ, DENEYLEMEK, DENGECİLİK, DENGELEMEK, DENİZANASI, DENİZAŞIRI, DENİZCİLİK, DENİZİBİĞİ, DENKLENMEK, DENKLEŞMEK, DENKTAŞLIK, DENSİMETRE, DENİZAYISI, DENİZİNEĞİ, DENİZÜZÜMÜ, DENEBİLMEK, DENEHASIDA, DENEKLEMEK, DENEŞTİRME, DENETLENME, DENETLETME, DENETLEYİŞ, DENETTİRME, DENEYİMSEL, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

DENETİLME, DENETİMCİ, DENETİMLİ, DENETLEME, DENEYİMCİ, DENEYİMLİ, DENEYLEME, DENEYÜSTÜ, DENGELEME, DENİZGÜLÜ, DENİZKIZI, DENKLEMEK, DENKLEŞME, DENSİZLİK, DENŞİRMEK, DENDROLOG, DENEBİLME, DENEGUTNU, DENEKUTNU, DENELEMEK, DENEMELİK, DENENCELİ, DENEZİMEK, DENGİLMEK, DENIİROTU, DENİZALTI, DENİZBACI, DENİZBÜKÜ, DENİZÇALI, DENİZDAMI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

DENEMECİ, DENENMEK, DENETİCİ, DENEYSEL, DENEYSİZ, DENGELİK, DENGESİZ, DENGEŞİK, DENİLMEK, DENİZATI, DENİZLİK, DENKLEME, DENLİLİK, DENŞİRME, DENATÜRE, DENDROİT, DENEKLİK, DENEŞMEK, DENETLEÇ, DENETLİK, DENETMEK, DENETMEN, DENEYLİK, DENİŞDİR, DENİŞMEK, DENİZALP, DENİZCAN, DENİZHAN, DENİZKÖY, DENİZLER, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DENEMEK, DENENME, DENETÇİ, DENETİM, DENEYCİ, DENEYİM, DENEYİŞ, DENEYLİ, DENGECİ, DENGELİ, DENİLME, DENİZCİ, DENİZLİ, DENKLEM, DENKLİK, DENKTAŞ, DENAMAK, DENDELE, DENDENE, DENDERE, DENDİHA, DENDRİT, DENDRON, DENEBAŞ, DENEKLİ, DENEMEG, DENERVE, DENETME, DENGALA, DENGİRE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DENAET, DENDEN, DENEME, DENKÇİ, DENMEK, DENSİZ, DENBEL, DENCİK, DENDEP, DENDEŞ, DENDİK, DENDİL, DENDÜC, DENDÜK, DENDÜN, DENECİ, DENEPE, DENGİZ, DENİZİ, DENKEL, DENKER, DENKLİ, DENLÜK, DENNAK, DENSEK, DENSÜK, DENSÜZ, DENTAT

5 harfli kelimeler

DENEK, DENET, DENEY, DENGE, DENİM, DENİZ, DENLİ, DENME, DENYO, DENAZ, DENDİ, DENEM, DENEP, DENEŞ, DENİŞ, DENLÜ

4 harfli kelimeler

DENİ, DENK, DENE, DENG, DENH, DENS

3 harfli kelimeler

DEN

Bazı kelimelerin anlamları

DEN

Ekmek ve yemek kırıntısı. Derece. Tane. Tahıl. Kabuğu dövülerek soyulmuş buğday, aşlık. Hububat tanesi, örgüde ilmik. Tane fasulye. Tane, tohum. Buyurun(yemek için): Den bakalım yemek yiyelim. Haydi.

DENİZKESTANELERİ

Sölomlu hayvanlardan, ikincil ağızlılar (Deuterostomia) filumunun, derisi dikenliler (Echinodermata) alt filumundan, küre, yürek ya da disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plâkların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denen özel bir çene sistemleri görülen, bayağı denizkestanesi (Echinus esculentus) türü ve sidaris (Cidaris) cinsi iyi bilinen bir sınıf. Derisi dikenliler (Echinodermata) şubesinden, küre, yürek veya disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plakların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denilen özel bir çene sistemleri görülen bir sınıf. (Echinoidea), iyi bilinirler.

DENGESİZLEŞTİRME

Dengesizleştirmek işi.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

DENİZKÖPEĞİGİLLER

Fokgiller.

DENKLEŞTİRİVERMEK

Çabucak denkleştirmek.

DENSİZLEŞEBİLMEK

Densizleşme olasılığı bulunmak.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

DENİZYILANIGİLLER

Sürüngenler (reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, yılanlar (Ophidia) alt takımının, su yılanları (Colubriformia) bölümünün, önde oyuklular (Proteroglypha) grubundan, denizlerde yaşayan, kürek biçiminde yassı bir kuyrukları bulunan, doğurarak çoğalan, büyük boyları Pasifik ve Hint Okyanuslarında bulunan zehirli bir familya.

DENKLEŞTİRİVERME

Denkleştirivermek işi.

DENKLEŞTİREBİLME

Denkleştirebilmek işi.

DENİZISIRGANLARI

Salgıladıkları sıvılarla insan derisinde ısırgan etkisi uyandıran, iri medüzleri içine alan sölenterler sınıfı.

DENİZİNEĞİGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfının, denizinekleri (Sirenia) takımından, başları küçük ve dişleri olmayan, parçalı kuyruklu, Asya kıyılarında denizlerde yaşayan bir familya. Memeliler (Mammalia) sınıfının, denizinekleri (Sirenia) takımından, başları küçük ve dişleri olmayan, parçalı kuyruklu, Asya kıyılarında, denizlerde yaşayan bir familya.

DENİZKEDİSİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, keski solungaçlılar (Elasmobranchii) alt sınıfının, tüm başlılar (Holocephali) takımından, vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olan türlere sahip bir familya. (Chimaeridae),takımına giren bir familyası. Vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olur. Deniz kedisi (Chimare monstrosa)iyi bilinen türüdür.

DENİZŞAKAYIKLARI

Denizşakayığını içine alan sölenterler alt sınıfı.

DENKLEŞTİREBİLMEK

Denkleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında DEN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DEN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ACIGÖL

Nevşehir iline bağlı ilçelerden biri.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACIPAYAM

Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.