Sonu D ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 8 harfli toplam 50 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BEMEGRİD

Beta-etil ve beta-metilglutarimid bileşiminde, suda 1/200 oranında çözünebilen, merkezi sinir sistemini uyaran ve barbitüratların özel antagonisti olan beyaz kristalize bir madde.

OKSYURİD

Oxyuridae ailesinde bulunan nematodlara ait.

MÜCELLİD

Arapça kökenli mücellid: ciltçi; tenekeci.

ÖTEKTOİD

Ötektoid tepkimeli.

KARBAMİD

Üre.

PLAKOYİD

İlkel yapılı balıklarda görülen sert pullar.

MEHRİMED

Merhamet.

FOTODİOD

Cam ve kuvars bir muhafaza içinde tel bir anot ile foton yayıcı bir katodun bulunduğu, katoda ışın gönderildiğinde bir akım oluştuğu ve yaklaşık 90V'luk bir potansiyelde çalışan fotoelektrik vakum hücre.

KTENOYİD

Kenarları tarak biçiminde olan. Örnek: Balık pulları.

İNTERNOD

Filament ve talluslarda iki boğum arasında kalan bölge.

TEMERRÜD

direnme.

HAPLOYİD

Bir seri, yani n kromozom sayısına sahip olma; olgun eşeylik gözelerinin kromozom sayısı.

PSÖDOPOD

Yalancı ayak.

MEFLUSİD

Tiyazit benzeri etkinlik gösteren işetici ilaç.

LİKENOİD

Liken benzeri.

ENDOKARD

Kalbin içini örten bir sıra yassı epitel dokudan oluşan seröz zar, endokardiyum.

SHİELDED

İç ve dış kaynaklı elektromanyetik alanların verimini olumsuz yönde etkilememesi için gerekli görülen yerleri iletken bir gereç ile kaplanan aygıt. İçerisindeki elektromanyetik alanların birbirini etkileyerek istenmeyen gürültülere neden olmasını engellemek amacıyla, elektronik aksam ve manyetiklerini barındıran oyukları bakır folyo gibi iletken bir gereçle kaplanmış gitar.

MÜSEVVED

Kargaya benzer bir çeşit güvercin.

KOLLOYİD

Hayvansal ya da bitkisel bir zardan kolayca geçemiyen ve çok defa jelatin koyuluğunda olan bir madde; örnek: albümin, bk kristalloyid, sol.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük