Sonu D ile biten 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 9 harfli toplam 25 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LAMİNATED

İki ince ağaç tabasının, aralarına talaş konularak sıkıştırılmasıyla elde edilen, daha çok akustik ve klasik gitar gövdelerinde kullanılan kaplama malzemesi.

DANİŞMEND

Kayseri ili, Bünyan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

FUROSEMİD

Henle kulpunun çıkan koluna etki ederek sodyum, klor, kalsiyum ve magnezyum, hidrojen, amonyak ve bikarbonat iyonlarının idrarla atılımını uyarırken, ürik asidin atılmasını yarışmalı olarak engelleyerek vücutta birikmesine neden olan, tüm ödem tiplerinin sağaltımında ve kalsiyum zehirlenmesinin sağaltımında kullanılan sulfonamid yapısında işetici bir ilaç.

PLANORBİD

Planorbidae ailesinde bulunan salyangoz veya Planorbidaea ailesine ait.

SEMERGAND

Semerkand.

THRESHOLD

Yoğunlaştırıcı, gürültü süzgeci gibi efektler kullanılırken cihazın ses sinyalini hangi seviyenin altında keseceğini belirleyen ayar.

PROGLOTİD

Halka.

TRİHİBRİD

Üç çift alel geni heterozigot olan organizma; üç karakteri bakımından değişik ana ve babalar arasında yapıları çaprazlama, bk monohibrid, polihibrid.

CYCLOPOİD

Kabuklular (Crustacea) sınıfının Copepoda alt sınıfından, litoralde, bentikte bulundukları gibi bazı türleri de zooplanktonda önemli populasyonlar oluşturan bir takım.

GİNKGOLİD

Ginkgo biloba ağacının yapraklarından elde edilen ve yapısında birçok flavonid ve terpen bulunan, tıbbi olarak merkezi sinir sistemi ve perifer kan akımını düzenlemek ve ayrıca mental işlevlerin düzenlenmesi amacıyla kullanılan madde.

PEMFİGOİD

Pemfigusa benzeyen. Pemfigusa benzer özellikleri olmakla birlikte, ondan kesin olarak ayırt edilebilen bir grup deri bozukluğu.

İNDOGENİD

İndogen radikalini içeren bileşik.

PEHLBLEND

Mineral. (UO2; zift parıltı,kara, kahverengi kara; çizgi kara kahverengimsi; sertlik 6-7, özgül ağırlık 8-11; kubusal. En önemli uranyum minerali. Kristal biçimi göstermeyen ve formülü UO ye yakın olan tortul çökeleklerine pehblend, kristal biçimi gösterenlere uranitit denir. Çok güçlü radyoaktiftir.).

FİBRİNOİD

Bağdaşık, eozinofilik boya alan, yüksek ışık kırıcı özelliğe sahip fibrin benzeri madde. Fibrine benzeyen.

FRETBOARD

Gitar sapının tellerin de geçtiği parmakla basılan ön yüzü.

İZONİAZİD

Mikolik asit üretimini baskılayarak Mycobacterium tuberculosis'e etkili olan ilaç.

PİCKGUARD

Gitar gövdesinin pena ve tırnak vuruşlarından zarar görmesini önlemek amacıyla kullanılan, ve bazı çalgılarda elektronik donanımı da taşıyan ince tabaka.

KARSİNOİD

Sindirim kanalının endokrin hücrelerini oluşturan enterokromafin hücrelerinden köken alan, dev hücresi ve amiloid içerebilen, özellikle yaşlı köpeklerde görülen ve vazoaktif amin salgılayan potansiyel olarak kötücül tümör, arjentafinom, arjentafin tümör.

NİMESÜLİD

Steroit yapısında olmayan yangı giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaç.

MÜTEAHHİD

sözveren, yüklenci. (yapıt =. eser = istısnâ' sözleşmesinde) ısmarlanan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük