DA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "da" olan, toplam 1873 adet kelime bulunmaktadır. da ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu da ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde da olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DAMAKSILLAŞTIRMAK, DAKRİYOSİSTOGRAFİ, DALGALANDIRABİLME, DARIYERİMENGENCİK, DARLAŞTIRILABİLME

16 harfli kelimeler

DAMAKSILLAŞTIRMA, DALGALANDIRILMAK, DARIYERİHASANBEY, DARIYERİYÜRÜKLER, DARLAŞTIRABİLMEK, DAYANIKSIZLAŞMAK, DAYANILMAZLAŞMAK

15 harfli kelimeler

DALGINLAŞTIRMAK, DAMARGENİŞLETEN, DARMADAĞINIKLIK, DACHSHUNDKÖPEĞİ, DAĞÇİFTLİĞİKÖYÜ, DAKRİYOADENİTİS, DAKRİYOSİSTİTİS, DALDIRILABİLMEK, DALGALANABİLMEK, DALGALANDIRILMA, DALLIBACAKLILAR, DAMGALANABİLMEK, DAMGALANIVERMEK, DAMGALAYABİLMEK, DAMLATILABİLMEK, DARIYERİBAKACAK, DARLAŞTIRABİLME, DAVLUMBAZLANMAK, DAVRANILABİLMEK, DAVUTPAŞAHÜYÜĞÜ, DAYANDIRABİLMEK, DAYANIKLAŞTIRMA, DAYANIKSIZLAŞMA, DAYANILMAZLAŞMA

14 harfli kelimeler

DALGALANDIRMAK, DALKAVUKLAŞMAK, DAMAKSILLAŞMAK, DABANMISIRDANI, DAĞITILABİLMEK, DAĞITILIVERMEK, DALDIRILABİLME, DALGALANABİLME, DALLANDIRILMAK, DAMGALANABİLME, DAMGALANIVERME, DAMGALAYABİLME, DAMLATILABİLME, DANGALAKLAŞMAK, DANIŞILABİLMEK, DARLAŞTIRILMAK, DAVRANILABİLME, DAYANDIRABİLME, DAYANILABİLMEK, DAYANIŞABİLMEK, DAYANIŞMACILIK, DAYATILABİLMEK, DAYILANABİLMEK

13 harfli kelimeler

DALAVERECİLİK, DAMAKSILLAŞMA, DAMARDARALTAN, DARMADUMANLIK, DARMSTADTİYUM, DAYANILMAZLIK, DAĞDEMİRCİLER, DAĞITILABİLME, DAĞITILIVERME, DAKTİLOMEGALİ, DALDIRABİLMEK, DALDIRIVERMEK, DALGALANDIRIŞ, DALKAVUKLAŞMA, DALLANABİLMEK, DALLANDIRILMA, DALLANIVERMEK, DAMARLANDIRMA, DAMLATABİLMEK, DAMLATIVERMEK, DAMLAYABİLMEK, DAMLAYIVERMEK, DANGALAFISDİT, DANGALAFISTIK, DANGALAFISTİK, DANGALAKLAŞMA, DANIŞILABİLME, DANLAYADÜŞMEK, DANOFLOKSASİN, DARLAŞABİLMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

DAĞITIMCILIK, DAKTİLOGRAFİ, DAKTİLOSKOPİ, DAKTİLOTEKNİ, DALGINLAŞMAK, DALLANDIRMAK, DARBUKACILIK, DARGINLAŞMAK, DARLAŞTIRMAK, DARMADAĞINIK, DAVRANDIRMAK, DAYANIKLILIK, DAYATMACILIK, DAZLAKLAŞMAK, DACTYLOGYRUS, DADANABİLMEK, DAĞÇUKURÖREN, DAĞHACIYUSUF, DAĞILABİLMEK, DAĞILIVERMEK, DAĞINIKCILIK, DAĞITABİLMEK, DAHRETLENMEK, DAKTİLOJİROZ, DAKTİNOMİSİN, DALAŞABİLMEK, DALBINDURMAK, DALDEYLANMAH, DALDEYLANMAK, DALDIRABİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

DADANDIRMAK, DAĞITICILIK, DAKİKASINDA, DAKTİLOGRAF, DALDIRILMAK, DALGALANMAK, DALGINLAŞMA, DALKAVUKLUK, DALLANDIRMA, DALYANCILIK, DAMARLANMAK, DAMGALANMAK, DAMGALATMAK, DAMLATILMAK, DANGALAKLIK, DANGIRDAMAK, DANIŞMANLIK, DANİMARKALI, DARALTILMAK, DARGINLAŞMA, DARILGANLIK, DARLAŞTIRMA, DARÜLBEDAYİ, DARVİNCİLİK, DAVRANDIRMA, DAYAKLANMAK, DAYANDIRMAK, DAYANIŞMACI, DAYANIŞMALI, DAYATTIRMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

DAĞINIKLIK, DAĞITILMAK, DAKTİLOLUK, DALAVERECİ, DALDIRTMAK, DALGAKIRAN, DALGALANIŞ, DALGALANMA, DALGAÖLÇER, DALKAVUKÇA, DAMGALAMAK, DAMITILMAK, DANGALAKÇA, DANIŞILMAK, DANSİMETRE, DAPDARACIK, DARBELEMEK, DARBIMESEL, DARIFÜLFÜL, DARMADAĞIN, DARMADUMAN, DARÜLACEZE, DARÜLEYTAM, DARÜLFÜNUN, DASDARACIK, DAVALAŞMAK, DAVETÇİLİK, DAVULCULUK, DAYAKLAMAK, DAYANAKSIZ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

DADACILIK, DAĞDAĞALI, DAĞINIKÇA, DAĞITILMA, DAĞITIMCI, DAĞLANMAK, DAĞLATMAK, DAHLETMEK, DALDIRMAK, DALDIRTMA, DALGIÇLIK, DALGINLIK, DALGÜNDÜZ, DALLANMAK, DALTONİZM, DAMDAZLAK, DAMGALAMA, DAMITILMA, DAMLATMAK, DANAAYAĞI, DANABURNU, DANIŞIKLI, DANIŞILMA, DANİŞMENT, DANSÖRLÜK, DANSÖZLÜK, DARALTICI, DARALTMAK, DARBELEME, DARBUKACI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

DADANMAK, DADAŞLIK, DAĞARCIK, DAĞCILIK, DAĞILMAK, DAĞITICI, DAĞITMAK, DAĞLAMAK, DAĞLANIŞ, DAĞLANMA, DAĞLATIŞ, DAĞLATMA, DAĞLAYIŞ, DAHLETME, DAİRESEL, DAİRESİZ, DALAŞMAK, DALAVERE, DALBASTI, DALDIRIŞ, DALDIRMA, DALFİDAN, DALGACIK, DALGASIZ, DALGINCA, DALKAVUK, DALKILIÇ, DALKIRAN, DALLAMAK, DALLANIŞ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DADAİST, DADAİZM, DADANMA, DADILIK, DAĞDAĞA, DAĞILIM, DAĞILIŞ, DAĞILMA, DAĞINIK, DAĞINTI, DAĞITIK, DAĞITIM, DAĞITIŞ, DAĞITMA, DAĞLAĞI, DAĞLAMA, DAİRELİ, DAİREVİ, DAKTİLO, DALALET, DALAMAK, DALAMAN, DALANCI, DALAŞMA, DALGACI, DALGALI, DALLAMA, DALÖĞLE, DALUYKU, DAMAKLI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DADACI, DAĞCIL, DAĞLIÇ, DAĞLIK, DAHASI, DAKİKA, DALAMA, DALCIK, DALDIZ, DALFES, DALGIÇ, DALGIN, DALGIR, DALICI, DALINÇ, DALMAK, DALSIZ, DALYAN, DAMACI, DAMALI, DAMPER, DAMSIZ, DANACI, DANDİK, DANSÇI, DANSLI, DANSÖR, DANSÖZ, DANTEL, DAPDAR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

DADAŞ, DADAY, DAĞAR, DAĞCI, DAĞLI, DAHİL, DAİMA, DAİRE, DAKİK, DALAK, DALAN, DALAŞ, DALGA, DALGI, DALIŞ, DALIZ, DALLI, DALMA, DALSI, DALYA, DAMAK, DAMAL, DAMAR, DAMAT, DAMGA, DAMLA, DAMLI, DANCA, DANIŞ, DARAÇ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DADI, DAĞİ, DAHA, DAHİ, DAİM, DAİR, DAMA, DANA, DANE, DANG, DANS, DARA, DARI, DARP, DARU, DATA, DAVA, DAYE, DAYI, DAAL, DAAN, DAAR, DABA, DACA, DACE, DACI, DADA, DADE, DADP, DAFA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

DAĞ, DAL, DAM, DAR, DAV, DAZ, DAA, DAD, DAG, DAİ, DAK, DAN, DAS, DAŞ, DAY

2 harfli kelimeler

DA

Bazı kelimelerin anlamları

DA

Doğrulama, uygun bulma, evet. Daha anlamında kullanılır. Şaşma bildirir ünlem. Değil mi ya anlamında kullanılır. İşte, orada, şurada. Genellikle cümle sonlarında çeşitli anlamlarda kullanılan ünlem. Bağlama ve kuvvetlendirme edatı. Daha, henüz. Da, dahi (bk. de). Dağ. Dahi, da. Henüz. Dağı. Dağa. Daha.

DARIYERİYÜRÜKLER

Düzce şehrinde, Kaynaşlı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DAYANILMAZLAŞMAK

Dayanılmaz bir duruma gelmek.

DARMADAĞINIKLIK

Darmadağınlık.

DAMARGENİŞLETEN

Damarların kas tabakasını gevşeterek çapını büyüten (sinir, madde).

DARLAŞTIRABİLMEK

Darlaştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

DAYANIKSIZLAŞMAK

Dayanıksız bir duruma gelmek.

DALGALANDIRABİLME

Dalgalandırabilmek işi.

DAKRİYOSİSTOGRAFİ

Kontrast madde verilerek gözyaşı kesesi ve kanalının radyolojik olarak incelenmesi.

DAMAKSILLAŞTIRMA

Damaksıllaştırmak işi.

DARLAŞTIRILABİLME

Darlaştırılabilmek işi.

DARIYERİHASANBEY

Düzce ili, Kaynaşlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

DARIYERİMENGENCİK

Düzce şehrinde, Kaynaşlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DALGALANDIRILMAK

Dalgalanması sağlanmak.

DAMAKSILLAŞTIRMAK

Bir fonemin boğumlanma noktasını sert damağa doğru kaydırmak.

DALGINLAŞTIRMAK

Dalgın duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında DA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.